manset-deniz-manzarali-uygun-mekan

İstanbul'da Denize Nazır Oturmanın Bazen Çok Ekonomik Olduğunun Kanıtı 8 Mekan

Favorilerime
Ekle

Yaz rotaları hep belli. Nişantaşı, Cihangir, Taksim hatta Karaköy’ü bile ardımızda bırakıp Bebek, Arnavutköy, Emirgan’a doğru yol alıyoruz. Mümkünse betondan, gürültüden bir nebze de insandan olabildiğince uzak durmaya çalışıyoruz. Bir de tatile çıkamamışsak eğer bizi ayakta tutacak tek rota Boğaz’ın her bir kenarı oluyor şu sıcacık havalarda.

"Siz iyi söylüyorsunuz, güzel söylüyorsunuz da aldığımız maaşı Boğaz’daki restoranlara mı yatıralım canım!" diye sitemler içinde olabilirsiniz.

Bu sebeple hem Boğaz havasını alabileceğiniz hem de bir şeyler yudumlayabileceğiniz yeri geldiğinde karın bile doyurabileceğiniz en uygun mekanları sizin için seçtik. Tabii ki mavi ve yeşilden ödün vermedik. Tek dileğimiz İstanbul’da mutlu olun, bu yazı da travmasız huzurlu atlatabilin diye...

 

O bir klasik: Emek Cafe

foursquare

Yeniköy’ün klasiklerinden Emek’e hoş geldiniz. Buranın kahvaltısının pek meşhur olduğunu öyle uzun uzun anlatmaya gerek yok. İstanbul’da el üstünde tuttuğumuz yegane mekanlardan olur kendisi. Öyle Bebek, Arnavutköy ya da Tarabya’daki karın doyurmayan ama cep yakan mekanlara benzemez.

Bir menemeni bir gül böreği ile bile karın doyurur. Yanına bir de çay çektin mi o günün keyfinden geçilmez. Önünüzde de miss gibi deniz kokusu, boğaz havası, daha ne olsun!

Emek Cafe adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 57, Sarıyer, İstanbul

Burada yaşasanız olur: Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

kasifkolomb

Miss gibi Boğaz karşısında bir kahve bir çay içmek için paranızı sokağa atmayın! Gelin burada kocaman bir çınarın ve Çengelköy’ün o nostaljik havasının altında için güzel güzel çayınızı, kahvenizi! Yetmedi mi? Yine fiyatıyla yüz güldüren kahvaltı tabağından söyleyin.

İsmi her ne kadar çay bahçesi olarak geçse de sadece çay ve kahvaltıyla yetinmediklerini denizden çıkan taptaze balıkları ayağınıza kadar getirdiklerini de hatırlatalım.

Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi adres: Çengelköy Mahallesi, Çınaraltı Camii Sokak, No 4, Üsküdar, İstanbul

Yaz kış: Yeniköy Kahvesi

foursquare

Hem yaz hem de kış her türlü bir şeyinden yararlanabileceğiniz bu mekan az bulunur cinsten, değerlendirmek lazım.

İster maviye karşı çay simit yapın, ister soğuk havalarda saleple içinizi ısıtın, isterseniz de Boğaz kenarındaki yürüyüşleriniz sonrası bir Türk kahvesi keyfi yapın. Datça’dan gelen leziz mi leziz kahvaltılıkları da denemek lazım.

Yeşile maviye doymayacağınız bu mekana en yakın zamanda gidile!

Yeniköy Kahvesi adres: Yeniköy Mh. Kürkçü Faik Sok. No:4 /Yeniköy, İstanbul

Bir semtte her şey mi güzel olur: Moda Aile Çay Bahçesi

ceylanontheroad

Moda’da öyle uçuk fiyatlı bir mekanla henüz karşılaşmadık. Amma ve lakin denize karşı oturup keyif yapayım, bir yandan da bol köpüklü kahvemi höpürdeteyim derseniz Moda’daki bu çay bahçesi sizi bekler.

Mekanın bir hayli büyük ve kalabalık olmasına rağmen servisini hızlı olduğunu da söyleyelim. Hatta bir artısı da dışarıdan yiyecek getirebilmeniz. Bu sebeple buraya gelmeden evvel en yakın pastanede bitin.

Moda Aile Çay Bahçesi adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Ferit Tek Sokak, No 13, Kadıköy, İstanbul

Bir Türk kahvesi yeter: Bebek Kahve

foursquare

Listenin en cep yakan mekanı olur. Ama Bebek’te ve deniz manzaralı olmasını düşünürseniz bir nebze anlayış gösterebiliriz. Zaten size kalkıp da biber soslu bonfilesini, clup sandwich'ini, cafe de Paris’ini önermeyeceğiz.

Bir çay bir Türk kahvesi burada çıkaracağınız keyfin yanında şahane gidecek iki şey. Yanında illa bir şey şartsa mozaik pasta önerimizdir.

Bebek Kahve adres: Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi, No 18/A, Beşiktaş, İstanbul

Emirgan'a taşınma sebebi: Emirgan Çınaraltı Kafe

instagram

Emirgan’a sadece Lale Festivali’nde gitmiyoruzdur umarım. Özellikle böyle huzurlu bir kafesi varken.

Sahil kenarında yapacağınız yürüyüş sonrasında buranın kahveleri size iyi gelecektir. Bunda Boğaz havasının, deniz kokusunun ve o huzurlu sessizliğin payı da büyük tabii. Bu nedenle hafta sonu/hafta içi demeden sabahın erken saatlerinde gitmeniz tavsiye olunur.

Emirgan Çınaraltı Cafe adres: Emirgan Mahallesi, Doğru Muvakkıthane Caddesi, No 2, Sarıyer, İstanbul

Kruvasan bile var: Kemal’in Yeri

foursquare

Olur da Moda Aile Çay Bahçesi’nde bir tek yer bile bulamamışsanız; Kemal’in Yeri sizi bekler. Aynı manzara aynı çay burada da var. Üstüne üstlük çay yanına soğuk sandviç, kruvasan, kek, muffin ya da tost yiyebilirsiniz. Anlayacağınız menüdeki seçenekler biraz daha fazla.

Önerimiz sabahın erken saatlerinde ya da gün batımında buraya gelmeniz, sonra ver elini sahil!

Kemal’in Yeri adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Ferit Tek Sokak, No 3, Kadıköy, İstanbul

Saraya gitmeden de gelin: Saat Kule Cafe

millisaraylar.gov.tr

Genelde Dolmabahçe Sarayı’na giden soluğu burada alır. Ama bizce şehrin en şahane noktalarından buraya gelmek için illa sarayı gezmenize gerek yok. Bir kere deniz iki adımlık uzağında, sarayın bir o kadar görkemli bahçesi ve elinizi objektiften aldırmayacak Boğaz manzarası da sizi meste edecek şeylerden. Bir de şahane saat kulesi tabii.

Tüm bunların ortasında sizi şehirden uzaklaştıracak bir yerden bahsediyoruz. Üstelik burada bulunmak, karın doyurmak, bir şey içmek için cep yakmanıza da gerek yok.

Geçiyorum çayını, kahvesini, tatlısını; burger, pizza, salatalarını bile pek uygun fiyatlara yiyebilirsiniz. Gidiniz.

Saat Kule Cafe adres: Vişnezade Mahallesi, Gümüşsuyu Caddesi, Dolmabahçe Meydanı, Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?