Japon Kadınların Her Zaman Zayıf Olmasının Sebebi 8 Beslenme Sırrı

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253422 takipçi1767 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Kasım 18
Ufuk Utaş
Kasım 19, 2014
YENİ
5
Sütaş
Kasım 26
15 dakika
Öznur Doğan
Mart 6, 2015

Hayatınızda hiç balık etli bir Japon gördünüz mü? Göremezsiniz.

Özellikle dünyanın en zarif ve güzel kadınlarının başında gösterilen Japon kadınları her zaman incelikleri, oldukları yaştan genç göstermeleri ve uzun yaşam süreleriyle en fazla parmakla gösterilen, özenilen ve belki de küçük küçük kıskanılan kişilerden.

Toplanın, hayatları boyunca hiç diyet yapmadan zayıf kalabilen Japon kadınlarının beslenme alışkanlıklarını ve sırlarını açıklıyoruz. Belki bize de ilham olurlar.

Kısacası Japonlar neden şişmanlamaz?

Zengin ve çeşitli olduğu kadar da dengeli, kalorilerden uzak bir beslenme düzenleri var

geishablog

"Ben de sürekli haşlanmış pirinç yesem ben de zayıf olurum" diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Japon kardeşler sadece pilav ve sushiyle beslenmiyor. Hatta tam tersine çok zengin bir beslenme programları var.

Mesela Japonların klasik sofrasında ızgara balık, yenebilir yosun türleri, haşlanmış sebzeler, bir kase pirinç, soya, tatlı yerine geçen meyveler ve matcha yani yeşil çay bulunuyor. Yani öyle ağızlarına bir sushi atıp öğünleri geçiştirmiyor, gayet de doyana kadar yiyorlar.

Ancak bu yiyeceklerin hiçbiri yüksek kalorili değil ve fark ettiyseniz fast food da tüketmiyorlar.

"Japanese Women Don’t Get Old or Fat /Japon Kadınları Ne Yaşlanır Ne Şişmanlar" adlı kitabın yazarı Naomi Moriyama bu durumu detaylı bir şekilde şu şekilde anlatıyor:

"Japon beslenme tarzı yüzde 26 yağ içeriyor. Şeker ve kalorisi de oldukça düşük. Balığa dayalı bu beslenme tarzı Japonların daha yüksek dozlarda Omega-3 benzeri ‘iyi yağlar’ aldıkları anlamına geliyor. Japonya’da işlem gören ve rafine edilmiş yiyecekler de batıya nazaran az. Japonlar tarafından tüketilen toplam kalori miktarı da diğer ülkelere göre çok daha az. İşin en ilginç yanı da bir Japon’un çok nadir olarak acıktığını söylemesi."

Yedikleri şey illa taze olacak, mevsiminde olmayan hiçbir şeyi yemiyorlar

thetraveltester

Japonlar her şeyi mevsiminde tüketmeye çok özen gösteriyorlar. Özellikle balıkları mevsiminde yemeyi tercih eden Japonların beslenme düzenlerinde mevsimler de büyük rol oynuyor.

Örneğin kışın et, balık, çorba ve sıcak içeceklerle beslenirken yaz sıcağında daha çok soğuk çorbalar, deniz ürünleri, soğuk ramen ve salatayla karınlarını doyurmayı tercih ediyorlar.

En önemli öğünleri kahvaltı

toyokeizai

Japon kadınlarının olmazsa olmazı güne güçlü ve zengin bir kahvaltıyla başlamak. Sıradan bir kahvaltı sofrası onlar için miso çorbası, omlet, ızgara balık, küçük nori yosunu yaprakları, buharda pişmiş bir kase pirinç ve yeşil çaydan oluşuyor.

Japon kadınlar bu kahvaltı sayesinde güne zinde ve sağlıklı bir şekilde başlıyorlar. Böylelikle kolay kolay da acıkmıyorlar.

Ekmek yok, pirinç var

fromjapan

"Biz her gün pilav yesek 100 kilo oluruz" diyen insanlar görüyoruz. Ama her öğünde pilav tüketen Japonların yediği pilav bizim bol tereyağlı pilavımızdan değil. Zira pirinci hiç tuz ve yağ kullanmadan, haşlayarak yiyor Japon dostlarımız. Yani şöyle de düşünebilirsiniz bizim kültürümüzde nasıl her sofrada ekmek varsa ve onu yemek zorunda hissediyorsak onların ekmeği de haşlanmış pirinç. Hatta Japonca'da "yemek yemek" diye bir şey yok "pirinç yemek" var. :)

Pişirme teknikleri mühim: Sadece haşlama, buharda pişirme ve ızgara

littlejapanmama

Sushiden de anlayabileceğimiz gibi Japonlar neredeyse tüm yemekleri az pişmiş ya da çiğ olarak tüketiyor.

Daha çok haşlama, buharda pişirme ve ızgara gibi yöntemlerle yemekleri hazırlayan Japon kadınları neredeyse hiç kızartma yapmıyor. Bu yöntemlerle yiyecekler daha yumuşak bir şekilde piştiği gibi besin değerlerini de kaybetmiyorlar.

Tereyağının tadını bilmiyorlar bile

oivietnam

Az önce bahsettiğimiz sağlıklı pişirme teknikleri sayesinde Japonların yemekleri yumuşatmak için yağa ihtiyacı yok. Bu yüzden tereyağının tadını bile bilmiyorlar, neredeyse süt ürünlerinin hiçbirini tüketmiyorlar.

Tereyağı dahil hiçbir hayvansal yağ tüketmeyen Japon kadınlar bu ihtiyaçlarını soya ve susam yağlarıyla karşılıyorlar. Dolayısıyla sağlıklı yağlar yaşam kalitelerine de doğrudan etki ediyor.

Tabaklar özellikle küçük, yemekler aheste aheste yeniyor

Yemeğin kendisini geçtik yemek yemek Japonlar için bir seramoni adeta. Bir gelenek, kültürlerinin bir parçası...

Onlara göre aynı tabakta birden fazla farklı yemek asla bulunmamalı. Kuru-pilav diye bir şey olamaz mesela onlarda. Her tabakta sadece tek çeşit bir yemek olabilir. Böylece bir tabağı bitirip diğerine geçerken mola verip midelerini de dinlendirebiliyorlar.

Yemeklerini küçük tabaklarda yiyen Japonlar asla tabağı bizim gibi tıka basa da doldurmuyorlar. Porsiyonlar küçük olmalı ve ne yeniyorsa yavaş yavaş, aheste aheste yenmeli.

"Her yiyecek doğal güzelliğini sergileyecek biçimde yerleştirmelidir" kuralını benimseyen Japonlar ayrıca çok nadir özel sunumlar yapıyorlar. Her şeyin doğalından yanalar.

Tüm bunları göz önüne alınca masadan "Ay şiştim, çok kaçırdım bu akşam, soda getir bana" diye kalkan bir Japon düşünebiliyor musunuz? Mümkün değil.

Tatlı kültürleri neredeyse hiç yok

Bizim gibi tıka basa yedikten sonra üstüne baklava gibi şerbetli tatlıları yemiyor Japonlar. Zira menülerinde şerbetli tatlı ve pastalara rastlayamayacağınız Japonya'da bildiğimiz anlamda bir tatlı kültürü yok. Hatta onlarda tatlının yerini meyveler almış durumda.

Dolayısıyla yemek üzerine tatlı yemek gibi bir alışkanlığı olmayan Japonlar ancak yeşil çay yanında düşük yağ ve şeker oranına sahip tatlılar tüketiyorlar. Pirinçten yapılmış dondurmalar, haşlanmış kırmızı fasulyeden yapılmış tatlılar derken tatlı zevkleri bizden de çok farklı. Ve kabul edin çok sağlıklı... Tatlı porsiyonlarının da yemekler gibi bir lokmalık olduğunu da eklemeden bitirmeyelim.

Kaynaklar: brightside, dostjapon

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?