İstanbul'un Sevmeyenin Taşa Döndüğü 6 Özel Baklavıcısı

Favorilerime
Ekle

Geçtiğimiz haftalarda yazdığımız profiterol mekanlarının ardından geldik milli tatlımız baklavaya.

Ülkenin en popüler tatlısı baklava olsa da tahmin edersiniz ki bu çıtır çıtır lezzet her yerde yenmez. Yapanı var yapamayanı var. Bu sebeple siz hiç yorulmayın, "Şu koskoca İstanbul’da nerede baklava yerim" şeklinde kendinize yeni dertler aramayın diye sizin için en iyilerini seçtik.

Sadesinden fıstıklısına, çikolatalısından havuç dilimine, kurusundan cevizlisine kadar birçok çeşitle haşır neşir olacağınız baklavacılar burada!

Kendisi minik lezzeti büyük: Kafadaroğlu Baklava § Börek

foursquare

İsmini pek duymamış, önünden geçerken de minikliğinden fark etmemiş olabilirsiniz içinden büyük tatlar çıkan bu mekanı. Bu sebeple biz pek gösterişli uyarı ışıklarımızı Kafadaroğlu için yakıyoruz; lütfen bu mekana, GİDİNİZ! Harika fıstıklı, cevizli baklavalarından YİYİNİZ!

Sadece baklavalarıyla değil, servis hizmet, sohbetleriyle de yüz güldürüyorlar.

Beşiktaş’ın en iyisidir, en yakın zamanda bir uğramalı!

Eve sipariş etmek için ise: Kafadaroğlu Baklava § Börek
Kafadaroğlu Baklava § Börek adres: Sinanpaşa Mahallesi, Ortabahçe Caddesi, No 21/G, Beşiktaş, İstanbul

Türkiye'yi gezen baklava: Hacı Bozan Oğulları

hacibozanogullari

Hızlıca geçiyoruz baklavalarına. Evet, epey leziz! Tokat’tan getirdikleri tam yağlı sert ceviz, Giresun’dan aldıkları fındık baklavayı bu denli başarılı yapan sebeplerden. Çıtır çıtır hamuruna da diyecek bir şeyimiz yok.

Menüde bir tek tatlı değil, kebap, döner, köfte, dürüm gibi bambaşka seçenekler de var. Kafanız karışmasın! Baklavanızı alın ve usul usul ayrılın. Birçok noktada da kendisiyle karşılaşabilirsiniz.

Hacı Bozan Oğulları adres: Bahçelievler Mahallesi, İzzettin Çalışlar Caddesi, No 13, Bahçelievler, İstanbul

Çikolatalısı çok iyi diyorlar: Hafız Mustafa

foodspotting.com

Misafirliklerin, Eminönü/Sirkeci gezmelerinin, tatlı krizlerinin, turist gezdirmelerinin değişmez bir diğer adresi de Hafız Mustafa.

Dillere destan baklava rotalarımızın demirbaşlarındandır. Ansiklopedi gibi menüleri var. Yarısını zaten baklava dolduruyor. Bu sebeple hangisinden başlayacağımızı bilmiyoruz. Şaşkınız. Fıstıklı ev baklavasının efsane tadından mı, cevizli kare baklavalarının ağızda yarattığı şölenden mi bahsetmeli? Çikolatalısına hiç girmiyoruz bile! Seveni de çok sevmeyeni de. En iyisi yavaş yavaş hepsini denemeli.

Kendisini Sirkeci dışında Gümüşsuyu’nda da bulabilirsiniz.

Hafız Mustafa adres: Hobyar Mahallesi, Hamidiye Caddesi, No 84, Fatih, İstanbul

2 kişi gidin, biriniz de katmer yiyin: Köşkeroğlu Baklava

foursquare

Karaköy’deki bir diğer baklava adresimiz Köşkeroğlu.

1986 yılında Gaziantep’ten İstanbul’a sıçrayan bu lezzetin her bir malzemesi de yine Gaziantep’ten sağlanıyor.

Fıstıklı, cevizli, kuru, sade, havuç dilim gibi çeşit çeşit baklavaları mutlaka denenesi. İster bir çay molası verip ağızları oracıkta tatlandırın isterseniz de paket paket alıp evinize götürün.

Biz dayanamayıp konu dışına da çıkıp katmerlerinin de şahane olduğunu söyleyeceğiz, evet söyledik! Teşekkürler!

Köşkeroğlu Baklava adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, No 2/D, Beyoğlu, İstanbul

Sadece kebap satmıyorlardı: Develi Baklava

foursquare

Herhalde kararsızlıktan elimiz ayağımıza dolaşsın, hiçbir şey deneyemeden eve tıpış tıpış dönelim diye bütün baklavacıları alıp tarihi yarım adaya serpiştirmişler. Develi de onlardan biri. Yanlış duymadınız şu meşhur kebapçı Develi’nin bir de sadece tatlı bulabileceğiniz bu minnacık dükkanı var.

İçinde baklavasından katmerine, şöbiyetinden kadayıfına kadar birçok tatlı çeşidi bulabileceğiniz bu mekanın, baklavalarını tek geçiyoruz.

Havuç dilimi baklavasını mutlaka denemelisiniz. Yanına Türk kahvesi ya da bir çay şart. Eminönü’nde yapacağız alışveriş ya da İstanbul’da turist gibi dolaşacağınız bir gün molayı burada verebilirsiniz.

Develi Baklava adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Caddesi, No 37, Fatih, İstanbul

Antep'i Ataşehir'e taşıyor: Fıstıkzade

referansgazetesi

Buram buram tarih kokan yarımadadan birazcık uzaklaşalım tabii. Hatta öyle bir uzaklaşalım ki köprüleri geçip Ataşehir’e gidelim. Sonunda da her bir ürününü Gaziantep’ten getiren bu efsane mekana varalım.

Bakın arkadaşlar bunu kimse yapmaz! Tamam malzeme getiren mekan çok ama kalkıp taaa oralardan tepsi tepsi baklava getiren bir yer gördünüz mü? Biz görmedik! Üstüne üstlük getirdiği her bir ürün bu uğraşa değiyor. Yiyen bir daha yiyor.

Havuç dilim ve cevizli yine favorimiz. Yanında Menengiç kahvesini de deneyebilirsiniz.

Hem birçok baklavacıya göre de fiyatlar epey uygun.

Fıstıkzade adres: Atatürk Mahallesi, Ataşehir Bulvarı, 38. Ada, Ata 3/1, No 23, Ataşehir, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?