"Nasıl İshal Olunur" Sorusuna Yanıt Olacak İshal Yapan 10 Yiyecek ve İçecek

Favorilerime
Ekle

Kabızlık sorunu yaşayanlar başta olmak üzere zaman zaman bağırsaklarının hareketliliği azalan, bu sebeple midesinde, karın bölgesinde şişkinlik hisseden, bir türlü tuvalet ihtiyacını karşılayamayan hemen herkesin aklında oluşan "Nasıl ishal olunur?", "İshal yapan yiyecekler nelerdir?" gibi sorulara yanıt arıyoruz bugün.

Durgun bağırsaklarınız yeniden hareketlensin, hızlıca ishal yapan yiyecekler sayesinde düzeniniz eskisi gibi sağlıkla devam etsin isterseniz kısa sürede sizi ishal yapacak kadar etkili bu yiyecek ve içeceklerden destek alabilirsiniz. Yalnız dikkat, bunu yapmadan önce doktorunuza danışmayı, aşağıdaki yiyecekleri tüketirken ise ölçülü davranmayı elden bırakmayın.

Şimdiden geçmiş olsun diyor ve sizi ishal yapan yiyecekler ve içecekler ile baş başa bırakıyoruz. Buyursunlar...

İshal yapan yiyecek ve içecekler nelerdir?

ishal-yapan-yiyecekler-shutter-1

İshal yapan yiyecek ve içecekleri nasıl tüketebileceğinize geçmeden önce hepsini alt alta bir sıralayalım istedik. Size de aşağıdaki yiyecek ve içecekler içinden hangilerinin kendinize uygun olduğunu seçmek düştü. Karşınızda hızlıca ishal yapan yiyecek ve içecekler:

Kiraz ve kiraz sapı

Kayısı

İncir

Kahve başta olmak üzere kafeinli yiyecek ve içecekler

Süt ve süt ürünleri

Sarımsak ve soğan

Ispanak gibi yeşil sebzeler

Acı biber başta olmak üzere baharatlı yemekler

Kızartmalar

Sinameki gibi bazı bitki ve bitki çayları

İshal yapan yiyecek ve içecekler nasıl tüketilir?

ishal-yapan-yiyecekler-shutter-3

Kiraz ve kiraz sapı

Bağırsakları hızlıca hareketlendirmenin yolu kirazdan destek almaktan geçiyor. Mevsiminde onu taze bir meyve olarak bol bol yiyebileceğiniz gibi dilerseniz dört mevsim aktarlardan kolayca bulabileceğiniz kiraz sapının çayını demleyerek de bağırsaklarınızı kısa sürede hareketlendirmeniz mümkün oluyor. Kiraz sapı çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi hemen şöyle alabiliriz: Kiraz Sapı Çayı

Kayısı

Kayısı hem taze haliyle hem de kurutulmuş haliyle kabızlığa karşı destek alabileceğimiz, hızlıca ishal yapabilen yiyeceklerden biri. İçeriğinde bolca besin lifi bulunan, bu sayede bağırsakları hareketlendiren kayısının bu özelliğinden faydalanabilmek için taze ya da kurutulmuş halde 2-3 adet kayısı yemeniz ve ardından bir bardak su içmeniz yeterli.

İncir

Tıpkı kiraz ve kayısı gibi tazesine yaz aylarında kavuştuğumuz ama neyse ki kurutulmuş haline hem aktarlardan hem de marketlerden dört mevsim kolayca ulaşabildiğimiz incir de bağırsakları hareketlendirme konusunda uzman isimlerden. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunan incir, bu özelliği sayesinde sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, kayısı gibi onu da birkaç tane yedikten sonra üzerine bir su bardağı kadar su içmek, etkilerini hızlıca görebilmek için yeterli oluyor.

Kahve başta olmak üzere kafeinli yiyecek ve içecekler

Kafein de bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlayan maddelerden biri. Dolayısıyla kafeinin en çok bulunduğu isimlerden kahve, çay ve kola gibi içecekler ve yine tıpkı onlarla hazırlanabilen yiyecekler de hızlıca ishal yapan besinler arasında yerini alıyor. Özellikle her sabah içilen bir fincan kahvenin bağırsak hareketleri üzerinde hızlandırıcı etkileri olduğu biliniyor. Siz de bağırsaklarınızın yumuşamasını ve hızlanmasını isteyenlerdenseniz ve doktorunuz da öneriyorsa ölçülü bir şekilde kahve ve çay tüketebilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri

Sütün içeriğinde bulunan laktoz, bağırsakların sindirebilmek için epey uğraştığı maddelerden biri. Sindirememesi durumunda ise bağırsaklar onu hızlıca vücuttan dışarı atmaya çalışıyor, bu sayede de sürekli ve hızlı bir şekilde çalışmaya başlıyorlar. Tam da bu yüzden süt başta olmak üzere yoğurt, kefir gibi süt ürünleri tüketenler kısa sürede ishal olabiliyor, daha olumlu bir ifadeyle kabızlık sorunundan kurtulabiliyor. Yalnız dikkat, laktoz intoleransınız varsa doktorunuza sormadan asla süt ve süt ürünleri tüketmeye çalışmayın.

Sarımsak ve soğan

İçeriğindeki bolca besin lifi sayesinde sarımsak ve soğan da özellikle çiğ halleriyle tüketildiğinde kısa sürede bağırsak hareketlerini hızlandırıyor ve hatta düzenli kullanımda ishal yapabiliyor. Bu sebeple onları ölçülü bir şekilde kullanmak büyük önem taşıyor. Sarımsak ve soğanın bu özelliğinden faydalanmak için onları çiğ halde tüketmenizse önemli. Bunun için soğanın bol kullanıldığı salatalar yapabilir, sarımsağı ilave edebileceğiniz nefis mezeler hazırlayabilirsiniz, bizden önermesi. Tekrar uyarımızı yapmadan geçmeyelim, bu iki besin de fazla tüketimde gaz, şişkinlik gibi sorunlara sebep olabilir, bu yüzden onları mutlaka ama mutlaka ölçülü tüketmeli, asla aşırıya kaçmamalısınız.

ishal-yapan-yiyecekler-shutter-2

Ispanak gibi yeşil sebzeler

İçlerindeki C vitamini sebebiyle güçlü antioksidan özellikler barındıran ıspanak, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler toksinlerin vücuttan dışarı atılma sürecini hızlandırıyor. Bu da durgun bağırsakların daha hızlı çalışmasına yardımcı oldukları anlamına geliyor. Onların bu özelliğinden faydalanmak içinse olabildiğince çiğ, doğal halleriyle onlardan destek almanız, mümkünse pişirmeden kullanmanız değerli. "Çiğ çiğ nasıl tüketeyim" derseniz ıspanak, maydanoz, limon gibi birbirine yakışan malzemeleri blenderdan geçirerek kendinize lezzetli meyve suları ya da smoothie'ler hazırlayabilirsiniz, bizden önermesi.

Baharatlı yemekler

Acı biber başta olmak üzere bolca baharat kullanılarak hazırlanan yemekler de bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olabiliyor. İçeriğinde kapsaisin isimli bir madde bulunan acı biberin bu özelliğinden faydalanmak için onu çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi kurutulmuş halde yemeklerinize ilave edebilir, pul biber gibi baharat halini de değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde içinde bolca karabiber, isot, toz biber gibi baharatlar bulunan yemekler de aynı etkiyi oluşturacaktır, aklınızda bulunsun.

Kızartmalar

Yaz sofralarında kendilerini sık sık gördüğümüz patlıcan, kabak, patates kızartmaları başta olmak üzere hemen her türlü kızartma bağırsak hareketlerini hızlandırıyor. Bol yağlı oldukları için bağırsak florası üzerinde olumsuz bir etki oluşturan kızartmalar, vücudun kısa sürede kendisinden uzaklaştırmak istediği maddelere dönüşebiliyor. Bu sebeple yaz aylarında kızartma yiyerek midesini bozanlar da oluyor bildiğiniz gibi. Sözün kısası, kızartmalar da hızlıca ishal yapan yiyecekler arasında ama asla sağlıklı bir tercih değil. Eğer kabızsanız ve bağırsak hareketlerinizi hızlandırmak istiyorsanız kızartmalardan değil, yeşil yapraklı sebzeler gibi daha doğal ve sağlıklı seçeneklerden destek almalısınız, aman dikkat.

Sinameki gibi bazı bitki ve bitki çayları

Halk arasında "zayıflama çayı" olarak anılan birçok çay veya bitki, aslında ishal yapan yiyecekler ve içecekler arasında. Hızlıca zayıflatmayı başarmalarının sebebi de bu hatta. Başta sinameki, yukarıda anlattığımız kiraz sapı ya da acı çehre tohumu olmak üzere, aktarlarda sıkça karşınıza çıkacak bitki çayları da bağırsak hareketlerinizi kısa sürede hızlandırabilir. Daha detaylı bilgi isteyenleri hemen şöyle alalım: Bağırsak Hareketleriniz Düzenlensin, İçiniz Rahat Etsin: Kabızlığa İyi Gelen 8 Çay Tarifi

Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Bağırsakları (Kolonu) Temizleyip Kabızlıktan Kurtaran Doğal Karışım

Kabızlık ve Şişkinliği Yok Eden 10 Bitki Çayı

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir, İshale Kesin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Bebeklerde ve Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

messii15 Şubat 2023 02:55
Hepsi boş bir bardak boza için yada soğuk kahve anında ishal olursunuz
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?