siyah-turp-bal-karisimi-sifa-one-cikan

Şifasıyla Halk Arasında Efsaneleşmiş 12 Hastalıkla Mücadele Yöntemi

Favorilerime
Ekle

"Böyle soğuk havalarda hasta olmamak mümkün değil" diyenlere çare, en doğalından geliyor bu kez.

Halk arasında faydaları anlatıla anlatıla neredeyse bir efsaneye dönüşen karışımlardan söz ediyoruz. Annelerimizden hatta anneannelerimizden bize kalan, sanki doğduğumuzdan beri biliyormuşçasına benimsediğimiz tarifler bunlar.

Basit malzemelerle, evde kolayca hazırlanan, vücudu gribe, nezleye yakalanmaktan kurtaran, bazılarıysa hasta olunca kullanılması gereken ya da öksürüğü şıp diyen kesen karışımlar...

Ya da en azından biz böyle biliyor, bunlardan en az birine kış boyunca yolumuzu sık sık düşürüyoruz.

Bakın bakalım, size de tanıdık gelecek mi bu karışımlar?

Unutmadan, sizin bildiğiniz farklı formüller varsa bize mutlaka yorum olarak yazın, herkese yardımınız dokunsun. Ne demişler, paylaşmak güzeldir.

En sık kullandığımız: Bal ve zencefil

Hasta olduğumuzda ya da hasta olmamıza ramak kala annelerimizin ellerinde kaşıklarla peşimize düşmesine sebep olan karışımdır bal ve zencefil karışımı.

Her evde mutlaka zencefil bulunmasının nedeni, kış aylarında mutfağın başköşesine oturtulan balın katılmadan edemediğidir. Şifasını görüp hasta olmaktan son anda kurtulan da çoktur, onun sayesinde hastayken bir anda zımba gibi olan da.

Balın bağışıklık sistemini güçlendirmedeki bu kararlılığına tarçın ya da karabiber de eşlik edebilir kimi zaman. Hepsi de pek faydalı, çok doğaldır.

Evlerden eksik edilmemesi gereken bal-zencefil ikilisini daha yakından tanımak isterseniz onları uzun uzun anlattığımız şu yazımıza da bekleriz. :)

Tadıyla biraz üzse de şifasına diyecek yok: Siyah turp ve bal

mindbodysoulblog

Evlerde hastalıklara, özellikle de öksürüğe karşı kullanılan en yaygın yöntemlerden biri siyah turp ve baldan geçiyor.

Bu yöntemde siyah turpun ucunu ve kök kısmını minicik kesiyor, turpun içini balla dolduruyorsunuz. Bir bardak ya da turpun yüksekte durabileceği dar ağızlı bir kaseye koyarak turpun balın içinden süzülmesini bekliyorsunuz. Turpun sulanması sonucu ortaya çıkan suyla birlikte bardağa süzülen balı "şifa olsun" diye içiyorsunuz.

Başka bir yöntem olarak ise siyah turpu ikiye ayırabilir, içine balı koyup yine turpun sulanmasını bekleyebilir ve sonunda turpun içindeki bu ballı karışıı kaşık kaşık tüketebilirsiniz.

Tadı pek de hoş değil, baştan söyleyelim. Ama etkisi oldukça fazla olduğundan denemeye, kullanmaya değer yöntemlerden.

Daha kolayı yok: Ballı, biraz da limonlu su

bestherbalhealth

Sabah uyandığınızda, gün içinde hafif tok hafif aç olduğunuz o anlarda bir bardak ılık suyun içine ekleyeceğiniz bal ve limonla hem vücudunuzu mikroplardan koruyabilir, hem enerjinizi yerine getirebilir hem de içinizi pırıl pırıl yapabilirsiniz.

Çünkü balın mucizesi, limonun vitamini gibisi var mı? :)

Mısırları temizletmeden almaya sebep: Mısır püskülü çayı

naturalhealthtopics.blogspot

Koçan halindeki mısırları temizletmeden, sapıyla püskülüyle almaya sebep mısır püskülü çayı, vücutta kan şekerini dengeleyici, bağılıklık sistemini güçlendirmede yardımcı etkilerde bulunuyor. Bu nedenle, artık öyle aktarlardan alınmadıkça zor bulunan mısır püskülleri kışın evde bulundurmanız gerekenler arasında yer alıyor.

Yapımında dikkat edilmesi gereken ise püskülleri suyun içine atıp kaynatmamak. Bu çayı doğru bir şekilde yapmak isteyenlerin kaynatılmış suyun içine sonradan mısır püsküllerini atıp 15 dakika kadar demlemesi yeterli olacaktır. Küçükken mısır püskülü çayıyla fazlaca haşır neşir olmuş olanların sayısı, hiç az değildir diye tahmin ediyoruz. :)

En tercih edileni harnup pekmezi olur: Tahin - pekmez

wanderingspice

Üzümden tutun da hurmaya kadar birçok yiyecekten elde edilebilen pekmez, kışın favori isimlerinden. Soğuk algınlığına yakalanma ihtimalini azalması açısından en çok tercih edileniyse yoğun tadıyla diğerlerinden kendini ayıran keçiboynuzu pekmezi.

Harnup pekmezi olarak da bilinen bu pekmezi tek başına yemekte güçlük çekenlerin yardımına en çok koşansa tahin oluyor. Sabah kahvaltılarına birlikte pek yakışıyorlar. Üstelik tahin, pekmezin tadını sadece güzelleştirmekle kalmıyor, faydaları sayesinde o da vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlıyor.

Halk arasında hastalıkla mücadelemizde en büyük destekçimiz olan pekmezin en çok bir araya getirildiği diğer yiyecekler arasındaysa yoğurt ve limon bulunuyor.

Bilmeyenler için uygulama zamanı: Ayva yaprağı çayı

popsugar

Kış aylarında özellikle öksürük için evlerde uygulanan bir diğer formül de ayva yaprağı çayıdır. Eğer bugüne kadar hiç duymadıysanız bir an önce uygulamak için fazla vakit kaybetmeyin deriz.

Nasıl yapılır? Tüketilecek kadar su, bir güzel kaynatılır. Su kaynadıktan sonra içine ayva yaprakları eklenir ve demlenmeye bırakılır. Yapraklar demlenirken su kaynatılmaya devam etmemelidir.

15 dakika kadar demlenen çay, biraz ılıdıktan sonra içine bal eklenir ve içilir. Halk arasında, düzenli kullanıldığında doğal bir öksürük şurubu görevi gördüğü söylenir.

Barış Manço'ya saygılarımızla: Nane - limon

mykitchenapothecary

Hastalıktan korunmanın, hasta bünyeleri bir an önce iyileştirmenin halk arasında en çok bilinen yöntemlerinden biri de nane - limondur. Hali hazırda nasıl yapıldığını bildiğiniz nane limonu biraz çeşitlendirmek isterseniz Barış Manço'nun bir şarkısıyla uzun uzun anlatıverdiği tarifi değerlendirebilirsiniz.

Tarifin malzemeleri şu şifa kaynağı lezzetlerden oluşuyor: nane, limon kabuğu, hatmi çiçeği, çörek otu, tarçın ve zencefil. Nasıl yapıldığını en eğlenceli şekilde öğrenmek isteyenlerse Barış Manço'nun şifası bol şarkısında buluşuyor. ?

Hasta olduk diye pes etmek yok: Tuzlu su

scoop.ng

Her evde olan iki basit malzeme ve bu malzemelerin dev gücü... Yarım bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığını geçmeyecek kadar tuz ekliyor ve iyice karıştırıyorsunuz. Tuz tamamen eriyip suya karıştıktan sonra bu karışımı dilerseniz gargara olarak kullanıp boğazınızı temizleyebiliyor, dilerseniz de burnunuza hafifçe çekerek burun tıkanıklığının önüne geçebiliyorsunuz.

Yalnız burnunuza çekecekseniz tedbiri elden bırakmıyor öyle çok derine gidecek şekilde çekmiyorsunuz, aman dikkat.

Öksürüğe son: Kuru incir ve süt karışımı

theunmeasuredcup.blogspot

Soğuklarla birlikte şifayı kaptığımızda yakamızı bırakmayan problemlerden biri de öksürük oluyor. Tabii buna da hemen doğal formüller üretiliyor.

Bunlardan en lezzetli olanıysa kuru incir ve süt ile hazırlanan, neredeyse tatlı niyetine yenip içilebilecek bu karışım.

Nasıl hazırlandığını henüz bilmiyorsanız anlatalım: Bir bardak süte 2-3 tane kuru incir gelecek şekilde malzemelerinizi hazır ediyorsunuz. Daha sonra sütü bir güzel kaynatıyor, kaynamaya başlar başlamaz da içine kuru incirleri atıyorsunuz.

Ocağın altını kısıp 5 dakikayı geçmeyecek şekilde bekliyor ve ateşten alıyorsunuz. İşte bu kadar.

Ardından kuru incirle karışan sütü afiyetle içiyor, kuru incirleri de tatlı niyetine yiyiveriyorsunuz. Birkaç kullanımın ardından boğazınız yumuşacık oluyor, öksürüğünüz kesiliyor. Mis.

Dilerseniz içine ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler ve tarçın, zencefil gibi baharatlar ekleyerek bu şifa dolu karışımı tam bir ziyafete dönüştürebilirsiniz.

Ana yemek olur: Tavuk suyu çorbası

Tavuk Suyu Çorbası Tarifi

Küçükken hasta olduğumuzda baş ucumuzda elinde kaseyle beliren anneler, annelerimiz... "Ben şimdi sana bir tavuk suyuna çorba yaparım, hiçbir şeyciğin kalmaz" cümlesiyle içleri saran şefkat, huzur ve umut.

Ağzımıza lokma koymak istemediğimiz o hastalık anlarında ana yemek niyetine üç öğün içtiğimiz bu güzelim çorbayı unutabilir miydik? Kokusunda huzur var bir kere onun. Bu kış da evinizden eksik etmeyin, e mi? Üzerine de bol limon sıktık mı, mis mis.

Bilmeyenleri tavuk suyu çorbası tarifine doğru alabiliriz.

http://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/05/havuc-hamster.jpg |

saruhanli

Mesir macunu yüzlerce yıl öncesine dayanan tarihi ve içindeki 41 çeşit bikinin şifasıyla birçok hastalığa iyi geliyor, bildiğiniz gibi.

Bu hastalıklar arasında elbette nezle, grip, soğuk algınlıkları da yer alıyor. Çünkü içinde hardal tohumu ve kakuleden, karabiber ve havlicana dek uzanan birçok bitki bulunuyor. Bu bitkilerin her biri zaten başlı başına şifa kaynağıyken güçlerini birleştiklerinde hiçbir hastalık karşılarında direnemiyor.

Mesir macununun diğer faydalarını da öğrenmek isterseniz sizi hemen şuraya alabiliriz.

Bu da bizden olsun bonusu: Öksürüğü yok eden üç malzemeli karışım

Evet, bu karışım henüz herkes tarafından bilinmiyor ama biz bir an önce bilinsin ve her evde uygulanmaya başlasın istiyoruz. Neden derseniz, bu karışımın iddiası çok büyük. Düzenli kullanıldığında öksürüğü tümden yok ettiği söyleniyor. Üstelik sadece muz, bal ve sudan oluşuyor.

Tarifi için sizi hemen şöyle alabiliriz: Öksürüğü yok eden üç malzemeli karışım tarifi

Önemli bir not: Grip, nezle ya da soğuk algınlığı fark etmeksizin eğer hastalığınız ciddi bir şekilde ilerliyor veya uzun süreler devam ediyorsa hiç vakit kaybetmeden doktorun yolunu tutun ve ne kadar doğal olursa olsun doktorunuzun önermediği hiçbir karışımı kullanmayın. Kendinize iyilik yapmak istersen zarar vermeyin, aman diyelim.

Son olarak, tüm bu karışımların etkileri bünyeden bünyeye farklılık göstereceğinden, özellikle daha önce hiç denemediğiniz bir yöntemi uygularken dikkatli olmalısınız. Çeşitli alerjileri olanlar ya da diyabet, yüksek tansiyon gibi farklı ciddi rahatsızlıkları olanlar ise tüm bunları kullanmadan önce yine mutlaka doktoruna başvurmalı.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?