Fotoğraf: Özgür Bakır / Emporio Armani Ristorante

Emporio Armani Ristorante: Bu Yılın Tescilli En İyi İtalyanı

Favorilerime
Ekle

“Casual dining” ekolünde şehirli insanın dinamik yaşam tarzına hitap edecek şekilde tasarlanan bir mimari. Sunum detayları ve lezzetleri ile göz dolduran İtalyan mutfağının seçkin örneklerine eşlik eden moda ışıltısı.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Milano merkezli moda devi Armani’nin mutfağa bakış açısını yansıttığı Emporio Armani Ristorante’ye Yemek.com olarak konuk olduk. Bilgisiyle mutfakta, güleryüzüyle konuklarının akıllarında bir iz bırakan İtalyan Executive Chef Moreno Polverini’nin kendi yorumunu kattığı Emporio Armani Ristorante tariflerinin püf noktalarını sizler için not aldık.

Emporio Armani Ristorante Üst Kat Teras

Fotoğraf: Özgür Bakır / Emporio Armani Ristorante Üst Kat Teras

İstinye Park’ta bulunan Armani mağazasının bir uzantısı Emporio Armani Ristorante.

Giorgio Armani, tasarımı oluşturan tüm detaylarla tek tek ilgilenmiş. Mağazadan geçiş imkanı tanıyan giriş kısmı kafe-bar olarak hizmet verirken üst katta geniş bir teras karşılıyor sizleri. Alt katta bir fincan kahve ya da kokteyl eşliğinde minik bir alışveriş molası verebilir, İstinye Park’ın açık alanına bakan terasında moda tutkunlarını gözlemleyip yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Emporio Armani Ristorante Oturma Düzeni

Fotoğraf: Özgür Bakır / Emporio Armani Ristorante Oturma Düzeni

Siyah ve fildişi renklerin hakim olduğu dekorasyonu, geniş sandalyelerin yer aldığı rahat bir oturma düzeni tamamlıyor. Teras kısmı ise iş yemeklerinden tutun da romantik akşam buluşmalarına kadar ev sahipliği yapıyor. Milona’dan gelen şeflerin önderliğinde kurulan mutfak ekibi de konuklarını mutlu etmek için harıl harıl çalışıyor. Siz de Akdeniz esintili İtalyan mutfağının tatlarını İtalyan şeflerin elinden tadıyor, deneyimli ve eğitimli servis personelinden istediğiniz bilgiyi rahatlıkla alabiliyorsunuz.

Ülkemize gelen İtalyan konukların bile yemeklerini burada almayı tercih ettiklerini, şef ve ekibine övgüler yağdırdıklarının altını çizelim. Bu sizi şaşırtmasın, “herhangi bir yerde yediğiniz mantı ya da karnıyarık sizi mutlu ediyor mu?” düşünün bir. Ülkemize gelen İtalyan konuklar da lezzetli pizza, makarna ve tiramisunun izini sürüyorlar.

Emporio Armani Ristorante İstinye Park

Fotoğraf: Özgür Bakır / Emporio Armani Ristorante İstinye Park

İtalya Devleti'nin her yıl tüm dünyada faaliyet gösteren İtalyan restoranlarının lezzet, hizmet ve ürün kalitesine verdiği “Marchio Ospitalitâ Italiana” sertifikasına, bu yıl Türkiye’den layık görülen restoranlar arasında Emporio Armani Ristorante’nin de yer alması bunu açıklıyor. Menüde yer alan seçeneklerde orijinal İtalyan ürünlerin kullanılması, şarapların İtalyan menşeili olması, İtalyan kültürünün mekana yansıtılması gibi değerler bu başarıyı beraberinde getiriyor.

Ortalama her üç ayda bir mevsimin gerekliliklerine göre değişen menü genel hatlarıyla sıcak ve soğuk başlangıçlar, pizzalar, makarnalar, ana yemekler ve tatlılardan oluşuyor.

Örneğin 300 gramlık bir Burrata peyniri ve ılık patlıcan kekli iki kişilik bir servisle İtalyan mutfağına hızlı bir giriş yapıp mevsim sebzelerinden oluşan berrak kıvamlı “minestrone” çorbasıyla damağınızı ısıtabilirsiniz.

Makarna sevenler adını gitar tellerine benzeyen yapısından alan siyah sübye soslu, acı biberli el yapımı taze makarna “spaghetti alla chitarra” ile mest olsunlar. Siz de “filetto di manzo” yani beyaz kino salatasıyla ferahlığı yakalayan ızgara dana bonfile eşliğinde memnuniyet garantili bir başlangıç yapabilirsiniz.

Deniz mahsulleri birinci tercihinizse seçenek bol.

“Frittura”, kızartılmış deniz mahsullerinden oluşan ve tatlı ekşi sosla taçlanmış atıştırmalık yanında ana yemeklerden “cernia” yani domates soslu hafif buğulama lagos balığını tercih edebilirsiniz.

“Tatlı, tatlı” diye seslenenleri duyar gibiyiz.

O zaman bu yolculuğa tiramisudan başlasınız yerinde bir karar olur. Eritilmiş çikolatayla kaplı top dondurma servis edilen tiramisu, bağımlılık yaratacak cinsten. Sorbe eşliğinde sunulan ince tabanlı tart “crostatina” da meyve saati gelenlere tatlı bir deneyim yaşatıyor.

Kısacası; gerçek İtalyan lezzetlerinin tadına varabileceğiniz, alışverişle mutfağı sentezleyen sakin ve huzurlu bir mola yeri Emporio Armani Ristorante.

Executive Chef Moreno Polverini

Fotoğraf: Özgür Bakır / Executive Chef Moreno Polverini

Şefi Tanıyalım: 1994 yılından beri İtalya, Londra, Amerika gibi ülkelerin ünlü restoranlarında çalışan Moreno Polverini, 2008-2013 yılları arasında Four Season Bosphorus Otel’de Executive Chef olarak görev aldı. Son iki yıldır Emporio Armani Ristorante’nin Executive Chef’i olarak görev alan Polverini, mutfak ve personel yönetimi dahil olmak üzere her detayla yakından ilgileniyor. Çoğu İtalyan ürünlerden elde edilen lezzetleri İtalyan mutfağı tutkunlarına sunuyor.

Emporio Armani Ristorante, İstinye Park’a nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?