hint-yaginin-faydalari-one-cikan

Kullanan Herkesin Vazgeçilmezi Olan Hint Yağının Hiç Bilmediğiniz 11 Faydası

Favorilerime
Ekle

Tanır tanımaz aktarın yolunu tutmak isteyeceklerinizde bugünkü konuğumuz Hint yağı!

Halihazırda kullananlar bilir, kendisi boyundan büyük sorunlarla uğraşır, hepsiyle de baş etmesini bilir.

İşte tam da bu yüzden onu hala tanımayanlarınız varsa bir an önce tanışsın istedik, Hint yağı ne işe yarar, Hint yağının faydaları nelerdir bir bir anlatalım dedik.

Tanıdıktan sonra kullanıp kullanmama kararı elbette size kalmış. Ama bizce daha ilk faydasını duyar duymaz aktarın yolunu tutmak isteyeceksiniz, eminiz.

O zaman buyurunuz, Hint yağı nedir, ne işe yarar birlikte öğrenelim.

Hint yağı ne işe yarar diyenlere: Hint yağı saçların gürleşmesini, hızlı uzamasını ve güçlenmesini sağlıyor

Hint yağının belki de en çok bilinen ve en çok yararlanılan faydalarından biri saç üzerine olan etkileri aslında. Kendisi adeta bir saç bakım uzmanı, adeta doğal bir saç gürleştirici. Eğer sizin de güçsüz, seyrek ya da bir türlü uzamayan saçlarınız varsa hemen bir Hint yağı edinin ve saç köklerinize masaj yaparak yedirip ardından tüm saçınıza sürün ve yaklaşık 2-4 saat arası saçınızda bekletin. Dilerseniz uyumadan önce sürüp bir boneyle saçlarınızı kapatarak sabah da yıkayabilirsiniz.

Bu uygulamayı haftada 1-2 kez düzenli olarak yaparsanız yaklaşık 1 ay sonra oluşan değişimi fark edebilirsiniz. Dilerseniz Hint yağını saça faydalı birkaç malzemeyle daha bir araya getirerek maske yapabilirsiniz. Maske yapmak isterseniz sizi hemen Saçları 1 Ayda Gözle Görülür Şekilde Uzatan Efsane Karışım başlıklı yazımıza doğru da alabiliriz.

Kaş ve kirpikleri de es geçmiyor: Hint yağı kaşların ve kirpiklerin de gürleşmesine destek oluyor

İçindeki E vitamini, omega 6, trigliserid yağ asidi ve çeşitli mineraller sayesinde saç köklerini güçlendiren, saçların gürleşmesini ve uzamasını hızlandıran Hint yağı, elbette bu etkisini kaçlar üzerinde de gösterebiliyor. Hint yağı, özellikle kaş dökülmesi sorunu yaşayanların başucu yağlarından desek yanlış olmaz.

Nasıl uygulayacağım derseniz, ucu pamuklu temiz bir kulak çubuğunu Hint yağına bulayın. Ardından bu çubukla kirpiklerinize tıpkı rimel sürüyormuş gibi yağı sürün. Kaşlarınız için ayrı bir çubuk alıp yuvarlak hareketlerle kaşlarınızın gürleşmesini istediğiniz bölgelere de sürün. Bu işlemi uygularken gözlerinize zarar gelmemesine çok dikkat edin. Bu şekilde en az yarım saat beklettikten sonra yağı ılık suyla temizleyin. Temizlerken kaş ve kirpiklerinizi hırpalamamaya özen gösterin. (Hint yağını uygulamadan önce cildinizde makyaj kalıntıları olmadığından emin olun)

Hastalıklarla mücadelede de yanımızda: Hint yağı, saçkırandan kepeğe dek birçok cilt sorununa çözüm oluyor

Saçları sadece güçlendirmekle de kalmayan Hint yağı, aynı zamanda antibakteriyel ve antifungal özellikle sayesinde bakteri ve mantarlara karşı da oldukça etkili ve doğal bir yöntem sayılıyor. Özellikle kepek, saç derisi kuruluğu ve saçkıran gibi yaygın sorunlara çözüm oluyor.

Hint yağının faydaları sadece saça değil tabii: Eklem ağrılarının hızlıca geçmesine yardımcı oluyor

Hint yağı, uzun yıllardır ağrılara karşı kullanılan alternatif tedavi yöntemlerinden biri. Eklem ağrıları üzerinde oldukça etkili olduğu söylenen bu yağın etkisini görebilmek için ağrıların bulunduğu bölgeye Hint yağı damlatıp hafif hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Ağrılarınız bu şekilde azalmazsa ağrının bulunduğu bölgeye Hint yağını iyice sürdükten sonra bir bezle kapatmayı, bu bezin üzerine de sıcak su torbası koyup yaklaşık 1 saat bu şekilde bekletmeyi de deneyebilirsiniz. Ancak eklem ağrıları zaman zaman sıcağa tepki gösterebilir, bu nedenle bir rahatsızlık duyarsanız hiç bekletmeden sıcak su torbasını kaldırabilirsiniz.

Aman dikkat: Hint yağı kabızlık sorununa da çare olabiliyor

Artık neredeyse kronikleşmiş, bir türlü geçmek bilmeyen bir kabız problemiyle baş etmeye çalışıyorsanız Hint yağının da bu konuda yardımcı olabileceği aklınızda bulunsun. Bir su bardağı suyun içine koyacağınız 1 çay kaşığı kadar Hint yağı bu problemle baş etmenizi sağlayabilir.

Ancak dikkat, Hint yağı da dahil olmak üzere herhangi bir ürünü ağızdan almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı, onun önerileri dışında hiçbir şey yapmamalısınız. Aman diyelim, sağlığınıza kavuşmak için farkında bile olmadan onu tehlikeye atmış olmayın.

Cildinizi sizden çok düşünüyor: Ciltte oluşan kesiklerden yanıklara kadar birçok soruna çare oluyor

şifalı bitkisel yağlar

şifalı bitkisel yağlar

Hint yağı antimikrobiyal etki gösterdiğinden ciltte oluşan yaralanmaların daha hızlı iyileşmesine, kaşıntı ve ağrıların daha hızlı dinmesine yardımcı oluyor.

Bakıp bakıp üzülmeye son: Sivilce ve yara izlerini azaltıyor, zaman içinde yok olmasını sağlıyor

listovative

listovative

Hint yağı içindeki E vitamini başta olmak üzere vücudumuz için birçok yararlı mineral ve yağ asidi barındırıyor. Bu nedenle ciltte oluşan yaraların, bir türlü geçmek bilmeyen sivilce izlerinin de çözümü olabiliyor. Her akşam uyumadan önce yara ya da sivilce izinin bulunduğu bölgeye Hint yağını hafifçe masaj yaparak sürerseniz zamanla izin azaldığını hatta uzun süreli uyguladığınızda izin tamamen yok olduğunu görebilirsiniz.

Çatlaklar da ondan kaçmaz: Farklı nedenlerle vücutta oluşabilen çatlakları engelliyor, görünüşünü düzeltiyor

selulite-ne-iyi-geilr

Doğum, kilo alıp verme ya da cildin nemsiz kalması gibi durumlar nedeniyle vücutta çatlaklar oluşması çokça rastlanan bir durum. İşte bu çatlaklarla mücadele etmek, oluşumlarını engellemek, çoktan oluşmuş olanlarınsa görünüşünü düzeltmek için Hint yağı yine yardıma koşuyor. Cildi nemlendirme ve deriyi besleme özellikleri sayesinde çatlayan derinin görüntüsünü düzeltiyor. Üstelik bunun için sadece Hint yağıyla gerekli bölgeye düzenli olarak masaj yapmak yeterli oluyor. Mis.

Yaşlanmak da neymiş: Hint yağı, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturarak kırışıklıkların azalmasını sağlıyor

cilt-lekeleri-1

Hint yağı, kolajen üretimini artırdığından cildin elastik yapısını elinden geldiğince korur ve bu sayede de ciltte oluşabilecek kırışıklıkları engeller. Bu özelliği aynı zamanda çoktan oluşmuş olan kırışıklıkların da azalmasına destek olur.

Tırnaklarınızın gücüne güç katın: Hint yağı, çabuk kırılan tırnakların güçlenmesini ve hızlı uzamasını sağlıyor

Hint yağı, içinde bulunan bolca E vitamini sayesinde kırılgan tırnakların da sağlığına kavuşmasını sağlıyor. Kolay uzamayan ve çabuk kırılan tırnaklarız varsa her akşam yatmadan önce tırnaklarınıza Hint yağı sürmeniz bu faydasından yararlanmanızı sağlıyor.

Aklınızda bulunsun: Hint yağının zararları

hint-yaginin-faydalari-11

Hint yağını bu kadar övdükten sonra karşılaşabileceğiniz bir yan etkisi var mı, yok mu açıklamadan, Hint yağının zararlarını anlatmadan geçmek olmaz tabii.

Öncelikle yukarıda da söylediğimiz gibi Hint yağını suya karıştırıp içerek tüketecekseniz mutlaka öncesinde doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle ciddi bir rahatsızlığınız ya da çeşitli maddelere alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan hiçbir ürünü asla bu şekilde tüketmemelisiniz.

Bunun dışında Hint yağının bilinen ciddi bir yan etkisi yok. Ancak özellikle cilt üzerine uygulandığında ve aşırıya kaçıldığında gözenekleri kapatabiliyor, bu nedenle uygulayacağınız bölgenin büyüklüğüne göre birkaç damla kullanmanız yeterli oluyor.

Aynı şekilde alerjik reaksiyonların sık sık yaşandığı bünyelerde kızarıklıklara neden olabiliyor, böyle bir durumla karşılaşıldığında Hint yağı uygulanan bölgenin hemen ılık suyla yıkanması gerekiyor.

Son olarak kabızlıkla baş etmede vücuda yardımcı olduğu için aşırı tüketiminde ishale yol açabileceğini de aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

aylan12 Eylül 2018 11:44
supersiniz cook begendim
Yanıtla
ylzsml20 Temmuz 2018 12:43
Ben bir süre kullanmıştım uzatmak için ama o dönem saçlarım dökülmeye başlayınca bıraktım dökülme için önlem almaya çalıştım liquid keratin kullanmaya başladım dökülme durdu buna başlıyım diyordum ama farkettim ki hızlı uzamasını da sağlıyor liquid keratin hiç uğraşmadım.
Yanıtla
Türkan Özdemir12 Ağustos 2017 01:51
Tarifler harika. Teşekkürler
Yanıtla
Zeynep Çetin 17 Ağustos 2017 18:09
Yanıtla
Çok teşekkür ederiz. :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?