Hızla İyileştiren Doğal Çözümler İsteyenlere: Dudak Yarasına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Soğuk-sıcak hava dengesizliklerinden tutun bağışıklık sisteminin baskılanmasına sebep olan bazı ilaçların kullanılmasına, farklı sebeplerle dudak çevresinde oluşabilen, sıkça yaşanan sorunlardan biri olan dudak yarasına ne iyi gelir, dudak yarası nasıl geçer öğrenmek isteyenler buraya.

Zaman zaman dudak çevresinde, zaman zaman da üzerinde ya da içinde çıkabilen, uçuktan, afttan farklı şekilde gelişen yaraların daha hızlı iyileşmesine destek olabilecek doğal malzemeleri ve pratik çözümleri öğrenin, size en uygun olanı doktorunuza da danışıp onayını aldıktan sonra uygulayın. Ancak dudak yarası sorunuyla sık sık karşılaşıyorsanız, oluşan yara kısa sürede iyileşmiyorsa hemen doktorunuzun yolunu tutmayı ve onun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulamanız gerektiğini de unutmayın.

Buyurun, dudak yarasının sebepleri nelerdir, dudak yarasına iyi gelen doğal, bitkisel ya da pratik çözümler hangileridir birlikte göz atalım.

Dudak yarası neden olur?

dudak-yarasina-ne-iyi-gelir-shutter-1

Dudak yarasına ne iyi gelir sorusuna yanıt vermeden önce gelin, dudak yarası neden olur öğrenelim ve dudak yarasının oluşmasına sebebiyet verebilen bu nedenleri elimizden geldiğince ortadan kaldırarak dudak yarasının önüne daha oluşmadan geçelim. Elbette aşağıdaki sebeplerin her birini ortadan kaldırmamız mümkün değil ancak yine de bize bağlı olan sebepleri olabildiğince azaltarak dudak sağlığımızı elimizden geldiğince koruyabiliriz diyor ve dudak yarasının yaygın olarak bilinen sebeplerini hemen sıralıyoruz:

 • Vücut direncinin düşmesi
 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanımı
 • Yetersiz beslenme
 • Vitamin eksikliği
 • Soğuk-sıcak hava dengesizlikleri (Dudakların aşırı sıcak ya da soğuğa maruz kalması)
 • Stres
 • Kronikleşmiş yorgunluk, halsizlik
 • Zararlı alışkanlıklar
 • Dudak yarasına ne iyi gelir?

  dudak-yarasina-ne-iyi-gelir-2-shutter

  Salatalık

  Dudak yaralarının olduğu bölge kurumaya, çatlamaya meyilli olduğundan salatalık gibi nemlendirici etkisi bulunan doğal malzemelerden destek alabilir, salatalıktan küçük bir dilim alıp dudak yarasına koyarak yaranın yan etkilerinin önüne geçebilirsiniz. Salatalık, özellikle acıyı alma konusunda etkili olacaktır.

  Gül suyu ve zencefil karışımı

  Zencefil gibi güçlü antioksidan özellikleri bulunan malzemelerden de bu süreçte destek alabiliriz. Bir tatlı kaşığı kadar gül suyunun içine az miktarda toz zencefil ilave edin ve güzelce karıştırın. Macun kıvamına getirdiğiniz bu karışımı yaralı bölgeye koyun ve bu şekilde 10 dakika kadar bekletin. Ardından yaralı bölgeye zarar vermeyecek şekilde durulayın. İşte bu kadar!

  Zerdeçal

  Tıpkı zencefil gibi zerdeçal da antioksidan özellikleri güçlü, üstelik iltihap giderici bir malzeme olduğundan dudak yaraları konusunda ondan destek alabilirsiniz. Onu harici olarak suyla ya da zeytinyağı gibi bir bitkisel yağla karıştırıp yaranın üzerine uygulayabileceğiniz gibi düzenli olarak tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, bu sayede dudak yaralarının önüne daha oluşmadan geçebilirsiniz.

  Çay ağacı yağı

  Cilt ve saç sağlığı konusunda oldukça etkili isimlerden olan çay ağacı yağı, dudak yaralarının da iyileşme sürecini hızlandırabiliyor. Bunun için birkaç damla çay ağacı yağını suyla ya da zeytinyağıyla seyreltip yaranın üzerine uygulamanız yeterli oluyor.

  Zeytinyağı

  Dudakların kurumasına, gerilmesine, hatta çatlamasına sebep olabilen dudak yaraları söz konusuysa zeytinyağını dudaklarınıza sürerek nemlendirebilir ve yara oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

  Karbonat

  Birçok sorunda yanımızda yer alan karbonat, dudak yaraları konusunda da bize yardımcı olmayı ihmal etmiyor, onun bu etkisinden faydalanmak için yara olan bölgenin üzerine az miktarda karbonat koyup bekletmek yeterli oluyor. Eğer açık bir yara söz konusu değilse karbonatı parmak ucunuzla hafifçe ovarak da dudağınıza uygulayabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

  Aloe vera

  Sivilcelerden yanıklara, birçok cilt sorununa çözüm olan malzemelerden aloe vera dudak yaralarının da iyileşme süresini hızlandırıyor. Taze aloe vera yapraklarının arasından çıkan jeli dudağınıza sürüp bekletebileceğiniz gibi dilerseniz içinde aloe vera jeli bulunan krem ve merhemlerden de destek alabilirsiniz.

  Limon

  Antioksidan etkileri güçlü olduğu için limon hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hem vücudun hastalıklara karşı direncini artırıyor hem de yaraların iyileşme sürecine destek oluyor. Eğer dudağınızda açık yara yoksa limonu taze taze sıkıp elde ettiğiniz limon suyuyla gargara yapabilirsiniz. Ancak dikkat, asidik bir yapısı olduğu için limon suyu yanma hissine sebep olabilir.

  Vazelin

  Merhem ve kremlerde kullanılan ve 31 °C'de eriyen bir tür mineral yağ olan vazelin de kolayca erişebileceğiniz malzemelerden. Dudakları nemlendiren, kurumasının, çatlamasının önüne geçen bu malzeme sayesinde dudak yaralarının yan etkilerinden kurtulabilir, iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

  E vitamini

  Güvenilir eczanelerden temin edebileceğiniz E vitamini de yine cilt sağlığını destekleyen malzemelerden biri. Cildi nemlendiren, yaraların da iyileşme sürecini hızlandıran E vitamini eczacınızın ve doktorunuzun önerdiği şekilde kullanarak kısa sürede etkilerini görmeye başlayabilirsiniz.

  Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

  Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

  Dil Yarasına Ne İyi Gelir?

  Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

  Uçuğa Ne İyi Gelir?

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?