foursquare/tajmahal

Mutfağı İçin Hindistan'a Taşınmak İsteyenlere: İstanbul'daki En İyi Hint Restoranları

Favorilerime
Ekle

Baharat kokan toprakların ülkesi Hindistan...

Kendine has çekimleri ve senaryoları olan Bollywood'u, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olmasından mütevellit birbirinden uzak sosyo-ekonomik yapısı ve kendisini bütün mutfaklardan ayıran, bol baharatlı, bol soslu, güneyi vejetaryen, kuzeyi et seven mutfağıyla merak edilen bir ülke Hindistan.

Belki oturduğumuz yerden bu merakı gidermek zor olabilir ama İstanbul'daki en iyi hint restoranları keşfiyle bir yerden başlayabiliriz.

Başlayalım.

Tandoori Indian Restaurant

Bir zamanlar İstanbul'un ilk ve tek hint restoranı sıfatıyla hizmet veren Tandoori, şimdilerde, haliyle ilk hint restoranı özelliği taşıyor. Felsefeleri "Bir ülkenin kendine has mutfağından bir yemek sunarken, yalnız yemeğini değil, bütün kültürü sunarsınız" üzerine kurulu. Bu felsefenin menüye yansımış en güzel halini de 'Chicken Tikka Masala' da bulabilirsiniz.

Adres: Süleyman Seba caddesi Çavdarcı Sk No:1, Maçka, Beşiktaş / Istanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Taj Mahal Hint Restaurant

Pakistanlı bir şefin 1997'de başlayan Türkiye macerasının güzel bir özeti Taj Mahal Hint Restoranı. Esas olarak lezzetin peşinde, sıcak, sevimli bir mekan. Belki iş yemeklerinizi için tercih etmeyebilirsiniz ama hafta sonu birkaç arkadaş güzel vakit ve yemek için mutlaka uğrarsınız. Siz uğramasanız da Yemeksepeti aracılığıyla onlar kapınızı çalabiliyor. Eğer bu iki senaryodan birini gerçekleştirecekseniz 'Takka Dal' denemenizi önerelim.

Adres: Asmalı Mescit Mah., Nergis Sk 4/A, Tünel, Beyoğlu / İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Dubb Indian Restaurant

Dubb Indian, bütün dünyada en çok sevilen Hint restoran zincirlerinden biri olan Dubb'ın İstanbul ayağı. Sultanahmet'te yer alan mekan başta Türkiye'yi ziyaret eden Hintlileri, sonra diğer turistleri ve Türkleri ağırlıyor. Dünyadaki şöhretinin burada da hakkını verdiği söylemek mümkün. Hint yemeklerini keşfetmek istediğiniz bir hafta sonu teras manzarası eşliğinde 'Rogan Josh Kashmiri' denemenizi önerelim.

Adres: Divanyolu Cd İncili Çavuş Sk No:10 Sultanahmet, Fatih / İstanbul

Dubb Ethnic Restaurant

Dubb Ethnic, Dubb Indian'ın, Asya ve Türk mutfağını da kapsayan kuzeni. Burası da Sultanahmet'de yer alıyor. Hint mutfağına çok sıcak bakmayan kişilerin de bulunduğu grup etkinlikleri için daha uygun. Aldığımız duyumlar Asya mutfağına en Hint mutfağı kadar hakim oldukları yönünde.

Adres: Cankurtaran mahallesi, Mimar Mehmet Ağa Cd., Amiral tafdil Sk. No.13 Sultanahmet / İstanbul

Swaad Indian Restaurant

swaad-hint-restoran

Listedeki diğer restoranlara göre az biraz daha büyük bir yer (400 kişilik) Swaad Restoran. Hint mutfağını Türk mutfağına yakınlaştırmak ve mekandan ziyade yemeğin kendisine önem vermek gibi huyları var. Bir de misafirlerine Hint klipleri izletmeyi seviyorlar. Eğer yolunuz düşerse sizin de 'Kıymalı Samosa' sevmeniz mümkün.

Adres: Binbirdirek Mahallesi Peykane Caddesi No: 15 Çemberlitaş, Beşiktaş / İstanbul

MusafirIndian Restaurant

foursquare/musafir

foursquare/musafir

Hemen hemen bütün mutfakları bulabileceğimiz Taksim'de Hint mutfağının olmayacağını düşünmek, bir hata olurdu ki Musafir bu hataya düşürmedi. Hint ezgilerini tamamıyla yansıtmaya çabalayan konsepti, bir yandan kulağınıza çalınan Hint müzikleri, mekanı saran baharat kokusuyla Hint kültürünü yansıtan bir yer Musafir. Menünün yıldızı ise, kendi ününü duyurmayı başaran Mango Lassi.

Adres: Recep Paşa Cd. No:7/C Talimhane, Taksim / İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?