tarcin-manset

Yemeden Önce İçindeki Şeker Oranını Bilmeniz Gereken 12 Sinsi Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Şeker tüketmemeyi sadece çaya şeker atmamak, kahveyi sade içmek veya baklava yememek sanıyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz a dostlar. Kahvaltıdan akşam yemeğine tükettiğiniz pek çok besinde aslında şeker var. Sadece tatlılarda değil, tuzlular da bile...

Şekerli besinleri anlatmadan önce biraz şekerden bahsedelim.

Açık konuşalım: Ne kadar şeker tüketmeliyiz?

Vücudumuza aldığımız her şeyin günlük bir sınırı var. Vitamin, mineral, tuz hatta su bile belli ölçülerde olunca faydalı. Normalden azı ya da fazlası vücuda düşman, bünyeye zarar. Şeker de öyle.Yetişkin bir insanın gün içinde ihtiyacı olan şeker miktarı ortalama 30 gr. yani 7 adet küp şeker. Ancak araştırmalar Türkiye'de bu rakamın 100 gr.'a yani 23 küp şekere kadar çıktığını gösteriyor. Tabii bunun aslan payı çayda lakin yine de yiyeceklere de dikkat etmemiz gerek.

Vücudun ihtiyaç duyduğu şekeri biz gün içinde tahıllar, sebzeler, meyveler vasıtasıyla zaten aldığımızdan aslında dışarıdan rafine edilmiş şeker almamıza gerek yok. Ayrıca günlük kalorinizin ancak %5'i kadar şeker almanız tavsiye ediliyor. Fazlası bizim için zarar.

Gelelim o gıdaları. Şimdi size tatlılardan, şekerlerden bahsedeceğimizi sanıyorsanız size kötü bir haberimiz var. Soslardan içeceklere tuzlu gıdalarda dahi ömürlerini uzatmak amacıyla çokça şeker kullanılıyor.

O zaman başlıyoruz.

Bir bardağında 10 gram şeker: Makarna sosları

huffingtonpost.com

Gıdaların ömrünü uzatan şekr, kendini makarna sosunda da gösteriyor. Bu oran her bir makarna sosunda farklılık gösterse de ortalama olarak bir bardak makarna sosunda 10 gr. civarı şeker var. Bu yüzden hazır sos almak yerine soslarınızı evde kendiniz yapın. En azından içinde ne olduğunu bilirsiniz.

100 gramında 2 gram: Tarçın

Tarçınlı Kek Tarifi

Tam da kış gelmişken salepleri pişirip üstüne toz tarçınları serpmek ne de güzel olur. Hele bir de zencefilli limonlu çayın içine tarçın çubuğu atıp o aromayı hafif hafif hissetmek gibisi yoktur. Tarçın sağlıklı evet ama içinde şeker olduğunu biliyor muydunuz? 100 gr. tarçında 2 gr. civarı şeker var. Riskli gıda olmasa da dikkatli olmakta fayda var.

2 havuçta 1 küp şeker: Havuç

vegtrials.blogspot - a vitamini deposu havuç nezleye iyi gelir

Gözlere sağlık, dişlere dayanıklık veren havucun aslında şekerli olduğunu tahmin eder miydiniz? Diyelim salata yaptınız ve iki havuç rendelediniz. Hop, geldi mi bir küp şeker? Evet, iki havuçta bir küp şeker var. Havucu sevin, turuncuyu tüketin ama dozunda tutun.

100 gram balda 80 gram şeker: Bal

Çam olsun, çiçek olsun balın her türlüsünü çok severiz. Hele bir de petek oldu mu kahvaltıda değmeyin keyfimize. Her şey iyi hoş da gelelim baldaki şeker miktarına. 100 gr. balda 80 gr. civarında şeker var.

100 gramda 70 gram şeker var: Agave

Mutfaklarda son zamanlarda daha çok duymaya başladığımız agavenin bir diğer adı da sabır otudur. Tekila yapımında kullanılan agave nektarında çok fazla şeker var. Örneğin 100 gram agave nektarındaki şeker miktarı 68-70 gr. civarında.

Bir pakette 5 küp şeker: Hazır çorbalar

Akşam yorgun argın eve geldiniz. Yemek yok, mutfak tam takır kuru bakır. Çekmecede hazır çorba paketi cömertçe size gülümsüyor. Hemen sıcacık bir çorba yaptınız ve afiyetle içtiniz. Üstüne o çikolatayı yemeyin bizce. Çünkü bir hazır çorba paketinde ortalama 5 küp kadar şeker var. Zaten bir kase çorbayla siz yeteri kadar şeker aldınız.

Yarım litresinde 10 küp şeker var: Portakal suyu

healtheatingfood.com

Sabahları çay yerine portakal suyu içmeye başladığımız şu dönemde sağlıklı kahvaltımızı tüketirken yanında sağlık fışkıran portakal suyuna bir dönüp bakın. Hiç de masum olmadığını göreceksiniz. Gerçekten de C vitamini açısından zengin olan portakal suyu aynı zamanda bir şeker deposu. 500 ml. portakal suyunda 10 küp şeker var. Bu, günlük alabileceğiniz şeker miktarının bile çok üstünde.

Bir bardağı dondurmadan şekerli: Kuru üzüm

Üzüm kuruyup büzüştüğünde meyvenin hacmi küçüldüğünden içindeki şeker yoğunluğu da artar. Üzüm kururken içindeki lezzet de bir ölçüde azalır. Bunu bilen bazı üreticiler de kuru üzüme ekstra şeker yükleyerek daha tatlı olmasını sağlar. İşte zaten şekerli olan bir gıda, dışarıdan ekstra şeker desteğiyle çok şekerli hale gelir. Çok ilginç bir bilgi; bir bardak kuru üzümde, ortalama bir dondurmadan daha fazla şeker mevcut.

100 gramında 12 gram şeker var: Coleslaw salata

Fast food sektörünün en sevdiği "yancılarından" biri olan coleslaw salataya kim "salata" demişse yanılmış. Çünkü bir salata olamayacak kadar çok şeker var içinde. Tavuğun ve patatesin yanında sevimli mi sevimli, masum mu masum dursa da bakmayın ona, 100 gr. coleslaw salatada 12 gr. şeker var.

1 yemek kaşığında 4 küp şeker: Ketçap

cjoloughlin.ie

Yağlı diye mayonez yemeyip patatesinizi ketçaba buluyor olabilirsiniz ama size bir kötü haberimiz var; ketçapta bolca şeker var! 1 yemek kaşığı ketçapta ortalama 4 küp şeker mevcut. Eğer ketçabı çok tüketiyorsanız, biraz azaltma ve günlük şeker dozuna göre ayarlama zamanı gelmiş demektir.

Sadesi varken: Soslu tavuk

shivaschicken.ca

Sporcuların en gözde gıdalarındandır tavuk. Spor öncesi ve sonrası çokça tüketilen, protein kaynağı, fiyatı da uygun et ürünlerindendir. Hal böyle olunca tavuk tüketimi de fazla oluyor ama tavuğu nasıl tükettiğiniz de çok önemli. Örneğin tavuğunuzu soslu seviyorsanız, tavukla birlikte şeker de tüketiyor olabilirsiniz. Çünkü köri ve portakal suyu gibi gıdalarla marine edilen tavuklarda hayli miktarda şeker bulunuyor.

Ortalama 2 tatlı kaşığı şeker: Sporcu içecekleri

lolofit

Özellikle sporcuların düzenli tükettiği sporcu içecekleri de çok ciddi ölçülerde şeker içerebiliyor. Ortalama boyutlarda bir enerji içeceğinde sizce ne kadar şeker vardır? Ortalama 2 tatlı kaşığı kadar. Bu içeceklerin sık sık tüketildiği düşünüldüğünde bu sayı hiç de az değil.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?