kabizliga-ne-iyi-gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Favorilerime
Ekle

Huzurlu ve mutlu bir gün geçirmemizin anahtarlarından biri bedensel rutinlerimizin sağlıklı bir şekilde devamlılık göstermesi. Dışkılama rutinimizin sekteye uğraması olarak da görebileceğimiz kabızlığı, alacağımız küçük önlemlerle hayatımızdan uzak tutabiliriz.

"Kabızlık nedir" sorusunun gerçek ve kesin bir tanımı yok. Bunun temel sebebi kabızlığın öznel ve kişilere göre değişen bir şikayet olması. Genel bir tanım yapmak gerekirse rahat dışkılayamama, dışkının sürekli sert olması, tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra bile hala tuvaletin varmış gibi hissetme veya 3-4 günde bir dışkılamak gibi şikayetlerin değişik zamanlarda yılda iki ya da üç hafta boyunca tekrarlanmasıdır diyebiliriz.

Kabızlığın beslenme rutininin değişmesi, yeterli fiziksel aktivitede bulunmama ve kullanılan yeni bir ilacın yan etkisi başta olmak üzere pek çok sebebi olabilir. Bunun yanı sıra kabızlık pek çok hastalığın belirtisi de olabilir. Diyabet ve tiroid rahatsızlıkları başta olmak üzere endokrin, romatizmal bağ dokusu, enfeksiyon ve kalp-akciğer ile ilgili hastalıklarda da kabızlık görülebilir. Bunun haricinde de bağırsaklarda oluşan problemlerde kabızlığa sıklıkla rastlanabilir.

Aşağıdaki soruların cevaplarını arıyorsanız sizi aydınlatabiliriz:

• Kabızlığa ne iyi gelir?
• Kabızlığı önlemek için neler yapılmalıdır?

1. Kabız olanlar için öncelikli soru: Yeterince lif tüketiyor musunuz?

Yeterince lif tüketmemek kabızlığın yanı sıra bağırsaklarınızda toksik birikmeye de yol açacaktır. Bu sebeple lifli gıdaları gün içinde öğünlere bölerek düzenli bir şekilde beslenmeliyiz. Yeterli lif tüketiyorum diyebilmeniz için günlük 25-30 gram kadar lif almanız gerekir. Taze yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere sebze ve meyvece zengin beslenme, ihtiyaç duyulan lifin vücuda alımını kolaylaştıracaktır.

Meyve tercihlerini posa yönünden zengin hurma, çekirdekli siyah üzüm, kayısı ve mürdüm gibi meyvelerden yana kullanmak da epeyce yardımcı olacaktır. Hatta bu meyveleri hoşaf ve komposto olarak tüketerek etkilerini arttırabilirsiniz.

2. Yeterince sıvı tüketiyor musunuz? Sıvı tüketimi kabızlığı önler.

Kabızlığın bir diğer sebebi de vücudumuzu susuz bırakmaktır. Bu sebeple başta su olmak üzere sıvı alımını arttırarak kendinize bir iyilik yapabilirsiniz. Burada önemli olan husus, içeceğiniz suyu gün içine yayarak hem vücudunuzu susuz bırakmamanız hem de bağırsaklarınızın toksin ve posaları dışarı atabilmeleri için ihtiyaç duyduğu suyu karşılamanızdır.

3. Yeterince hareket ediyor musunuz?

Özellikle masa başı çalışanların ve hareketsiz yaşam tarzına sahip olanların kabızlıkla beraber birçok sindirim problemi yaşadıkları su götürmez bir gerçek. Tempolu yürüyüş gibi her gün düzenli olarak yapabileceğiniz hareketlerle hem sağlığınıza hem de bağırsaklarınıza yatırım yapabilirsiniz. 15 dakikalık yürüyüşün bile harikalar yarattığını göreceksiniz.

4. Kabız olmamak için kefir ve probiyotik yoğurtların gücünden faydalanın

Yararlı bakteri içeren kefir ve probiyotik yoğurtları dilerseniz satın alıp dilerseniz evde kendiniz yaparak bu faydalı bakterilerin gücünden yararlanabilir ve sindirim sistemini güçlendirebilirsiniz.

5. Kabızlığı önlemek için diyetinize zeytinyağı eklemeyi unutmayın

Düzenli zeytinyağı tüketimi ile bağırsaklarınızı yumuşatabilir ve rahatlatabilirsiniz.

6. Kabızlık için çay tüketirken dikkatli olun

Rezene

Rezene

Sinameki içeren çaylar hızlı sonuç verebilir ama uzun vadede sindirim ve bağırsak sağlığınızı kötü etkileyecektir. Bu sebeple bitki çaylarından faydalanırken keten tohumu gibi daha yumuşak çaylar tercih edebilirsiniz. Kabızlığa iyi gelen bitki çaylarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Doktorlar çoğunlukla yetersiz fiziksel aktivite ve yanlış beslenmenin kabızlığa sebep olduğunu düşünüyor. Önerilerimizi uygulamanıza rağmen iki haftadan uzun süredir şikayetleriniz devam ediyorsa doktorunuza görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bunun haricinde kabızlıkla beraber giderek artan şişkinlik, ağrı, ateş eşlik ediyorsa, kabızlıkla beraber kilo kaybı ve iştahsızlık yaşıyorsanız, dışkının kıvamı, şekli, sıklığı ve kokusu ani bir şekilde değiştiyse vakit kaybetmeden doktora danışmanız sağlığınız açısından en doğru karar olacaktır.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?