Zayıflamak İsteyen Hemen Herkesin Yaptığı 7 Diyet Hatası

Favorilerime
Ekle

Zayıflamak istiyor, her türlü diyeti deniyor ama yine de kilo veremiyorsanız bir yerlerde yanlış yapıyor olmalısınız.

Zira birazdan sıralayacağımız diyet hataları metabolizmanızı yavaşlatarak kilo verme sürecinizi direkt olarak etkiliyor. Metabolizmanın yavaşlaması kalorilerin birikmesine ve bu kalorilerin yağa dönüşüp kilo olarak size geri dönmesine sebep oluyor.

Metabolizmanın yavaşlamasına sebep olan şeyleri bulup bu hataları yapmaktan kaçındığınız takdirde başladığınız diyetin mutlu sonla bitmekten başka çaresi yok.

Kalemler, kağıtlar yanınızdaysa başlıyoruz.

Sabah kahvaltılarını atlıyorsunuz

sogan-oldurmesi-one-cikan
Uyurken metabolizmamız yavaşlar. Dolayısıyla sabah uyandığınızda metabolizmanızı yeniden harekete geçirmeniz gerekir. E, bunun yolu da kahvaltı yapmadan güne başlamamaktan geçiyor. Özellikle protein ve fiber açısından güçlü, şeker oranı düşük yiyeceklerle yapılan bir kahvaltı metabolizmanızı önünüzdeki uzun güne hazırlayacaktır.

Rafine karbonhidratlar tüketiyorsunuz

mayali-pogaca-yemekcom
Vücudunuzun elbette ki karbonhidrata ihtiyacı var. Ancak tüm karbonhidratlar bir değil. Zira tam tahıllar, meyve ve sebzelerin içinde bulunan karbonhidratların aksine rafine edilmiş karbonhidratlar işlenmiş olduklarından lif, vitamin ve minerallerden çoğu zaman yoksundur. Vücutta çok çabuk sindirilmeleri sebebiyle kısa sürede yeniden açlık hissetmenize yol açarlar. Bu da daha fazla yemek yemek ve onun getirdiği kilolar yüzünden kendini kötü hissetmek demek.

Nedir bu rafine karbonhidratlar derseniz beyaz un, beyaz ekmek, beyaz pirinç, hamur işleri, gazlı içecekler, atıştırmalıklar, makarna, tatlılar, kahvaltı gevrekleri ve sonradan şeker eklenmiş ürünler olarak sıralayabiliriz.

Yüksek fruktozlu mısır şurubunun saklandığı yiyecek/içecekleri sıklıkla tüketiyorsunuz


Yüksek früktozlu mısır şurubunu früktoz ve glikozun birleşip ekmek, pasta ürünleri, işlenmiş yiyecekler, dondurma, cipsler gibi abur cuburlar ve gazlı içeceklerde kullanılmış hali olarak tanımlayabiliriz. Maliyetinin az olması sebebiyle şirketlerin sıkça yiyecek ürünlerine dahil etmekten kaçınmadığı bu bileşen kilo almanızın arkasındaki sebep de olabilir. Zira metabolizmayı yavaşlatma özelliğine sahip yüksek früktozlu mısır şurubu çok çabuk acıkmanıza neden olur.

Diyet yapacağım diye yeterince yemek yemiyorsunuz

gunluk-kalori-ihtiyaci-nasil-hesaplanir-2021
Kilo vermek uğruna yemek yemeyi neredeyse tamamen kesen insanlar görüyoruz sağda solda. Ancak yeterince yemek yememek neredeyse aşırı yemek yemek kadar zararlı.

Zira metabolizmanın çalışması ve kilo verebilmeniz için vücudunuzun kalorilere ihtiyacı var. Enerji almak için kalorilere ihtiyaç duyan vücudunuz bunu bulamadığında metabolizmanın durmaktan başka çaresi kalmıyor. Sonuç olarak çözüm hiç yememek ya da çok az yemek değil enerjinizi sabit tutmak için sağlıklı ve kararında beslenmekte.

Yeterince protein ve demir almıyorsunuz


Vücudunuzun proteine ihtiyacı var. Hele düzenli olarak spor yapıyorsanız her öğünde protein tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer daha yeni yeni spora başlıyorsanız ya da diyetinizi değiştirdiyseniz protein takviyesini protein barlarla da sağlayarak kilo almanın önüne geçebilirsiniz.

Demir açısından zengin yiyecekler ise kaslarınıza oksijen taşır ve bu da yağların yakımına yardımcı olur. Eğer sağlıklı bir diyet yapmak istiyorsanız mutlaka demir içeren besinleri tüketmelisiniz.

Yeterli süre uyumuyorsunuz

uykusuzluk
Vücudun dinlenmesi için onu da arada bir şarja takmak lazım. İlk başta alakasız gözükse de uyku ile kilo alma arasında bağlantı var. Zira uykusuzluk metabolizmanızı yavaşlatıyor, tokluk hormonunun daha az salgılanmasına sebep oluyor ve bu da daha fazla yemek yemeyi beraberinde getiriyor.

Spor yapıyorsunuz tamam ama doğru şekilde mi?

duzenli-egzersiz-yepyeni-1
Kilo vermek için sağlıklı beslenmeyi sporla da desteklemenin faydalarını artık hepimiz biliyoruz. Ama sadece "Spor yapıyorum, öyleyse zayıflamalıyım" beklentisine girmek de doğru değil.

Metabolizmanın doğru bir tempoda çalışması için bir egzersiz planı yapmak şart. Mesela sürekli aynı rota etrafında koşmak, her gün aynı hızda yürüyüşler yapmak yerine farklı egzersizlerle bunu bir adım ileriye götürmelisiniz. Bu yüzden sadece kalorileri yakmayan aynı zamanda metabolizmayı da hızlandıran kas, ağırlık ve kardiyo çalışmalarına da şans verin. Unutmayın siz dinlenirken de bir yandan kalori yakmaya devam ediyorsunuz. Yorulmaktan korkmayın!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?