Saçlardan Mideye, Vücuda Tepeden Tırnağa Fayda Sağlayan Mucize: Sinameki Yağı

Favorilerime
Ekle

Aktarlarda karşımıza çıkan, doğal bakım ürünleri bulunan mağaza ve marketlerde yer alan bitkisel malzemelere ilgi duyuyor, özellikle saç ve cilt sağlığınız için olabildiğince doğal ürünler kullanmaya özen gösteriyorsanız yaklaşın böyle.

Tanıyınca en temel kişisel bakım malzemelerinizin arasında bile kendine yer bulabilecek kadar faydalı bir yağı enine boyuna öğrenelim diyoruz bugün, sinameki yağını.

Özellikle saç uzatıp uzatmadığı merak edilen sinameki yağının faydalarını, nasıl kullanıldığını öğrenmek, sinameki yağı saç uzatır mı, bir zararı var mıdır bilmek istiyorsanız buyurun sözü hiç uzatmadan sizi sinameki yağı ile baş başa bırakalım.

Önce kısaca bir tanıyalım: Sinameki yağı nedir, sinameki yağı tarifi nasıl yapılır?

sinameki-yagi-tarifi

Sinameki yağı, sinameki bitkisinden elde edilen bir yağ tahmin edebileceğiniz gibi. Genel olarak bitkinin yapraklarından elde edilen bu yağa aktarlardan, doğal ürünler satılan mağaza ve online alışveriş sitelerinden kolayca ulaşmak mümkün olduğu gibi dileyenler evde, kendi sinameki yağlarını da kendileri hazırlayabilirler.

Sinameki yağı nasıl yapılır merak edenler için sinameki yağı tarifini de kısaca anlatmış olalım: Cam bir kavanozun içine yine aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz sinameki bitkisinden bolca koyun. Ardından kavanozun ağzına dek zeytinyağı ya da badem yağı ilave edin. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp güneş gören bir yerde yaklaşık 10-15 gün bekletin ve her gün en az 1 kez kavanozu güzelce çalkalayın. 15 günün sonunda küçük bir süzgeçle yağı süzdürüp içindeki sinameki bitkisinden arındırın ve elde ettiğiniz bu yağı koyu renkli küçük bir kavanozun içinde muhafaza edin. İşte bu kadar!

Bu kadar işe yaradığını görünce şaşırmamak imkansız: Sinameki yağının faydaları

sinameki-yagi-faydalari

 • Sinameki yağı, saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı oluyor.
 • Bu özelliği, kırık ve yıpranmış saç uçlarının da daha hızlı bir şekilde onarılmasına destek oluyor.
 • Cilt sağlığını destekleyen sinameki yağı, sivilce sorunu yaşayanların imdadına koşuyor.
 • Aynı şekilde cilt kuruluğu, derinin pul pul dökülmesi gibi cilt problemlerine de çözüm oluyor.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına destek veriyor.
 • Mide asidi nedeniyle oluşabilen birçok sorunun oluşmasına engel oluyor.
 • Hazımsızlık problemi yaşayanlara yardımcı oluyor.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Antioksidan özellikleri sayesinde kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekliyor, bu sayede hem kas ağrıları ve kasılmaların önüne geçmemize yardımcı oluyor hem de ruhsal olarak sakinleştirici bir etki oluşturarak sinir ve stresten uzak tutuyor.
 • Sinameki yağı saça nasıl uygulanır, içilir mi: Sinameki yağı nasıl kullanılır?

  lovebeingchic

  lovebeingchic

  Sinameki yağının en çok kullanıldığı alanlardan biri saç kürleri desek yanlış olmaz. Saçın hızla uzamasını ve gürleşmesini sağladığı için tercih edilen sinameki yağını yine saç sağlığını en çok destekleyen malzemelerden olan badem yağı, zeytinyağı gibi bitkisel yağlarla aynı oranda karıştırabilir, dilerseniz içine B ve E vitaminleri başta olmak üzere eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz vitamin kapsüllerinden de ilave ederek etkisini artırabilirsiniz. Bu saç uzatma kürlerini hazırlayıp saçlarınıza sürdükten sonra en az 2 ila 4 saat arasında saçınızda bekletmeniz gerektiğini unutmamalı, ardından da tabii ki saçlarınızı güzelce yıkayıp tüm karışımdan arındırmalısınız. Bu uygulamayı haftada 1 kez yapabilirsiniz.

  Bunun dışında sinameki yağını cildinize sürerek de değerlendirebilirsiniz. Ancak güçlü bir yağ olduğundan kullanırken onu tek başına kullanmak yerine zeytinyağı ya da badem yağı ile karıştırırsanız daha etkili ve doğru sonuçlar elde edebilirsiniz.

  Sinameki yağının ağız yoluyla tüketilebileceği söylense de özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınların, aynı şekilde ciddi, kronik bir rahatsızlığı bulunanların ve alerjik bir bünyeye sahip olanların tüketilmesi asla önerilmiyor. Bu gibi bir durumu olmayanlar içinse şunu söylemeden geçmeyelim: Sinameki yağını doğrudan ağız yoluyla tüketecekseniz suyun ya da zeytinyağının içine birkaç damla kadar sinameki yağı ilave edip içmeniz yeterli olacaktır. Bu miktarların dışına çıkmamalı ve asla aşırıya kaçmamalısınız, aman diyelim.

  Yan etkileri varsa öğrenmeden olmaz: Sinameki yağının zararları var mı?

  sinameki-faydalari-2

  Sinameki yağının bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmuyor ama her zaman söylediğimiz ve uzmanların önerdiği gibi kullanırken asla aşırıya kaçmamak gerekiyor. Aksi halde aşırı kullanılan her ürünün, malzemenin faydaları bir anda zarar verir hale dahi gelebiliyor bildiğiniz gibi.

  Aynı şekilde ilk kez kullanacaksanız öncesinde mutlaka alerjiniz olup olmadığını test etmeniz, gerekirse ya da bu konuda aklınızda soru işaretleri varsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

  Son olarak, yukarıda da söylediğimiz gibi sinameki yağını ağız yoluyla tüketmek istiyorsanız hamilelik ya da emzirme dönemlerinde olmamanız, ciddi ve kronik bir rahatsızlığınızın bulunmaması ve sinameki gibi farklı bitkilere alerjiniz olmadığından emin olmanız gerekiyor.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?