Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Dünyanın 8 Farklı Mutfağını İstanbullularla Buluşturan 8 Nefis Mekan

yemek.com

Zamanında Uzak Doğu, İtalya, Fransa’ya özgü mutfakların İstanbul’daki adreslerini çıkarmıştık. Listelerde de gördüğünüz gibi kendilerinden şehirde bolca var, iyi ki var!

Peki ya mumla aradığımız Hint, Boşnak, Rus mutfakları nerede? Biricik komşularımız İran, Gürcü, Azeri yemeklerini ne kadar biliyoruz? Şu büyük Latin Amerika turuna çıkmadan evvel yemeklerini, kültürünü yakından tanımak istemez misiniz?

İşte bu sorulara lezzet ötesi bir listeyle cevap verelim, İstanbul’da çok sınırlı olan mutfakların adreslerini bir bir çıkaralım, siz de gidin deneyin istedik. Çünkü bu pek önemli tanışmaya vesile olmak boynumuzun borcu.

Hazırsanız içinden değişik tatların geçtiği o mutfakları sıralamaya başlıyoruz!

Gürcü mutfağını keşfediyoruz: Galata House

Rus ve Gürcü yemeklerinin çıktığı Galata House ilk rotamız.

Pek ilginç bir geçmişe sahip bir binada yer alan bu mekan; Galata’nın en sevdiğimiz sokaklarından birinde, Galata Kulesi Sokak’ta.

Mutfağından her ne kadar Rus yemekleri de çıksa biz daha çok Gürcü yemeklerinin hastasıyız. Özellikle el yapımı Gürcü mantısı hingali, çakapuli, ostri ve baje gibi lezzet fışkıran etli yemekleri rüyalarımızı süslemiyor desek yalan olur. Bezeli ve çikolatalı Gürcü pastası Kuş Sütü ile yatıp kalktığımız da doğrudur.

Olur da buram buram tarih kokan bir bina içinde Gürcü yemekleri yemek isterseniz Galata House sizi bekler.

Galata House adres: Bereketzade Mahallesi, Galata Kulesi Sokak, No 15, Beyoğlu, İstanbul

Rus mutfağından bahsetmişken: 1924

Yaptığı isim değişikliği ve tasarımıyla adından sıkça bahsettiren 1924, şehrin en iyi Rus mutfaklarından biri.

Pancar çorbası, piroshki, dana strogonoff, Kievsky tavuk, faberge gibi Ruslara özgü lezzetlerden oluşan menüsünde, Doğu Avrupa mutfağının diğer sevilen lezzetlerine de denk gelmeniz olası. Arka fonda çalan otantik Rus müziği, canlı arp, piyano ve akordeon dinletileri de cabası.

Son olarak, zamanında Atatürk, Agatha Christie, İspanya Kralı 4.Alfonso, dönemin ajanlarından Mata Hari ve daha pek çok ünlü ismin mekanın müdavimleri arasında olduğunu söyleyelim.

1924 adres: Asmalımescit Mahallesi, İstiklal Caddesi, Olivya Geçidi, No 7, Beyoğlu, İstanbul

İran mutfağını mercek altına alıyoruz: Asuman

2009’dan beri İstanbulluları İran’ın o şahane mutfağıyla tanıştıran Asuman için rotamızı Aksaray’a çeviriyoruz. Çünkü Asuman, İran mutfağını mercek altına almak için en büyük bahanelerden biri.

Safranın, zereşkli pilavının, sulu yemeklerinin başrolde olduğu mutfağın menüsü sağlam. Tebriz köftesi, İran pirinç pilavı ile servis edilen çelokebap, parmak yedirtecek sebzeli dana yahnisi ghorme, tavuklu zereşk pilav, etli bakla pilav mekanın yok satan seçeneklerinden.

Porsiyonlar bir hayli büyük, doymamanızın mümkünatı yok. Cevizli mast khiyar veya mast musir ise yemekler öncesi dadanmanız gereken mezelerden.

Aklınız bu yemeklerde kalmasın, malzemeler sizin mutfağınızda da olsun, siz de yapabilin diye bir market de yapmışlar. Dilerseniz mekanın hemen yanındaki bu marketten de yararlanabilirsiniz.

Asuman adres: Kemal Paşa Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No 158, Fatih, İstanbul

Boşnak yemeklerinin müdavimi olacaksınız: Boşnjak Mutfak

Bu kez çorbaları, börekleri, tandırı ve köftesiyle dilleri damağa yapıştıran Boşnak mutfağına doğru bir yolculuk yapıyoruz.

Baştan söyleyelim, iddialı bir mutfak, öyle gidip de bir lezzetine bakmak olmaz. Önce bir begova namıdiğer paşa çorbasıyla içler ısıtılır, sonra kuru et tabağı, közlenmiş biber, kaymaklı biber turşu gibi atıştırmalıklarla mideler yavaştan hoş tutulur. Finalde ise ıspanaklı, peynirli, patatesli çıtır çıtır börekleri var! Ha bu da sizi paklamaz ise Boşnak sucuğu veya isli kuru etli kuru fasulye önerimizdir.

Bu lezzetleri gidip yerinde denemek lazım ama o zamana kadar Karaköy’deki Boşnjak Mutfak’ın müdavimiyiz.

Boşnjak Mutfak adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak, No 11/A, Beyoğlu, İstanbul

Baharatı bol Hint mutfağı derseniz: Tandoori

Listenin açık ara en baharatlı mutfağıdır. Körilerin, ekmek banacak sosların, paylaşımlık lezzetlerin, her çeşit pirincin havada uçuştuğu bu mutfağı gönülden seviyoruz.

İstanbul’da Taj Mahal, Dubb Ethnic gibi bir elin parmaklarını geçmeyen Hint restoranlarından gönlümüzün birincisi Beşiktaş’taki Tandoori.

25 yıldır bu hizmeti veren ve haliyle İstanbul’un ilk Hint restoranı olma özelliğini taşıyan Tandoori’de; sebzeli samosas açılış yapacağınız minik başlangıçlardan. Sonra gelsin köri soslu tavuk, gitsin kuzu vindaloo. Her Hint restoranında bulacağınız, Hindistan’ın en popüler yemeği, yemesi kadar söylemesinin de zevkli olduğu chicken tikka masala da o masada yerini almalı. Peynirli ve sarımsaklı tandır ekmekleri de gelen yemeklerin sosuna banmak için şahane.

Tandoori adres: Yıldız Mahallesi, Çırağan Caddesi, No 49/1, Beşiktaş, İstanbul

Azeri mutfağı olmadan olmaz: Semeni

Iğdırlı Azeri bir ailenin işlettiği bu mekanın yemeklerinden evvel içine/dışına, her bir ayrıntısına vurulduğumuz doğrudur. Sadelik akan duvarları, göz alıcı aydınlatmaları, masa düzenindeki şıklığı görmeniz lazım. Vitrininde yer alan baharatlar, tabak, çanak gibi her bir ayrıntının özenle seçildiği belli. Sunumuna hiç girmeyelim bile. Onlarında deyimiyle açık mutfak dahi tüm mekan “kendinizi evinizde hissettirecek, konforlu bir şekilde dizayn edilmiş”.

Yaşam otu anlamına gelen Semeni’de başrol otlar ve baharatların. İsmini hakkıyla taşıyan mekanın menüsünde; taş köfte, ekşili pilav, çilov kebap, kuşbaşı etli sebze dolması, lahana sarması ve sarıköklü çekme pilav gibi yörede en çok tüketilen yemekler var.

Üstelik çoğu malzeme ya Azerbaycan’dan ya da Iğdır’da bulunan kendi aile çiftliklerinden temin ediliyor. Azerbaycan’a bir gidip gelmek isteyenleri böyle alalım!

Semeni adres: Reşitpaşa Mahallesi, Tuncay Artun Caddesi, No 127, Sarıyer, İstanbul

Latin Amerika mutfağı hayranlarına: La Paz Cafe Bar

Che Guavera’nın son notlarının bulunduğu Bolivya Günlüğü isimli ünlü kitabın verdiği ilhamla mı, müziklerinin verdiği o sıcaklıktan mı ya da doğası, insanından mıdır bilinmez ama herkesin hayalinde vardır bir Latin Amerika turu. Öyle 1 aya da sığmaz bu tur; Kolombiya’dan Peru’ya, Meksika’dan Kosta Rika'ya, Venezuela’dan Arjantin’e kadar gidecek, görecek, keşfedecek çok ülke var.

Tam olarak bu kültüre olan ilgi ve sahiplerinin bu kültürü paylaşma isteklerinin sonucunda kurulmuş La Paz Cafe Bar ismini; Bolivya’nın başkentinden alıyor. La Paz aynı zamanda barış anlamına da geliyor.

Menüsünde ise burrito, taco, nachos, fajita, quesadilla, ensalada, empanada gibi bu mutfağın demirbaş lezzetleri bulunuyor.

Mekan sizi yukarıda bahsettiğimiz bu büyük tura çıkaramasa da bu kültürün parçası şahane yemeklere ev sahipliği yapıyor. Gidip yararlanmalı.

La Paz Cafe Bar adres: Caferağa Mahallesi, Dumlupınar Sokak, No 5, Kadıköy, İstanbul

Suriye yemeklerinin de bir tadına bakmalı: Tarbuş

“Suriye’deki iç savaştan kaçtı, İstanbul’da lokanta zinciri kurdu” haberlerine denk gelmişsinizdir. Muhammed Nizar Bitar’ın üzücü bir o kadar başarı dolu hayat hikayesine hiç girmeyeceğiniz. Çünkü kısa sürede zincir haline gelen bu mekanın yemekleri, bu hikayenin çoktan önüne geçti.

Türkiye mutfağı ile öyle çok bir farkı olmayan, alışık olduğumuz lezzetlerin yer aldığı menüde; Arap döneri yok satanlardan. Köfteli ya da etli yoğurt çorbası Shakriya, pita ekmeği, nohutun ve yoğurtun gırla olduğu Fatteh diğer gözdelerden.

Osmanlıca’da fes anlamına gelen Tarbuş’ta sadece Suriye değil diğer Arap ülkelerinin yemekleri de var, ona göre!

Tarbuş adres: Haseki Sultan Mahallesi, Turgut Özal Millet Caddesi, No 15/1, Fatih, İstanbul

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?