tarihi-mekanlar-manset

İçine Girdiğinizde Tarihin Kokusunu da Alacağınız 9 Nostaljik Mekan

Favorilerime
Ekle

Hep yeni açılan mekanlardan bahsedecek değiliz ya! Biraz da eskilere gidelim dedik çok eskilere. Hem hepimize nostalji yaşattıran bu mekanlara bir saygı duruşunda bulunmamız şarttı.

Meyhanesinden köftecisine, bozacısından şekercisine, balıkçısından lokumcusuna kadar İstanbul’un en eski mekanları ile huzurlarınızdayız.

Atatürk'ün oturduğu masalar: Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi

gidilecekmekanlar.blogspot.com.tr

Herhalde akla ilk gelenlerdendir o. Şimdilerde doğum günlerine, bekarlığa veda partilerine, vur patlasın çal oynasın gecelerine mekan olan meyhanenin kuruluşu 1920’lere dayanıyor. Onca yıl en güzel anılara ev sahipliği yapmış mekanı es geçecek değildik.

Acılı ezme, yaprak sarma, fava, semiz otu, paçanga böreği, midye dolma ve çeşit çeşit ızgara gibi klasik lezzetlerin yer aldığı menüsü var.

Gidip de keşfetmeyeniniz yoktur ama biz yine de Atatürk, Melih Cevdet Anday ve Lefter’in buranın müdavimleri arasında olduğunu hatırlatalım.

Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi adres: Hüseyinağa Mahallesi, Sahne Sokak, No 47, Beyoğlu, İstanbul

https://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/08/adana-urfa-kebap.jpg | https://www.flickr.com/photos/onrsmsk/5806483286 | adanakebap-flickr/onrsmsk

foursquare

Kendisi kış ritüellerimizin başında gelir. Tombul cam bardaklarla servis edilen bozalar burada itinayla içilir. Hem de en bolundan leblebi, yine en misinden tarçın eşliğinde.

Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi’nden bile eski zamanlara dayanıyor; taa 1870’li yıllara! Anlayacağınız isminin de listenin de hakkını fazlasıyla veriyor.

Mekana kadar gitmişken şişe şişe alıp eve götürmekte de fayda var.

Tarihi Vefa Bozacısı adres: Hacı Kadın Mahallesi, Katip Çelebi Caddesi, No 66, Vefa, Fatih, İstanbul

https://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/08/kinoali-girit-kabagi-dolmasi.jpg | https://yemek.com/tarif/kinoali-girit-kabagi-dolmasi/#.VvuVU6SLTIU | Kinoalı Girit Kabağı Dolması

foursquare

Tarih 1893. Yer Fatih. Menüsü de o gün bugündür aynı. Yüzde yüz dana etiyle hazırlanan, içinden su fışkıran köfteler ağızlarda şenlik yaratıyor.

Köfteyle servis edilen ızgara biber ve domatesler de insanın iştahını açtıkça açıyor. Yanına piyaz da söylemek şart tabii. İçinde Erzincan Dermason fasulyesi, soğan, kıvırcık, salata ve domates olan piyazın size pek keyifli dakikalar yaşatacağına eminiz.

Meşhur Filibe Köftecisi adres: Hocapaşa Mahallesi, Hocapaşa Sokak, No 3, Fatih, İstanbul

1904'den beri: Meşhur Bebek Badem Ezmesi

theguideistanbul

Bebek’te bu minik mekanın üstüne kaç mekan kapandı, açıldı, kapandı... Ama ve lakin kendisi hala sapsağlam oracıkta, aynı yerinde. Hem de 1904 yılından beri.

Misafirlikler, bayramlar, tatlı krizleriniz için birebir olan bu mekanda; rengarenk ambalajlara sarılmış çikolatalar, küçük poşetlerdeki şekerlemeler, fıstık ezmesi ve meşhur badem ezmesi bulabilirsiniz.

Meşhur Bebek Badem Ezmesi adres: Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi, No 53/C, Beşiktaş, İstanbul

239 yaşında: Ali Muhiddin Hacı Bekir

sehirkultur

2 asırlık mekan ile tanışın. 1777 yılından beri ağızları tatlandıran mekan -siz hiç uğraşmayın, biz direkt söyleyelim- 239 yaşında! Daha neler!

Nostalji mi yaşamak istiyorsunuz? Çocuğunuzu akide şekerleriyle tanıştırmak mı istiyorsunuz? Hemen bir koşu hem Eminönü hem de Beyoğlu’nda bulunan Ali Muhiddin Hacı Bekir’e gidin. İçeride yüzleri güldürmelik drajeler, badem ezmesi, çifte kavrulmuş meyve aromalı lokumlar, helvalar var. Bu tatlar yanına Osmanlı’nın meşhur şerbeti Demirhindi’yi şiddetle tavsiye ederiz.

Ali Muhiddin Hacı Bekir adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Caddesi, No 83, Beyoğlu, İstanbul

Adı bile nostaljik: Madam Despina

foursquare

Şu sıra iş yemeklerinin adresi haline gelen Madam Despina 1946’dan bu yana rakı-balık severlerin, masasında en lezizinden çeşit çeşit meze görmek isteyenlerin, fasılla kendinden geçenlerin adresi.

Salaşlıkta ve eğlendirmede de üstlerine başka kimseyi tanımıyoruz. Yaprak ciğer, haydari, muska böreği, topik, fava, acılı ezme gibi leziz mezeleri var. Ermeni ve Rumlar’ın çoğunlukla yaşadığı semt Kurtuluş’ta olan bir mekanın mezesinin kötü olması beklenemez. Hatta bizce ana yemeğe hiç yer bırakmayın, abanın mezelere!

Asmalımescit meyhanelerinden gına gelenlere, farklı rota bakanlara duyurulur. Özellikle böyle güzel havalarda bahçesine kamp kurmak lazım.

Madam Despina adres: Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, Açık Yol Sokak, No 9, Şişli, İstanbul

1883'den beri lezzet saçıyor: Cemilzade

instagram

Cemilzade’nin tarihi 1883’e; Nişantaşı, Etiler, Fenerbahçe, Şaşkınbakkal’a gelmesi ise çok daha sonralara dayanır.

Kendisi İstanbul’daki en iyi lokumun adresidir. Hatta lokum sevmeyen birini bile sevdirtebilir, o denli başarılı. Fıstıklı, fındıklı, sakızlı, meyveli, güllü lokum çeşitlerinden. Bilin ki Cemilzade’nin lokumları katkı maddesi içermez, saf şekerle yapılır.

Mekan sadece lokumdan ibaret değil elbet; ezmeler, şekerlemeler ve çikolataları da yabana atılmayacak lezzetlerden.

Cemilzade adres: Etiler Mahallesi, Bebek Yokuşu Sokak, No 3/1, Beşiktaş, İstanbul

100 senedir "Hayde Gidelum" diyor: Safa Meyhanesi

theguideistanbul.com

Av Mevsimi’nin şu meşhur sahnesinden sonra iyice patlayan mekan sanmayın ki yeni! 100 yılı aşkın zamandır en az Cem Yılmaz’ın o pek keyifli sahnesi kadar anılara mekan oluyor.

Arka fondaki alaturka nağmeler, mekandaki tarih kokusu, yine size nostalji yaşattıracak deri sandalyeler, ahşap masalar, kulüp rakı size bulunduğunuz zamanı unutturacak.

Arnavut ciğeri, haydari, bakla, ezme, çiroz, kereviz, çıtır, kalamar masada olması gereken mezelerden. Çipura, levrek, hamsi ve palamut da balık çeşitlerinden.

Safa Meyhanesi adres: Yedikule Mahallesi, İmrahor İlyasbey Caddesi, No 121, Fatih, İstanbul

İstanbul'un en eski balık lokantası: Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin

theguideistanbul.com

İstanbul’un en eski balık lokantası ile tanışın! 1923 yılında kurulan bu dillere destan balıkçı hem turistlerin hem de şahane Tarihi yarımada manzarası eşliğinde rakı-balık yapmak isteyenlerin adresi.

Mekanın en ünlü lezzeti kağıtta levrek. Balık çorbası ve dil şişin de hakkını vermek lazım. Sonrasında yiyeceğiniz tahin helvası da en az diğerleri gibi başarılı.

Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin adres: Arap Camii Mahallesi, Tersane Caddesi, Kardeşim Sokak, No 45, Kat 5, Grifin Han, Beyoğlu, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?