Hamburger Tarifi

Yediğimiz Hangi Yemek İçin Ne Kadar Spor Yapmalıyız?

Favorilerime
Ekle

Yiyor, yiyor ve biraz daha yiyor ama bir noktadan sonra iyiden iyiye pişman olmaya başlıyorsanız, spor hayatınızın vazgeçilmez parçalarından biri haline geldiyse ya da günde kaç kalori aldığınızı herkesten çok önemsiyorsanız yaklaşın böyle.

Hangi yemeği yedikten sonra yaklaşık olarak ne kadar kalori aldığınızı ve bunu, hangi sporu ne kadar yaparak giderebileceğinizi anlatacağız şimdi.

Elbette, yediğiniz yiyeceğin kalorisini tam olarak bilmemiz imkansız ama aklınızda yaklaşık olarak bir fikir oluşsun, bir dilim baklava yediğinizde ondan aldığınız kaloriyi kaç dakika koşarak yakabileceğinizi bilin mesela.

Bu liste bol bol hüzün içermektedir, baştan uyaralım.

Gerçeklerle yüzleşmeye hazır olanları hemen aşağıya doğru alalım.

 • 1 dilim orta boy pizza: 1 saat tempolu yürüyüş

1 dilim pizzayı yaklaşık 130 gramlık margherita pizza olarak düşündüğünüzde ortalama olarak aldığınız kalori 240 oluyor. Bunu yakabilmek içinse 45 dakika - 1 saat arası yüzme ya da hızlı tempolu yürüyüş yapmanız gerekiyor.

 • 2 dilim baklava: 1,5 saat tempolu yürüyüş

Tatlı deyince sizin için de akan sular duruyorsa, hele söz konusu baklava olduğunda kendinize asla dur diyemiyorsanız buyurun böyle. Zira 1 dilim baklava kaç kalori öğrenince üzülmemek imkansıza yakın. İçinde kullanılan malzemeden şerbetinde kullanılan şekere dek kalorisini değiştirecek birçok değişken olsa da 1 dilim baklavanın yaklaşık 250 kalori olduğu söyleniyor.

Eğer canınız baklava ister de 2 dilim baklavayı afiyetle yerseniz bunun spor olarak size dönüşü de 1,5 saatlik tempolu yürüyüş oluyor. "Bu kaloriyi yakmak için yürüyüş dışında neler yapabilirim?" derseniz 1,5 saatlik dans ya da yüzme, 1 saatlik tempolu bisiklet çevirme veya koşu, 2 saatlik tempolu ev temizliği yapılabilecekleriniz arasında.

 • 1 kumpir: 1 saat tempolu yürüyüş

Kumpir, kilo aldırma konusunda üzerine tanımayanlardan desek yeri. 1 kumpiri tereyağlı ama içine ekstra malzeme konulmamış bir patates olarak düşündüğümüzde yaklaşık 300 kalori alabiliyoruz. Bu kaloriden kurtulmak için de yine 1 saat kadar tempolu yürüyüş yapmamız, yüzmemiz ya da tempolu bir şekilde dans etmemiz gerekiyor. Üzerine koyacağınız ekstra malzemeler bu süreyi daha da uzatıyor tabii.

 • 1 porsiyon İskender kebap: Yaklaşık 5 saat tempolu yürüyüş

İskender kebaba olan bakış açınızı değiştirebilirsiniz, çünkü kendisi tam bir kalori bombası desek yanlış olmaz. 1 porsiyonun, ortalama 450-500 gram olduğunu düşündüğümüzde, üzerinden de sosunu ve tereyağını eksik etmediğimizde yaklaşık olarak 700-750 kalori civarı çok ciddi bir miktarda kalori alıyoruz. Bunu yakabilmek için hiç durmadan 4-5 saat boyunca tempolu yürüyüş yapmamız ya da yüzmemiz gerekiyor. Ortalama 2,5-3 saat bisiklet çevirmek de düşünülebilecek sporlardan biri.

 • 1 lahmacun: 45 dakika tempolu yürüyüş

"1 tane lahmacun yiyeyim bari." dediğinizde vücudunuza yaklaşık olarak 220 kalori giriyor. Bu kaloriyi yakabilmek için de 45 dakika tempolu yürüyüş yapmak ya da 30 dakika kadar tempolu koşu yeterli oluyor. Tabii içine ekleyeceğiniz her malzeme bu sürenin uzamasına neden oluyor, hatırlatmış olalım.

 • 1 tabak domatesli makarna: 45 dakika tempolu yürüyüş

Tıpkı lahmacun gibi bir tabak domatesli makarna yediğinizde (yaklaşık 200 gram makarna diyebiliriz) ortalama 200 kalori alıyorsunuz. Tabii sözünü ettiğimiz makarna içine ekstra bir yağ ya da malzeme eklenmemiş, üzerine peynir rendelenmemiş, yanında farklı malzemelerle tüketilmemiş bir makarna. Bu durumda da yine 45 dakika tempolu yürüyüş yapmanız yeterli oluyor. Ancak işin içine farklı malzemeler dahil olduğunda durum daha da ciddi boyutlara ulaşıyor, uyarmış olalım.

 • 1 porsiyon patates kızartması: 1,5 saat tempolu yürüyüş

Yaklaşık 100 gramlık bir patates kızartması porsiyonu göz önünde bulundurulduğuda vücudumuza ortalama 400-450 kalori giriyor. Bu kaloriden kurtulmak için 1,5 saatlik tempolu yürüyüş ya da yüzme şart oluyor. Patates kızartmasının üzerine bolca tuz döker, yanında ketçap ve kalorisinin yüksek olduğunu bildiğimiz mayonez gibi soslar da tüketirseniz kalori miktarı bir anda göklere çıkabiliyor, aman diyelim.

 • 1 sade hamburger: 1,5 saatlik tempolu yürüyüş

Evde yapılan ve yalnızca et ve ekmekten oluşan, ortalama 200 gramlık bir hamburger düşündüğünüzde yaklaşık 400 kalori alıyorsunuz. Bu da tıpkı patates kızartmasında olduğu gibi size 1,5 saatlik tempolu yürüyüş olarak geri dönüyor. Tabii ev yapımı olmayan, yapımında bolca yağ, içinde de bolca malzeme bulunan hamburgerlerde durum kebabı bile geride bırakıyor tahmin edebileceğiniz gibi.

 • 1 adet susamlı simit: 1 saat tempolu yürüyüş

simit-3

Hafta içi sabahlarının kurtarıcı isimlerinden simit de kalorili yiyeceklerden biri aslında. Yediğiniz 1 adet susamlı simitin kalorisi yaklaşık 280 kcal. Bu da ortalama 1 saat tempolu yürüyüş ya da yüzme, 30 dakika kadar tempolu koşu yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

 • 1 porsiyon mercimek çorbası: 30 dakika tempolu yürüyüş

İçine ekleyebileceğiniz ekstra malzemeleri hesaba katmadığımızda bir kase, yaklaşık 300 ml. mercimek çorbası 130 kalori almamıza neden oluyor. Bunu yakabilmek için de yarım saatlik tempolu yürüyüş, yüzme ya da 15 dakikalık tempolu koşu yeterli oluyor.

 • 1 bardak yarım yağlı süt: 20 dakika tempolu yürüyüş

null

Günde bir su bardağı yarım yağlı süt içiyorsanız ortalama 100 kalori alıyorsunuz demektir. Bunu yakmak içinse yapacağınız tempolu yürüyüşün süresinin 20 dakika olması yeterli. Aynı şekilde ev işleri yaparak ya da yüzerek de bu süreyi değerlendirebilirsiniz.

 • 1 orta boy elma: 15 dakika yürüyüş

null

Sağlığınıza dikkat ediyor, taze meyvelere ağırlık veriyorsanız sizi hemen böyle alabiliriz. Günde yediğiniz 1 elmadan yaklaşık olarak 50-60 kalori alıyorsunuz demektir. Bu da 15 dakikalık bir yürüyüşle o kaloriyi kolayca yakabileceğiniz anlamına geliyor tahmin edebileceğiniz gibi.

Önemli Uyarı

Seçeceğiniz yemeğin içindeki malzemelere göre alacağınız kalori miktarında ciddi oynamalar olabileceği gibi, yapacağınız sportif faaliyet sonrası yakacağınız kaloriyi de etkileyen birçok faktör bulunuyor. Kilonuz, aldığınız mesafe gibi bu farklı etkenler de yapmanız gereken sporun süresini kısaltıp uzatabilir. Kısacası yukarıda saydığımız durumlar yalnızca ortalama değerleri yansıtıyor. Dolayısıyla eğer bu şekilde bir beslenme ve spor programı oturtmak istiyorsanız mutlaka diyetisyenlere, beslenme uzmanlarına ve spor antrenörlerine danışın, gerekli vücut değerlerinizi ölçtürerek kendinize özel bir program edinin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0