instagram

Erzurum'un Dünyaya En Büyük Armağanı Cağ Kebabın İstanbul'daki En İyi 8 Adresi

Favorilerime
Ekle

Bu hafta ismini cağ adı verilen şişlerden alan, damak çatlatan lezzet cağ kebabının peşine düştük. Çünkü oğlak veya kuzu etinden yapılan, odun ateşinde pişirilen bu kebabın seveni de henüz bilmeyeni de çok.

Erzurum’dan tüm ülkeye yayılan, genelde lavaş ekmeği ve manda yoğurduyla servis edilen bu lezzetin İstanbul’daki en iyi adreslerini bir bir açıklanıyoruz, toplanın!

Eşe dosta haber vermeyi, en yakın zamanda bu cağ kebapçılardan birine doğru hep birlikte lezzet dolu bir yolculuğa çıkmayı unutmayın. Zaten bir kez gidince müdavimi olacak, bir oturuşta kaç tane yiyeceğinizi sayamayacak hale geleceksiniz, eminiz.

Buyursunlar, İstanbul'daki en iyi cağ kebapçılar...

Odun ateşi: Palandöken Erzurum Cağ Kebabı

Gaziosmanpaşa’daki bu kebapçı bir ayağınızı buraya bağlayacak cinsten. Yiyenin doymadığı, gidenin bir kez daha gittiği bu mekandaki cağ kebapları odun ateşinde pişiyor ve en az iki adet şiş ile nirvanaya ulaşacağınız bu etlere puanımız tam!

Dilimlenmiş soğan ve domates, köz biber ve sıcacık lavaş da bu lezzeti ikiye katlayan yancılardan.

Sonrasında ise tel kadayıf, ceviz ya da fındık içinin mutlu birlikteliğiyle meydana gelen kadayıf dolmasını da mideye indirmeli tabii.

Palandöken Erzurum Cağ Kebabı adres: Yeri Mah. Poligan Cad. No:65, Gaziosmanpaşa, İstanbul

Manda yoğurdu şart: Cağistan Erzurum Cağ Kebabı

"Cağa Çağ Atlatan Lezzet" mottolu bu mekan için bu kez Eyüp’e gidiyoruz.

Sinir, damar ve zarlardan ayıklanan et yumuşacık tam da kıvamında! Kebaplar isteğe göre cağ adı verilen küçük şişle ya da cağsız kesilerek tabakta servis ediliyor. Söğüş kuru soğan ve domates ise bu lezzetin yanında servis edilen küçük mutluluklardan.

Nasıl cağ kebabı ve manda yoğurdu müthiş bir ikiliyse bizce semaverde demlenen çay ve kadayıf dolması da bir o kadar bütün. Bu sebeple Erzurum’un bu meşhur tatlısını yemeden, o taptaze çaydan içmeden oradan ayrılmayın.

Cağistan Erzurum Cağ Kebabı adres: Topçular, Eyüp Sultan Blv. No:81, Eyüp, İstanbul

Erzurum'dan bile daha iyi diyorlar: Şehzade Erzurum Cağ Kebabı

İstanbul’un en iyi cağ kebapçısıyla tanışın. Hatta "Erzurum’dakilerden bile daha iyi" gibi yorumlar da yok değil. Bu sebeple bu lezzeti ilk kez deneyecek olanlar bu mekandan başkasına gönül vermesin!

Lavaş, sumaklı soğan, ızgara biber ve küp şeklinde doğranmış domatesler ile servis edilen cağ kebabı odun ateşinde pişiriliyor. Bizce gitmişken aç gidip 4 şişi mideye indirmeli. Yanına bu kebapla bütünleşen manda yoğundan da söylemeli. Öncesinde içleri ısıtacak mercimek çorbası da pek başarılı.

Minicik ve tıklım tıkış mekandaki servis hızı inanılır gibi değil. Mekan her bir şeyi özellikle de bu lezzet ötesi kebapları ile pek davetkar, gidiniz.

Şehzade Erzurum Cağ Kebabı adres: Ankara Cad. Hoca Paşa Sok. No: 4 Sirkeci, Fatih, İstanbul

Pendik'teyiz: Saray Erzurum Cağ Kebabı

Eğer Pendik'e yakın oturuyorsanız ve canınız cağ kebabı istediyse gideceğiniz adres belli.

Kaç tane yiyeceğinizi sayamayacağınız kadar çok cağ kebabını mideye gönül rahatlığıyla indirebileceğiniz bu mekandan bir başka önerimiz de her gidenin anlat anlat bitiremediği sıcacık sundukları yağlı ekmek ya da lavaş.

Saray Erzurum Cağ Kebabı adres: Yenişehir Mahallesi, Mustafa Akyol Sokak, No 97, Pendik, İstanbul

Et severlerin vazgeçilmez adreslerinden: Karagözler Restaurant

Et severlerin, kebap deyince akan suları durduranların, hele hele cağ kebabı söz konusu olduğunda mesafe tanımayanların şehirdeki en uğrak noktalarından biri de Karagöz Restaurant.

Yanında cağ kebabınıza eşlik edecek söğüş soğan ve domates gibi tatlarla keyfinizi ikiye katlamak da elinizde tabii.

Karagözler Restaurant adres: Talatpaşa Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, No 49, Esenyurt, İstanbul

Kavacık'tayız: Yörem Cağ Kebap

Kavacık’ta, bir orman karşısına kurulmuş bu mekanın ocağından sizi mest edecek cağ kebapları çıkıyor. Hem de 2012 yılında beri.

Buradaki ritüel belli. Ayran aşı çorbasıyla leziz Erzurum yolculuğuna başlanır. Sonra siz bitirdikçe yenilenen, sıcacık servis edilen kebaplar löp löp yenilir. Bir yandan masanızda yer alacak çoban salata, sumaklı soğan salatası, biber turşusu, güveçte süzme manda yoğurdu, tandırda lavaş da minik minik mideye indirilir.

Sütlaç, tel kadayıf, ekmek kadayıfı ise ağız tatlandırmalık seçeneklerden. Önerimiz tabii ki bol cevizli, kalori bombası kadayıf dolmasından yana.

Yörem Cağ Kebap adres: Kavacık, Cumhuriyet Cad. No:91, Beykoz, İstanbul

Hemen sipariş vermek için: Yörem Cağ Kebap

1972'den beri: Tarihi Sadabad Cağ Kebap

Dile kolay, 1972'den beri hizmet veren bir mekandayız şimdi. Mis gibi cağ kebaplarının tadına diyecek yok. Cağ kebabını zaten yedikçe yemek isteyeceksiniz ama öyle tek başına olmaz derseniz mekanın ferah mı ferah salatasının ve tam kıvamında nefis yoğurdunun da tadına bakmayı ihmal etmeyin.

Tarihi Sadabad Cağ Kebap adres: Maslak Mah. Ahievran Cad. 42 Shops Alışveriş Merkezi, No:6 K:-2 No:101, Sarıyer, İstanbul

Kartal'dakileri böyle alalım: Büyük Erzurum Sofrası

facebook

facebook

Cağ kebabı severlerin şehirde mutlaka uğraması gereken adreslerden biri de Büyük Erzurum Sofrası. Kartal ve yakınlarında yaşayan, çalışan ya da yolu sık sık buraya düşenler zaten burayı biliyor, hatta sık sık uğruyordur ama haberi olmayanlar kaldıysa haberdar etmeden geçmeyelim dedik. Orijinal cağ kebabı lezzetini İstanbul'da bulabileceğiniz bu nefis adresi de ajandanıza eklemeyi unutmayın.

Büyük Erzurum Sofrası adres: Kordonboyu, 26, Kumlar Cd., Kartal, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Yunus Emre Polat5 Ağustos 2019 21:59
bu listeden izmir içinde istiyoruz :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?