Fotoğraf: Özgür Bakır / Roka Pera Beyoğlu

Roka Pera: Ege Esintili Lezzetlerle Her Mevsim Yaz

Favorilerime
Ekle

Yazdan kalma hafif esintili günleri anımsatan iddialı yemeklerine çeşit çeşit Ege otları ve lezzetlerini katan bir mutfak. Dekorasyon anlayışı sayesinde tattırdığı yaşanmışlık ile tatilde hatta bir adım ötesi Alaçatı’da olduğunuzu hissettiren bir restoran.

Yakın geçmişte Beyoğlu’na Ege lezzetlerini getiren Roka Pera’ya Yemek.com olarak konuk olduk. Mutfakta harika işler çıkartan Roka Pera şeflerinin hayat verdiği Roka Pera tariflerini sizler için not aldık.

Roka Pera Mutfağı

Fotoğraf: Özgür Bakır / Roka Pera Mutfağı

Ege dedik, Alaçatı dedik ve elbette insanın kanını kaynatan tatil günlerini hatırlattık. Tüm bu kavramlar bir restorandan beklenen özellikler olmayabilir, bunu kabul ediyoruz. Ancak tüm bunları yaşatan büyülü bir atmosfer var içeride. Çeşit çeşit Ege otlarının, ev yapımı reçel ve peynirlerin, mevsimin gözdesi sebze ve meyvelerin düzenli olarak Tire pazarından taze olarak geldiği sıcacık bir mutfak düşünün.

Roka Pera Oturma Düzeni

Fotoğraf: Özgür Bakır / Roka Pera Oturma Düzeni

Üzüm sepetinden hazırlanan aydınlatmaların ışık verdiği, babaannelerimizin mutfağının kokusunu burnunuza getiren mutfak araç gereçlerinin duvarları süslediği, renkli tahta iskemleli ve beyaz örtülü masaların salonu donattığı, emaye tabakların hali hazırda servis sırasında kullanıldığı, mekanı daha geniş göstermek adına büyük aynalardan destek alan bir dekorasyon anlayışı var Pera’nın.

Roka Pera Dekorasyon

Fotoğraf: Özgür Bakır / Roka Pera Dekorasyon

Küçük bir Ege kasabasında tatildesiniz burada. Şehrin gürültü ve kirliliği çok ama çok uzaklarda. Dost sohbetleri ve tadı damakta kalacak lezzetlerin yaşattığı haz hakim buraya. Alaçatı ardından Beyoğlu’nda şube açan restoranın yegane amacı bu.

Mekana hayat veren isimler Ege gönüllüsü olunca hal böyle oluyor demek. Yöre mutfağının en taze ve saf halini tattırmak adına ot, et ve süt ürünleri Tire’den geliyor. Alaçatı’nın sakız baklası, Amasra’nın yaprağı, Ege’nin deniz ürünleri mutfakta başı çekiyor. Ailenin Boşnak gelenekleri, Kağıtta İsli Kurutulmuş Boşnak Eti, üzerinde kaymakla servis edilen Boşnak köftesi gibi tariflerde ön plana çıkıyor. Çeşit çeşit mezeler tapas tariflerinin inceliklerini taşıyan sunumlarla karşınıza çıkıyor. Az yağlı, ferahlık hissi yaşatan, tadına doygun yemeklerin servis edilmesi amaçlanıyor. Taze lor peyniri çoğu başlangıç ve tatlılarda ön plana çıkıyor.

Marine kıtır enginar salatası, Ege otları ile doldurulmuş ızgara kalamar, Ege otlu kabak çiçeği kızartması, buğdaylı ve lorlu pazı sarması seçeneklerden sadece birkaçı.

Kırmızı pancar salsalı deniz börülcesi, tahinli patlıcan ezmesi, naneli kuşkonmaz, İzmir tulum peynirli ılık patlıcan hafif başlangıçlar olarak şöyle dursun güveçte Tire köfte, deniz mahsullü perde pilavı, kimyonlu ahtapot yahni karınları doyurmaya geliyor.

Bilindik bir lezzet limonlu lor peyniri üzerine karadut reçeli, tahinli kabak tatlısı, lor peynirli incir tatlısı gibi tatlılar da tatlı bir sona imza atıyor.

Lorlu İncir Tatlısı Tarifi

Fotoğraf: Özgür Bakır / Lorlu İncir Tatlısı Tarifi

Kış sezonu nedeniyle Ege havası ve lezzetlerini özleyenler müdavim oluyor, mekanın küçük ayrıntılarla yarattığı havayı içerisine çekip gerçek anlamda yazın gelmesini bekliyor.

Roka Pera, Beyoğlu'na nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?