cheetahisthenewblack

Yolunuz San Francisco'ya Düşerse Mutlaka Uğramanız Gereken 9 Mekan

Favorilerime
Ekle

San Francisco daha önce gördüğünüz hiç bir yere benzemeyecektir. Nevi şahsına münhasırdır, gariptir, özeldir. Herkes bir gün mutlaka yolunu düşürmelidir.Tıpkı şehrin kendisi gibi yemek kültürü de renkli ve farklıdır. Bu şehirde güzel yemek yemek adeta bir takıntıdır. San Franciscoluların yemekle kurduğu saplantılı ilişki, ortoreksik özelikler barındırır. Gerçekten sağlıklı ve lezzetli olmalıdır her şey.

Starbucks ya da McDonald’s'a gitmek yanlıştır, dikkat edin ayıplanırsınız. Diğer taraftan, güzel şeyler yemek için her gün bir sürü bedel öderler. Yokuş çıkarlar, sise ve rüzgara aldırmadan uzun kuyruklarda beklerler. Ne demişler "San Francisco’da San Francisco’lu gibi yaşanmalıdır".

San Francisco'nun böylesine güzel bir yer olduğunu fark etmiş olsa gerek, Türk Hava Yolları da "Türkiye İnovasyon Haftası" kapsamında İnovasyonla Uçuyoruz projesini gerçekleştiriyor ve kazananları San Francisco'ya gönderiyor. Kendi tatil planınızı yapıp ya da projenizi gönderip kazanarak San Francisco'yu keşfetmeye karar verirseniz bu mekanları unutmayın. Aşağıdaki öneriler "San Francisco'da ne yenir?" ya da "San Francisco'da en iyi restoranlar hangileri?" sorularına net cevaplar verebilir.

En meşhur: Tartine Bakery

Tartine anlatılmaz yaşanır. San Francisco sakinlerinin en sevdiği yerdir, yemek tutkunları için ise adeta kutsal bir tapınak. Sahibi Chad Robertson’ın yemek kitapları mevcuttur, enfes tariflere harika fotoğraflar eşlik eder. Peki ne yenir dersek cevap her şey olur!

Ekşi mayalı ekmeğe yapılmış sandviç, tartlar, bread pudding, kruvasan ve morning bun... Burası şehrin göbeğindedir, hatta San Francisco’nun en lezzetli sokağının köşesinde ufacık bir dükkandır. Dolayısıyla oturacak yer bulmak mucizedir. Ama 2 blok ötede Dolores Park vardır, keyfinize keyif katar.

Balzamikli çilek: Bi-Rite Ice-Cream

Tartine Bakery ile aynı sokakta bulunan bu dondurmacı şehrin yemek ikonlarının başında gelir. Önünde her zaman uzun kuyruklar vardır, bir dondurma için 1 saat beklemek bu şehirde normaldir. Klasik tatları unutun; tuzlu karamel, balzamikli çilek, ballı lavanta ya da fırınlanmış muzu deneyin. Aynı isimdeki market, dondurmacının tam karşısındadır, uğranılasıdır. Yine 2 blok ötede Dolores park vardır, keyfinize keyif katar.

Bir zincir: Philz Coffee

Kahvenin bir yemek listesinde ne işi var demeyin. İyi kahve önemlidir. Philz Coffee artık Kuzey California’da 14 lokasyonda bulunsa da Mission bölgesinin göbeğindeki ilk dükkana gidin derim ben. Phil Jaber’in 2003 yılında sessiz sakin açtığı bu kahveci, bugün başarılı bir girişim hikayesidir. Phil her zaman dükkana uğrar, sizinle sohbet eder ve şakalaşır. Jacob’s Wonderbar, Philharmonic ve Tesora’yı mutlaka deneyin, çok mutlu olursunuz.

Meksika ateşi: Tamale Lady

Eskiden günün herhangi bir saatinde Tamale Lady ile karşılaşabilirdiniz. Tamale Lady şehrin en leziz tamalelerini satan bir teyzedir, hakkında yapılmış belgeseller vardır. İşleri biraz karıştığından kendi dükkanın açmakta bulmuş çareyi. İyi de yapmış. Bu arada tamale, bir Meksika yemeğidir. Mısır kabuğunda servis edilir, denenmelidir.

Mesele yalnızca ekmek değil: Ike’s Place

Bir sandviç ne kadar özel olabilir diyenlerdensiniz belki de. Ike’s Place'te 50 çeşit sandviç bulunur ve haftada ortalama 20,000 satış yapılır. İlk dükkanları San Francisco’nun en eğlenceli mahallesi olan Castro’dadır. Tariflerinin tümü gizlidir. Oturacak yer yoktur ve eğer önceden sipariş vermediyseniz 1 saat beklemeye değerdir.

Roma'nın bağrından: Delfina

Tartine Bakery ve Bi-Rite Ice-Cream ile aynı sokakta yer alan bu mekan 2002 yılından bu yana bir San Francisco klasiğidir. Mutfaktan çıkan her tabak adeta birer sanat eseridir, yemeye kıyamazsınız. İtalyan mutfağını sevmek bu restorana aşık olmak için yeterlidir. Sahipleri her zaman etraftadır, komik insanlardır. Haklarında bir web sitesinde “burası berbat bir yer” diye başlayan yorumu bastırdıkları tişörtlerle servis yapmışlıkları vardır.

Sokak kültürü: El Tonayense Taco Truck

Sokak yemeği San Francisco kültürünün önemli bir parçası. Food truck, içinde yemek satılan kamyon demek. Sabit durmayan bu kamyonların hangi gün nerede olduğu sosyal medya aracılığıyla kolayca takip edilebilir. El Tonayense, 1993 yılında bu yana sayısız ödül almıştır ve basit ve lezzetli yemekleriyle bugün adeta bir San Francisco klasiğidir. Tarifler tamamen orijinal ve aile yadigarıdır.

Michelin yıldızlı: Frances

Nispeten yeni sayılabilecek Frances, açıldığı hafta itibariyle kulaktan kulağa hızla yayılmış bir mekan. Listedeki diğer yerlerden temel farkı Michelin yıldızı sahibi olması. Ama korkmayın, fiyatlar diğer Michelin mekanlarına göre oldukça makul. Mekanın sahibi Şef Melissa Perello otoriteler tarafından yenilikçi ve yaratıcı olarak tanımlanıyor ve her gün ününe ün katıyor.

İstanbul'a geliyordu: In-N-Out Burger

wherefoodis

wherefoodis

Listeyi hamburgersiz bitirmek olmazdı. Bir California klasiğidir. Tariflerini gizli tutar. Elbette sağlıklı alternatifler sunarlar, organik ve taze ürünler menüye hakimdir. Müdavimleri arasında Anthony Bourdain ve Gordon Ramsey de vardır. “Big Lebowski” filminde de geçer. İstanbul’da bir şubesinin açılacağını duymuştuk aslında ama henüz pek bir gelişme yok sanırım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?