Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Erzurum'un Dünyaya En Büyük Armağanı Cağ Kebabın İstanbul'daki En İyi 7 Adresi

yemek.com

Bu hafta ismini cağ adı verilen şişlerden alan, damak çatlatan lezzet cağ kebabının peşine düştük. Çünkü oğlak veya kuzu etinden yapılan, odun ateşinde pişirilen bu kebabın seveni de henüz bilmeyeni de çok.

Erzurum’dan tüm ülkeye yayılan, genelde lavaş ekmeği ve manda yoğurduyla servis edilen bu lezzetin İstanbul’daki en iyi adreslerini sıralıyoruz.

Odun ateşi: Palandöken Erzurum Cağ Kebabı

foursquare

Gaziosmanpaşa’daki bu kebapçı bir ayağınızı buraya bağlayacak cinsten. Yiyenin doymadığı, gidenin bir kez daha gittiği bu mekandaki cağ kebapları odun ateşinde pişiyor ve en az iki adet şiş ile nirvanaya ulaşacağınız bu etlere puanımız tam!

Dilimlenmiş soğan ve domates, köz biber ve sıcacık lavaş da bu lezzeti ikiye katlayan yancılardan.

Sonrasında ise tel kadayıf, ceviz ya da fındık içinin mutlu birlikteliğiyle meydana gelen kadayıf dolmasını da mideye indirmeli tabii.

Palandöken Erzurum Cağ Kebabı adres: Yeri Mah. Poligan Cad. No:65, Gaziosmanpaşa, İstanbul

Manda yoğurdu şart: Cağistan Erzurum Cağ Kebabı

foursquare

"Cağa Çağ Atlatan Lezzet" mottolu bu mekan için bu kez Eyüp’e gidiyoruz.

Sinir, damar ve zarlardan ayıklanan et yumuşacık tam da kıvamında! Kebaplar isteğe göre cağ adı verilen küçük şişle ya da cağsız kesilerek tabakta servis ediliyor. Söğüş kuru soğan ve domates ise bu lezzetin yanında servis edilen küçük mutluluklardan.

Nasıl cağ kebabı ve manda yoğurdu müthiş bir ikiliyse bizce semaverde demlenen çay ve kadayıf dolması da bir o kadar bütün. Bu sebeple Erzurum’un bu meşhur tatlısını yemeden, o taptaze çaydan içmeden oradan ayrılmayın.

Cağistan Erzurum Cağ Kebabı adres: Topçular, Eyüp Sultan Blv. No:81, Eyüp, İstanbul

Erzurum'dan bile daha iyi diyorlar: Şehzade Erzurum Cağ Kebabı

foursqaure

İstanbul’un en iyi cağ kebapçısıyla tanışın. Hatta "Erzurum’dakilerden bile daha iyi" gibi yorumlar da yok değil. Bu sebeple bu lezzeti ilk kez deneyecek olanlar bu mekandan başkasına gönül vermesin!

Lavaş, sumaklı soğan, ızgara biber ve küp şeklinde doğranmış domatesler ile servis edilen cağ kebabı odun ateşinde pişiriliyor. Bizce gitmişken aç gidip 4 şişi mideye indirmeli. Yanına bu kebapla bütünleşen manda yoğundan da söylemeli. Öncesinde içleri ısıtacak mercimek çorbası da pek başarılı.

Minicik ve tıklım tıkış mekandaki servis hızı inanılır gibi değil. Mekan her bir şeyi özellikle de bu lezzet ötesi kebapları ile pek davetkar, gidiniz.

Şehzade Erzurum Cağ Kebabı adres: Ankara Cad. Hoca Paşa Sok. No: 4 Sirkeci, Fatih, İstanbul

Ümraniye'deyiz: Meşhur Erzurum Cağ Kebap Salonu

foursquare

Bir diğer popüler cağ kebapçısı için rotamızı Ümraniye’ye çeviriyoruz.

Damak çatlatan, kıvamında ve sulu bu kebabın müdavimi çok! Yanına soğan, ızgara biber, acılı ezme ve manda yoğurdu da aldınız mı pek renkli bir yolculuk sizi bekliyor olacak.

Sıcacık servis edilen ve yine Erzurum’un bağrından kopup gelen kadayıf dolması da bu kebabın üstüne bal şeker olacak türden.

Meşhur Erzurum Cağ Kebap Salonu adres: Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Alemdağ Caddesi, No: 205, Ümraniye, İstanbul

Hafta sonu planı: Tarihi Sadabad Cağ Kebapçısı

foursquare

1972’den beri, Erzurum’un özel lezzeti cağ kebabını tekrar yorumlayan Tarihi Sadabad Cağ Kebapçısı, geçtiğimiz yıl Sirkeci’den Karaköy’e taşındı.

Balıkesir’den getirilen etle hazırlanan, odun ateşinde pişen cağ kebabı sizi tam on ikiden vuracak. Kalabalık bir grupla giderseniz şefin tavsiyelerinden sadabat köfte ve cağ iskenderini de deneyin deriz. Hatta tüm bunların öncesinde tereyağı, tulum peyniri ve lavaş üçlüsüyle ısınma turlarına başlayabilirsiniz.

Yazın tarihi yarımada manzaralı terasında oturup, köpük köpük ev yapımı ayranlarını içmek gibisi de yokmuş, gidenlerin yalancısıyız!

Tarihi Sadabad Cağ Kebapçısı adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Kemankeş Cad. No:27, Beyoğlu, İstanbul

Kavacık'tayız: Yörem Cağ Kebabı

foursquare

Kavacık’ta, bir orman karşısına kurulmuş bu mekanın ocağından sizi mest edecek cağ kebapları çıkıyor. Hem de 2012 yılında beri.

Buradaki ritüel belli. Ayran aşı çorbasıyla leziz Erzurum yolculuğuna başlanır. Sonra siz bitirdikçe yenilenen, sıcacık servis edilen kebaplar löp löp yenilir. Bir yandan masanızda yer alacak çoban salata, sumaklı soğan salatası, biber turşusu, güveçte süzme manda yoğurdu, tandırda lavaş da minik minik mideye indirilir.

Sütlaç, tel kadayıf, ekmek kadayıfı ise ağız tatlandırmalık seçeneklerden. Önerimiz tabii ki bol cevizli, kalori bombası kadayıf dolmasından yana.

Yörem Cağ Kebabı adres: Kavacık, Cumhuriyet Cad. No:91, Beykoz, İstanbul

Dolu dolu sofra: Seki Erzurum Sofrası Cağ Kebabı

foursquare

2006 yılından beri Erzurum’un bu eşsiz lezzetini İstanbullular’a sunan, bir E-5 üstü lezzeti Seki Cağ Kebapçısı ile tanışın.

Menüsünde patlıcan kebap, beyti, Ali Nazik, domatesli kebap gibi ağız sulandıran pek çok seçenek olsa da adının hakkını veren cağ kebapları önerimizdir. Özellikle etteki dağ kekiği kokusu sizi mest edecek türden. Porsiyonları bir hayli büyük, doymamanızın imkanı yok. Üstelik şişleri soğumasın diye birer birer getiriyorlar.

Ortaya çoban salata, manda yoğurdu, acılı ezme, söğüş soğan da aldınız mı o günün kötü geçmesinin imkanı yok. Bir de kapanışı bir klasik olan kadayıf dolmasına bıraktınız mı sizden güzeli yok.

Kendisinin Küçükçekmece dışında Bahçelievler’de de bir adet şubesi bulunur, bilginize.

Seki Erzurum Sofrası Cağ Kebabı adres: Yeşilova Mahallesi, Değer Sokak, Küçükçekmece, İstanbul

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?