Telefonu İnterneti Kapatıp Sonsuza Kadar Kalmak İsteyeceğiniz Santorini'den 7 Mavi Mekan

Favorilerime
Ekle

Nasıl Mykonos’ta eğlenmekten, partilemekten, geceyi sabah etmekten başka yapacak bir şey yoksa Santorini’de de manzara karşısında huzur bulmaktan başka yapacak bir şey yok! Oia ve Fira da bunun için en güzel iki köy!

Her köşede, her sokakta illa ki fotoğrafını çekeceğiniz bir şey olacak. Bu iki köy arasında kalan İmregvogili de konaklamak için en rahat yer! En önemli birkaç bilgiden sonra şunları da not almalı...

- Megalohori, Pyrgos köylerini ziyaret etmeli, en renkli evlerin önünde, sokaklarında defalarca poz vermeli!

- Tavernalarında en leziz deniz ürünlerinden ve Yunanlılar’ın vazgeçilmez meze ve salatalarından yemeli!

- Her köşe başında karşınıza çıkacak bakery'lerinden de faydalanmalı. Girip çıtır çıtır böreklerinden, kruvasanlarından yemeli!

- Pek kalabalık olsa da Oia’da günü batırmalı!

- Günü bir güzel batırdıktan sonra Oia’nın hemen aşağısında kalan eski bir balıkçı kasabası olan Ammoudi’de yemek yemeli!

Anlayacağınız huzurlu ve romantik bir tatil geçirmek isteyenler varsa Santorini’ye gitsin. Özellikle balayı çiftlerine duyurulur!

Gitmişken de aklımızın kaldığı, lezzetleriyle bize keyifli dakikalar yaşatan bu mekanlara uğrayın.

Manzarası yeter: Aktaion

foursquare

Santorini’deki en samimi mekan ile tanışın! Olur da uzo içip harika mezelerden yemek isterseniz Fira’daki bu sıcacık mekan sizi bekler.

Özellikle ahtapot ve kalamarından mutlaka denemelisiniz. Sonra Yunanlılar’a has cacık (namıdiğer tzatziki) ve Yunan salatası masanızda olması gereken diğer seçenekler. Günlük taze balıklar için de hiç çekinmeden sorunuz, danışınız. Bizim istediğimiz balığı taze değil diye önermedikleri doğrudur. Dürüstlüklerine şaşırmadık değil.

Santorini’nin en sevilen mekanlarından olduğu için geleni de çok, bu sebeple rezervasyonsuz gitmeyiniz.

Ada kokar: Kantouni

foursquare

Pyrgos köyünü dolaşıp, ara sokaklarında kaybolduktan, kiliselerine girip çıktıktan sonra mola vermelik yer olur kendisi.

Tam meydanda konumlanan bu mekanda şaraptan leziz yemeklere kadar her şey var.

Önerimiz de buraya kadar geldiyseniz bir falafel yemeniz. Bir de ortaya Yunan salatası söylediniz mi sizden güzeli yok!

Köy meydanında: Raki

foursquare

Pyrgos için Kantouni neyse Megalohori için de Raki öyle!

Megalohori, Santorini’nin en dokunulmamış, en gizli köyü olur. Rengarenk evlerine, minikliğine ve sıcak insanlarına vurulduğumuz doğrudur. Adaya gidip de bir Fira’yı bir de Oia’yı görüp dönmeyin sakın! Megalohori, adaya gitmek için tek sebebiniz bile olabilir, o denli güzel.

Raki de köyün meydanındaki en tatlı mekanıdır. Meyveli kokteyllerinden, kahvelerinden içip biraz dinlenmek için mükemmel bir yer.

Manzarsı yetmez, eve götürmek istersin: Mezzo

travel-to-santorini

Muhteşem manzarasıyla hepimizin gönlünü çelen adanın da başkenti olan Fira’dayız yine.

Mezzo da bu manzaradan nasibini almış tabii. İki katlı mekanda nereye oturursanız oturun bu manzara karşısında büyülenmemeniz mümkün değil. Özellikle romantik bir gece geçirmek istiyorsanız burayı not almalı! Günü de batırdınız mı burada yapabileceğinizin en iyisini yapmışsınız demektir!

Gelmişken de pek ilginç ve leziz musakkasından yemeli!

Geleneksel yemekler: Karma

eatstay360.com

Oia’da gün batımı öncesi ya da sonrası ağzınızı şenlendirmek isterseniz pek deneysel yemekleriyle Karma sizi bekler!

Meze ve çorbalarıyla yüzünüzü güldürecek mekanda Soutzoukakia, Souvlaki, Foukaki gibi Yunanistan’ın geleneksel yemekler de bulabilirsiniz.

Karma’nın muhteşem bir manzarası olmadığını söyleyelim. Hatta Santorini’deki diğer mekanlar gibi iç açıcı renkler de kullanılmamış ama ortam pek loş ve romantik. Bizce Oia’nın en farklı ve leziz mekanlarından. Bu sebeple göğsümüz gere gere öneriyoruz!

Boutari

themartixsystem

Kendinizi bir Yunan filminde hissedeceğiniz sokakları, minik tasarım dükkanları, güler yüzlü insanları, hayran kalacağınız evleri ve pencere önü dekorasyonlarıyla kalbimizi çalan Megalohori’deyiz şimdi.

Boutari de bu köyün şarapçısı. Eğer şarap seviyorsanız, uğrayabilirsiniz.

Boutari’nin International Wine Competition’da iki silver iki de gold ödüllerinin olduğunu hatırlatalım.

Ada'ya veda mekanı: PK Cocktail Bar

paliakameni

Santorini’nin geleneksel yemeklerini tattıktan sonra şimdi bir de en renkli kokteyllerinden denemeli. Bizim için "Santorini’ye veda" mekanı olan PK’ye siz her gece büyülenmek için gidebilirsiniz. Manzara, atmosfer, arka fonda çalan müzikler, servis, sunum ve leziz kokteylleriyle eminiz sizi kendine tav edecek.

Old fashioned, negroni, bloody mary, mimosa gibi klasik kokteyllerinin yanında black berrytini gibi kendine has seçenekleri var.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?