Kapıyı İçeriden Kilitleyip Bir Daha Çıkmak İstemeyeceğiniz Bomontiada'nın 7 Enfes Mekanı

Favorilerime
Ekle

Şu sıralar adını pek sık duyduğunuz bir şey varsa o da muhtemelen Bomontiada’dır.

Adanın amacı İstanbul’un merkezinde yaratıcı insanları bir araya getirmek ve bir kültür kampüsü kurmak. Anlayacağınız içinde bol bol söyleşiler, gösterimler, performanslar, sergiler, konserler olacak ve hatta oluyor bile!

Bu sebeple Bomontiada'yı sizlere yakından anlatalım istedik. Biliyoruz ki özellikle yaz etkinlikleriyle Bomontiada ismini daha çok duyacaksınız!

İşte "Bomontiada’nın hangi mekanlarında yenilir, hangilerinde içilir, sergi için nereye gidilir’in adresleri...

O da burada: Kiva

Evet! Yanlış görmediniz! Şehrin eski yerlisi, pazı borani, yuvalama, harput köftesi ve daha nice lezzetleriyle biz hem mide hem de kalbimizden vurmuş Kiva'da Bomontiada’da. Mutlu muyuz? Hem de çok!

Kendisini bir görüşte tanımayabilirsiniz. Çünkü Galata’dakinden bir hayli farklı. Bir kere son derece şık. Bembeyaz örtüler, tavandan yere kadar uzanan camlar mekana pek ferah bir hava katmış. Sözün kısası Galata’daki görkemli manzaranın yerini burada mekanın atmosferi almış.

Menüye gelirsek de Kiva aynı Kiva. Anadolu halk mutfağıyla sarmaş dolaş olacağınız fellah köfte, maş piyazı, Çerkez tavuğu, dana kavurma, tereyağlı ciğer, nazik kebap gibi hiç değişmeyen lezzetler var.

Kiva adres: Cumhuriyet Mahallesi, Birahane Sokak, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, No 1/A, Şişli, İstanbul

Ada'nın en şık mekanı: Kilimanjaro

Adanın en şık mekanı ile tanışın! Kutlamalarınıza, romantik anlarınıza, iş toplantılarınıza mekan olacak Kilimanjaro’nın müthiş bir şarap kavı ve organik malzemelerle hazırlanan leziz yemekleri var.

Öncelikle şarap çeşidi de bu denli geniş olan bir mekanın Kars Gravyeri ya da Feriköy Organik Pazar isimli tahta üstü atıştırmalıklarından almalı.

Sonrasında portakallı kereviz, yabani ot kavurması, havuçlu pazı, odun fırınında kuşkonmaz gibi paylaşımlık tabaklarından en az birini denemelisiniz. Sonra ver elini şaraplı kum midyesi, ver elini kuzu incikli çıtır milföy! Menü bunlarla sınırlı değil elbet. Ufaklı büyüklü, sıcaklı soğuklu daha birçok lezzet var.

Klasik kokteyller, mekanın kendi imzasını taşıyan içecekler ve yine ağızlara layık bar atıştırmalıkları olan dopdulu bir bar menüsü de görülmeye değer. Anlayacağınız gitmek için bahane çok!

Kilimanjaro adres: Kilimanjaro adres: Merkez Mahallesi, Birahane Sokak, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, No 1, Şişli, İstanbul

Orada konsere gitmeyen yok: Babylon

Bomontiada’nın Atölye İstanbul'la ilk sakinlerinden olur. Ama biz kendisini uzun yıllardır Asmalımescit’teki mekanından tanıyor, kendisine karşı tarif edilemez duygular besliyoruz.

Bunun nedenini şöyle açıklayabiliriz; My Brightest, Iron § Wine, Oscar&The Wolf, Milky Chance, Jamie Woon, Electro Deluxe, Oh Land, GusGus, Max Cooper, Oi Va Voi, Feder § Joris Delacroix... Evet, daha yazmaya üşendiğimiz bir sürü ismi İstanbul’a kadar getiren Babylon’u sevmeyecek değiliz.

500 kişilik mekanıyla İstanbul’daki müzik hayatına tek başına yön verdiği doğrudur, takip ediniz, gidiniz!

Babylon adres: Merkez Mahallesi, Silahşör Caddesi, Birahane Sokak, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, No 1, Şişli, İstanbul

Yerel güzeldir sunum özeldir: Delimonti

Biz değil mottosu konuşsun: "Yerel güzeldir, sunum özeldir!" Bomontiada gördüğünüz üzere yerele doymuyor!

Mekanda özenle hazırlanmış mezeler, Türkiye’nin 54 şehrinden getirtilen lezzetle, en şahane kahvaltılık ve şarküteri ürünleri, zengin şarap kavı ve mevsime göre değişen bir yemek menüsü var.

Yağ somonu, pastırmalı humus, kelle söğüş ve muhlama mekanın kendine has lezzetleri. Yani diyoruz ki masanızda bu lezzetlerden birkaçına mutlaka yer verin.

Yemekler dışında mekanın diğer bir güzelliği; “community table”. Amerika ve Avrupa'daki yeni trende ayak uyduran Delimonti, bu sayede buraya gelen lezzet avcılarının aynı masa etrafında oturup, buradaki ürünlerin lezzetlerine aynı anda tadabilmeleri belki de kaynaşabilmelerini sağlıyor.

Delimonti adres: Merkez Mahallesi, Birahane Sokak, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, No 1, Şişli, İstanbul

Adanın en genci: Popülist

Adanın en genci olur. Ada'nın havası en rahat yerlerinden. İstanbul’da arayıp da pek bulamadığımız gastropub konseptiyle gönlümüzde taht kuran bu mekanda taze ve craft biralar var.

Bira yanında atıştırabileceğiniz leziz ve fark yaratan seçenekleri var; artichoke dip, kokoreç flatbread, sliced beef brisket, crispy calamari, chips § guacamole bunlardan birkaçı. Olur da karınları iyice doyurmak isterseniz burger ya da sandviçlerinden alınız.

Popülist adres: Merkez Mahallesi, Silahşör Caddesi, Birahane Sokak, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, No 1, Şişli, İstanbul

Sanatsız Ada olmaz: Alt

"Alt, Türkiye ve yeryüzünde değişmekte olan koşullara karşılık veren yeni sanatsal ifadelere yer verir, paylaşımcı ve katılımcı bir kültürel platform oluşturmayı amaçlıyor."

Tarihi bira fabrikasının alt katında yer alan Alt, yukarıda bahsettikleri üzere bir sanat mekanı.

Şimdiye kadar da Christodoulos Panayiotou’nun Sahnede Ölmek isimli sunum-performansına ve Rodney Graham’ın Türkiye'deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yaptı. Bu Alt’ı takip etmeniz için birçok sebepten sadece ikisi.

Protocinema’dan tanıdığımız küratör Mari Spirito’nun Alt’ın direktörü ve küratörü olması ise sebeplerin en güzeli.

Alt adres: Merkez Mahallesi, Silahşör Caddesi, Birahane Sokak, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, No 1, Şişli, İstanbul

Etkileşim ve yaratıcılık platformu: Atölye İstanbul

https://www.facebook.com/atolyeist/photos/a.340480606075067.1073741827.340478976075230/794949410628182/?type=3&theater | facebook/atölye istanbul

facebook/atölye istanbul

Diğer bir deyişle "etkileşim ve yaratıcılık platformu". Kiva’da Delimonti’de yiyip içiyor, Babylon’da iyi müzik eşliğinde dans ediyor, Alt’ta sergi geziyor, performans izliyor; burada ise üretiyorsunuz! Yani bu platform kendini üreterek ifade etmek isteyenlerin bir araya geleceği bir alan.

Şimdiye kadar da birçok workshop, atölye, pop up sergilere imza atan mekanın takvimi her ay değişiyor. İlginizi çekecek bir atölye mutlaka vardır. Bu sebeple takvimini takip ediniz, ettiriniz.

Atölye İstanbul’u manifestosuna göz atmak için böyle gelin.

Atölye İstanbul adres: Merkez Mahallesi, Silahşör Caddesi, Birahane Sokak, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, No 1, Şişli, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?