tr.foursquare

Kebabını Yediğinizde 'Daha Öncekiler Neydi' Diyeceğiniz Adana’nın En İyi 11 Kebapçısı

Favorilerime
Ekle

Eğri oturalım, doğru konuşalım şimdi. Ege otları Ege'de, bol şerbetli bir baklava Antep'te, Urfa kebabı Urfa'da güzel. Her şey yerinde güzel sevgili dostlar. Tıpkı Adana kebap gibi... Hiiiç gücenmesin bize 'Ben Adana kebabı iyi yaparım' diyen işletmeler. Orada bir duralım. Burada söz konusu gölgede 39 dereceyi gördüğünde 'Şükür bugün biraz serin' diyen, ülkemizin güzide şehri Adana. Söz konusu ADANA KEBAP.

Öyle sıradan bir yemek değildir Adana kebap. Bir kültürün, samimiyetin, geleneğin toplanıp, bir tabakta vücut bulmuş halidir. Saati olmaz, yeri olmaz. Sabahın bir körü kalkarsın, mangalını yakar keyfini yaparsın. Eşi, dostu çağırıp koca sofralar kurarsın. Birleştirir Adana kebap, harbidir, bizdendir. O yüzden en güzeli Adana’da yenir. Adana'da kötü kebap yemek imkansızdır, yiyemezsiniz. Ama en iyisini de nadir mekanlar yapar.

Diyoruz ki en iyi Adana kebabın peşinden nefis bir keşfe çıkalım. Biz tek yönlü Adana biletimizi alıyoruz. Tadına doyum olmaz 1,5 Adanalar ise bu mekanlardan.

Minik bir not: Bu listemizde en iyileri elimizde geldiğince yazmaya çalıştık. Siz de sevdiğiniz mekanları, 'Mutlaka gidin' dediğiniz yerleri bize yorum olarak bırakın, olur mu?

Bu kebap değil, sanat: Eyvan Kebap

tr.foursquare

Salatalarında kullanılan yeşilliklerinden, et seçimlerine kadar özen çıtasını arşa çıkaran bir kebapçı Eyvan Kebap. Oturduğunuz gibi masanızı hemencecik mezelerle donatan, kebaba sıra gelmeden zengin ikramlarıyla sizi doyuran bir işletme. O yüzden mezelerin büyüsüne kapılıp doymak yerine assolisti bekleyin masanıza.

Orta yağlı bir etten hazırlanan kebap gelince incecik ekmekler ve tam kıvamında közlenmiş biberlerle midenize indirin. Damaklarınızdaki şenliği bununla bitirmeyin. Bir künefe patlatın. Çaylar ise ikram.

Misafirperver personeli, hızlı hizmeti ve fiyatlarıyla kalbinizi çelecek Eyvan kebap. Durum ciddi dostlar. Buradan lezzet akıyor.

Adres: Turgut Özal Bulv. Polisevi Kavşağı/81075 Sok. No:2, Seyhan/Adana

Samimi lezzetler: Kebapçı Ufuk’un Yeri

tr.foursquare

Burada süslü masalar, sandalyeler, ekmekle doldurulmuş tabaklar değil, lezzet konuşuyor. Kebapçı Ufuk'un Yeri, dişimizin kovuğunu doldurmayan porsiyonlara adeta savaş açıyor ve dolu dolu tabaklar sunuyor.

Şehrin biraz dışında konumlanan Ufuk'un Yeri'nde, kebaplar elde kıydıkları kıymalardan hazırlıyor. Kalabalık gidildiği zamanlarda da metre kebap ya da kiloyla kebap pişirdikleri oluyor. Masaya önden muhteşem mezeler ve salatalar geliyor. Özellikle tahinli salatası hiç bitmesin diye dua edilecek cinsten.

Sulu kebabı, sarımsaklı beytisi, çöp şişi gidip yenilmesi gerekenlerin başında. Bu güzelliklerin fiyatı ise Adana ortalamalarında.

Usta, bize de bir soslu ekmek uzatır mısın?

Adres: Akdeniz Mh. Karataş Blv. No:01290 Adana/Türkiye

Harbiden bol: Bol Kepçe

tr.foursquare

Keresteciler Çarşısı’nın içindeki bir küçük lezzet hazinesidir Bol Kepçe. Adının da misler gibi hakkını verir. Yalnız öyle manzaraymış, sunumlarda özenmiş aramayın. Bol Kepçe’nin damarlarında esnaflık, mottosunda salaşlık var. Yedi çeşit meze ve fındık lahmacun ikramıyla başlayan şölen, kebapla, tavukla, şalgamla perçinleniyor burada. Kebaplarında kullanılan et bol yağlı.

Siz Adana kebap ya da karışık sipariş ettiğinizde başınıza geleceklerin kısa bir özetini çekelim. Gelen tabakta Adana kebabın yanında tavuk kanat ve tavuk şiş karşılıyor olacak sizi. Alt kısımda da etin tüm yağını emmiş incecik lavaş ekmekler göz kırpacak. Sonrasında ayaklarınızın yerden kesilmesi garanti. Yanına da bir ayran şipariş edin hemen.

Yemek bitiminde çaylar müesseden. Bol Kepçe, çatlayana kadar yiyip, ortalama bir hesap ödediğiniz nadir mekanlardan üstelik. Sevin esnaf lokantalarını. Masanıza kebapçının oturduğu, eli bol mekanları daha çok sevin. Tıpkı Bol Kepçe gibi...

Adres: Güzelevler Mh. Şht. Jnd. Er Gökhan Yılmaz Cd. Keresteciler Sitesi, Yüreğir / Adana

Diyeti sonsuza dek bozdurur: Elem Resturant

tr.foursquare

Sene 1979... Adana Karataş Yolu üzerinde minik bir mekandı Elem. Öylesine güzeldi, öylesine efsaneydi ki kebapları, şehrin diğer ucundan, farklı şehirlerden insanlar gelip porsiyon porsiyon kebap gömerdi burada.

Elem, bu minik mekandan çıktı. Gelişti, güzelleşti. Ama tadında gram bir farklılık olmadı. Aynı özeni yeni mekanlarında da devam ettiriyorlar. Masaya oturduğunuz gibi bir Adana klasiği olarak masanız donatılıyor.

Sıra geliyor kebap siparişine. Yemek.com olarak bizim önerimiz; kuyruk altı ya da kaz başı. Çok kalabalık gittiyseniz metrelik acılı. Masaya gelen şaheserler yiyip yiyebileceğiniz en güzel etlerden olacak.

Bunların yanına sucuklu, kaşarlı, bol bol tereyağlı bir humus söylemeyi de unutmayın. Fiyatları ortalamanın bir tık üzerinde ama cep yakmıyor merak etmeyin.

Dönerken bavulunu paket paket Elem kebabıyla doldurmak istersin. Öyle güzel...

Adres: Karataş Yolu Üzeri 6 Km. Havutlu Girişi, Yüreğir Adana, 01375

Ciğeri de ayrı efsanedir: Birbiçer Kebap Salonu

tr.foursquare

Oturun ocağın önüne. Açın incecik lavaş ekmekleri. Bol yağlı kebapları, inci gibi dizilmiş ciğerleri şişten çekip çekip afiyet indirin mideye. Alın iki-üç arkadaşınızı yanınıza, bir masa donatın. Güzel sohbetinize nefis mezeler, tazecik sebzelerden hazırlanmış salatalar eşlik etsin. 1,5 acılı Adana geldi mi ortanıza,tamamdır, oldu bu iş.

Aslında ciğeriyle Adana’daki çoğu ciğercileri sollayan bu mekan, Adana kebap konusunda da oldukça iddialı. Giderseniz yerimize bir porsiyon yiyin, olur mu?

Aklımız Ege’de değil, Adana’da kaldı.

Adres: Meydan Mh. Bakımyurdu Cd. No:63/A, 01070 Adana

Çünkü klasikler hep güzeldir: Kazancılar

lezzetkasifleri.com

Kazım Büfe’de muzlu süt içtin mi, bir bici bici yedin mi, dalından portakal topladın mı, bir de Kazancılar’a gittin mi anlarsın Adana’nın güzelliklerini. Ayda bir her Adanalı ailenin evinde 'Haydi, kalkın bir Kazancılar yapak' cümlesi kurulur mutlaka. Çünkü Kazancılar, Adana halkının yarısından daha yaşlıdır. Dedelerimiz bile en mutlu anlarını burada kutlayıp, bir kebap patlatmıştır kesin.

Anılar ve lezzet. Büyük Saat’in köşesindeki tarihi çarşının girişinde işte sizi bunlar karşılıyor. İster kebap yiyorsunuz burada, isterseniz mezelerle, meyvelerle fasıl keyfi yapıyorsunuz. Fasıl için akşam saatlerini beklemeniz gerekiyor. Kebabı da senelerdir alışıldığı gibi hala güzel, hala güzel.

Duvardaki fotoğraf sergisine de dikkat.

Adres: Sarıyakup Mh. 23002. Sk. (6. Sk.) No:53 Seyhan 01020 Adana

Halkın sevgilisi: Yeşil Kapı

tr.foursquare.

Stadyumdan baktığınızda iki katlı bir mekan görürdünüz. Hatta buranın bir mekan olduğu bile anlaşılmazdı. Üzerinde minik bir tabelası vardı Yeşil Kapı’nın. 'Ciğer ve kebap bulunur' yazardı. İşte bu mekan kebabı doya doya yiyebileceğiniz en nefis, en lezzetli mekanlardan biri. Zamanla biraz değişti tabii. Mesela bir adı oldu artık. Yeni bir yeri de oldu. Ama tadı aynı kaldı, şalaşlığı da baki.

Gelelim neler yemeniz gerektiğine... Mekanda kıyma ve tavuk külbastı ilk denemeniz gerekenlerden. Biraz kalabalıksanız ortaya üçlü karışık alın. Ne yerseniz güzel ama bunların yeri çok ayrı.

Önden gelecek közlenmiş soğan, mezeler ve yağlanmış pidelerin tadı ise bambaşka. İnek sütünden hazırlanmış yayık ayran ise tüm puanları topluyor. Halkın kalbini kazanmış Yeşil Kapı’dan karnınız tok, yüzünüz mutlu çıkacağınız kesin.

Salaş mekan severler şöyle gelsin.

Adres: Reşat Bey Mahallesi, Ordu Caddesi, Adana

Satır kıymasından kebap: Cik Cik Ali

tr.foursquare

Sağ baştan sayıyoruz. Önce masanıza meze ve salatalarınız geliyor. Bu salatalar içinde mangalda közlenmiş mantarlardan yapılan bir lezzet harikası var. Mekanın özel lezzetlerinden kendisi.

Masanızın en güzel köşesine satır kıymasından hazırlanmış, orta yağlı bir kebap geliyor ki dillere destan. Kebabın arkasında ise Ali usta var. Ali usta 40 yıllık kebapçı. Farklı ülkelerde de kebapçılık yapmış. Sonra 8-10 masalı minik mekanını açmış. Kuş dili bildiği için 'cik cik' lakabını almış.

Adana'da hangi esnafa sorsanız önerecekleri ilk yerdir burası. Sumaklı soğanına, soslu ekmeğine, mantar salatasına, kebabına kadar Vedat Milor'dan geçer not almış üstelik.

Gurmeler yanılıyor olamaz.

Adres: İstiklal mahallesi, Kurtuluş caddesi, no: 97, Kuruköprü

Eskilerden kim kaldı: Kebapçı Mesut

tripadvisor.com

1921 yılında kapılarını aralamış Kebapçı Mesut. O gün bugündür kaliteli ve iyi kebabın kitabını yazıyor desek abartmış olmayız. Çalışanları onun için ‘Kebabın imparatoru’ diyor. Buradan çıkan kebaplar eski usül Adana kebabı yaşatıyor.

Turp, cacık, salatalar, ezmeler... Masanız yine klasiklerle donatılıyor. Ardından gelen kebap görüntüsüyle 'Beni ye' diye bağırıyor adeta. Daha ilk çatalda 'İşte kebap budur' diyorsunuz. Kebabın sırrı ustasında. Bizce satır kıyması oluşunda.

Eğer Adanalı değilseniz, Mesut ustanın kebabının özlemi burnunuzun direğini sızlatacak, buraya mutlaka geri geleceksiniz. Bizden söylemesi.

Adres: Kocavezir mahallesi, Karacaoğlan caddesi 23. Sok. No:4 Kuruköprü, Seyhan

Koşun, mutluluğun resmini çizmişler: İştah Kebap

tr.foursquare

Listenin belki de en az bilinen kebapçılarından biri de İştah Kebap. Bilenleri de başka yerde kebap yemez. Adana Çarşı’nın tam orta yerindeki bu lezzet mabedi, ev yapımı şalgamlarıyla da çok ünlü. Kebabı ise tadıyla, tuzuyla, kıvamıyla gerçek bir Adana kebabı. Mekanın salaşlığına aldanmayın. Aile salonu klimalı. Sizi Adana’nın sıcağından kurtarıyor.

Personelleri de çok misafirperver. Özellikle şehir dışından geldiğinizi öğrendiklerinde daha bir ilgili alakalı davranacaklardır. Mezeler öyle çok iddialı değil. Felsefelerinde sadece iyi kebap yedirmek, insanların yüzünü güldürmek var. Mutluluğun resmini kebapla çizmişler resmen. Mutlaka gidin, bizden de selam söyleyin.

Adres: Yağ Camii Halk Bankası Yanı, Seyhan/Adana

İki porsiyon garanti: Kling Usta

tr.foursquare

İsmini listelerde pek göremeyeceğiniz bir mekan anlatacağız size. Kling Usta, 5 Ocak Stadı’nın karşısındaki minik bir mekanda konumlanıyor. Burada dünyanın en iyi kebapları (abartmıyoruz) yapılıyor. Kling Usta’da yiyeceğiniz her şeye kefiliz. Başta külbastı olmak üzere ciğerinden kebabına ayrım yapmadan ocakta ne varsa yiyin. Midenizdeki kelebekler aşktan değil, kebap yeme mutluluğundan uçuşsun bu kez.

Envai çeşit mezelerine hiç girmiyoruz bile. Ustası zamanında çok zayıf ve sıska olduğu için ona bu lakabı takmışlar. İsmi de bu nedenle Kling Usta olarak kalmış mekanın. Gidin, yiyin, yedirin.

Adres: Reşatbey Mh. Gazipaşa Blv. Vali Yolu Cd. 63014. Sk Kapalı Spor Salonu Karşısı, 01120 Adana


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

6

ismailerkis3 Kasım 2017 14:56
Benim de Favorim BEREKET SOFRASI - GÜZELYALI'dır. hakikaten çok iyiler. Adana kebabı Final yapmış tutturmuşlar abi salataların yanında ekstra mezeler ve arasıcaklar ve fazlasını gördük Mutlaka tavsiye ederiz. Aile ortamı çok iyi
Yanıtla
Onur Dilmen1 Mart 2017 12:08
bence yiyip tadına varacagınız en iyi en güzel yer klinğ usta GAZİPAŞADA 1 numara
Yanıtla
Tuğçe Köylüoğlu15 Ağustos 2016 14:06
İlk 11 cidden şahane yerler ama benim favorim tebebağda bu işi tezgahda ziyadesiyle yapan bir amca var onun dürümünü yemediyseniz kebab yedim demeyin tam tarifi vermek isterim ama yön duygum sıfırdır. :(
Yanıtla
Hasan Ağca13 Ağustos 2016 02:39
Yavuzlar mahallesinde en eski kebapçılarından biri olan Öz Gönül Kebap bu listede ilk üçe ziyadesiyle ile girer. İşletmecisi Fatoş Bacı ve eşinin ilgi ve hizmeti çok içten lezzetler harika ve özel
Yanıtla
Hakan Kahveci13 Ağustos 2016 01:01
Siz kiling usta da yemediniz galiba Gazipaşa da stadın orada. Özellikle kuşbaşı yiyin.
Yanıtla
Enis Sevginbaş 17 Ağustos 2016 12:41
Yanıtla
Tepebağ restoran Süleyman Demirel bulvarı girişi trt binası yanı..kebap,kazbaşı,piliç pirzola efsane..bence ilk 10 a kesinlikle girer..denemediyseniz mutlaka gidin derim

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?