kabartma-tozu-mu-karbonat-mi-onecikan

Bahisleri Alalım: Karbonat mı Daha İyi Kabartır, Kabartma Tozu mu?

Favorilerime
Ekle

Nefis bir kek yapma isteğiyle mutfağa girdiniz. Her şey hazır ancak keke o nefis pofuduk dokusunu veren kabartma tozu eksik. O noktada gözler karbonatı arıyor. Evde karbonat varsa ne ala! Kekiniz bu sayede de kabarıyor. Bazı tarifler de ise özellikle karbonat kullanılması tavsiye ediliyor. Peki nedir ikisinin arasındaki farklar? Hangisi keklerinizi, tatlılarınızı, pastalarınızı daha iyi kabartıyor? Gelin göz atalım. Sizin tariflerdeki seçiminiz hangisinden yana oluyor? Onları da yorumlara bekliyoruz.

Karbonat ve kabartma tozu arasındaki farklar nelerdir?

kabartma-tozu-mu-karbonat-mi1

Temelde ikisi de aynı gibi dursa da aslında ikisi arasında ciddi farklar var. Biraz bahsedecek olursak; karbonatın içerisinde saf bir halde sodyum bikorbonat olarak tanımlanan kimyasal bir madde bulunuyor. Çok güçlü bir yapısı olduğu için hamur işlerinin içerisinde doğrudan kullanılmaması gerekiyor. Bu nedenle limonla buluşturup aktif hale getirilip tariflerde kullanımı oldukça mühim.

kabartma-tozu-mu-karbonat-mi3

Kabartma tozu ise karbonat ve bir tür kimyasal sıvının birleşimi sonucunda elde edilen bir madde.Karbonattan farklı olarak herhangi bir asidik desteğe ihtiyaç duymadan doğrudan tariflere ilave ediliyor. İkisi arasındaki farkları daha detaylı okumak isteyenleri buradan alalım: Mutfakta Bunları Bilmek Şart: Karbonat ve Kabartma Tozu Arasındaki Farklar

Karbonat mı daha iyi kabartır, kabartma tozu mu?

kabartma-tozu-mu-karbonat-mi2

Şimdi gelelim asıl konumuza. Eğer kekleriniz, pastalarınız daha pofuduk kıvamlı ve yumuşacık olsun isterseniz tercihiniz kabartma tozundan yana olsun. Çünkü kabartma tozu çok daha yumuşacık dokularda tarifler hazırlamanıza destek olacaktır. Daha tok ve yoğun kıvamlı tarifler hazırlamak istiyorsanız ve daha geç bayatlamasından yanaysanız da karbonat kullanmanızı öneririz. Her ikisi de tarifleri aynı şekilde kabartsa da kıvam farklılıkları yaratıyorlar. Sizin seçiminiz hangisinden yana?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Derya15619 Temmuz 2022 21:06
Ben bu siteye daha yeni giriş yaptım ve çok kolay yemekler bulmaya çalışıyorum eğer varsa söyler misiniz?
Yanıtla
Ege Şahin 20 Temmuz 2022 09:00
Yanıtla
Merhabalar, pratik yemek tariflerimize şu içerikten ulaşabilirsiniz: https://yemek.com/pratik-ana-yemek-tarifleri/
selwishga17 Temmuz 2022 12:08
kabartma tozu
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?