nane-yagi-sisesi-horlama-one-cikan

Eminiz Bunu Bilmiyordunuz: Tek Bir Malzemeyle Horlamayı Kesen Müthiş Yöntem

Favorilerime
Ekle

Horlamak ne yazık ki pek çoklarının derdi.

Ama sizin asla değil, biliyoruz.

Yine de etrafınızda horultuları nedeniyle uykunuzu bölenler, bu rahatsızlığını sık sık dile getirenler, sırf horluyor diye güzel bir uyku çekemeyenler varsa diye bunları bilin istiyoruz.

Kalitesiz bir uyku uyumak, her sabaha yorgun uyanmak zordur, biliriz. Horladığımızdan değil tabii, çok duyduk bu sorunu, o yüzden. Yanlış olmasın yoksa.

Bu arada unutmadan söyleyelim, elbette horlamanın birçok nedeni olabilir. Eğer burun yapısından kaynaklanan bir durum, uyku apnesi ya da kronik sinüzit gibi bir rahatsızlık söz konusuysa, horlamalar öyle arada bir, yorgun olduğunuz zamanlarda değil de kronik bir şekilde devam ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalı ve uzmanlarından tedavi yollarını öğrenmelisiniz. Bu yöntemi böyle ciddi durumlarda sadece doktor tavsiyesi üzerine destekleyici olarak kullanabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

E hadi buyurun başlayalım o zaman...

Öncelikle, genellikle şöyle şişelerde satılan bir nane yağı ediniyorsunuz...

nane-yagi-faydalari-15

Ardından genişçe bir tencerede su kaynatmaya başlıyorsunuz...

tencerede-kaynayan-su-subat-2021

Su kaynadıktan sonra içine 5-6 damla kadar nane yağı damlatıyorsunuz...

nane-yagi-faydalari-14
Nane yağını kaç damla koyacağınızı tencerenin boyutu ve içine koyduğunuz su miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Ama az miktarı bile keskin bir aromaya neden olacağından yeterli olacaktır.

Kısacası, nane yağını tümden boca etmeyin, azar azar ilave ederek faydalanın.

Kaynayan karışımı bir kaba alıyor ve yükselen buhara hafifçe yaklaşıp burnunuzla derin nefes alıyorsunuz...

buhar-banyosu
Başınızı su buharına doğru çok yaklaştırmayın, karışımın en az bir 30 santimetre kadar uzağında olduğunuzdan emin olun ve bir kez nefes aldıktan sonra kafanızı kaldırıp nefes verin.

Yükselen su buharından ikinci bir nefes almak için aceleci davranmayın, 5-10 saniye kadar bekleyin. Bu işlemi en az 5 kez tekrar edin ve ve sonucun tadını çıkarın.

Eğer su buharının yeteri kadar güçlü olmadığını düşünüyorsanız daha iyi faydalanabilmek için başınızın üzerine bir havlu koyabilirsiniz.

Peki, neden nane yağı?

nane-yagi-sisesi-horlama-one-cikan
Çünkü nane yağı anti-enflamatuar özelliğe sahip. Yani, iltihapla savaşabiliyor, yangı önleyici etki gösteriyor.

Bu özelliği sayesinde sadece horlamaya iyi gelmiyor, sinüsleri açmada ve bronşit tedavilerinde de sık sık kullanılıyor.

Ama başta da söylediğimiz gibi siz, siz olun, bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza mutlaka başvurun. Biri için yararlı olan yöntem, bir başkası için zararlı bile olabilir, unutmayın.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?