Yan Yana Hayal Edemesek de Aynı Tabakta Kendine Yer Bulmuş 9 Zıt Lezzet

Favorilerime
Ekle

Domates deyince beyaz peynir gelir ya akla hani ya da ketçapla mayonez, köfteyle patates. Tüm bu lezzet ikililerine oldukça aşinayız ancak öyle lezzetler var ki, tek başına harikalar yaratsa da aynı anda düşünmesi bile akıllarda soru işareti bırakıyor. Mesela kaz ciğeri ile sütlaç gibi...

Yazının giriş kısmında çok fazla değinmeyeceğiz aşağıda bol bol örneklerini görecekseniz bu zıt lezzet ikililerinin. Ancak büyük bir not yazmak istiyoruz: Bu yemeklerin tümü "food pairing" adı verilen bir lezzet akımının temsilleri. Hiçbir yemeği kişisel zevk ve meraklarımız doğrultusunda eşleştirmedik.

Yemeklerin amacı tamamıyla şu: Yiyen herkese "İkisi birlikte gerçekten de harika oluyormuş" dedirtmek.

Ne oluyormuş bir bakalım bu ikililer.

Fırında üstelik: Kaz ciğeri ile sütlaç

Fotoğraf - Cemre Özgüzel

Fotoğraf - Cemre Özgüzel

Bildiğimiz kaz ciğeri evet ve yine çok yakından bildiğimiz sütlaç. Evet evet, ikisi aynı kapta fırınlanıyor. Biz denemedik ama deneyenler oldukça öneriyor. Hatta bu şekilde menülerine almış restoranlar da var.

Pişerken suyuna ekleyin: Gül suyu ile karides

Gül suyu Türk ve Osmanlı mutfağının da kullandığı bir aromadır aslında. O yüzden pek de imkansız gibi gelmedi bize bu ikili ancak en meşhur lezzetlerinden olduğu için yer vermek istedik.

Görmüş bile olabilirsiniz: Deniz tuzu ile çikolata

deniz-tuzlu-cikolata

Artık hazır şekilde bazı marketler de bile satılmaya başlanan deniz tuzlu çikolata için denenmesi gereken lezzetlerden birisi diyebiliriz.

Belki de en iddialısı: Sirke ile çikolata

sütlü çikolata

En iddialısı dedik ama haklıyız, sirkeyle çikolatanın muhteşem uyumu bu akımın oldukça önerdiği lezzetlerden birisi.

Salatası özellikle: Deniz börülcesi ile yeşil üzüm

Deniz börülcesi salatasını muhakkak üzümle yemeniz gerekiyor "food pairing" yapmak istiyorsanız. Ayrıca deniz börülcesiyle şunları da deneyebilirsiniz: Çarkıfelek meyvesi ve nar.

Denizden gidelim: Levrek ile portakal

Haydi portakala da aşinayız ancak levreği kesinlikle portakal, misket limon ve limon ile birlikte yemeniz öneriliyor bu akımda. Bunlara ek olarak da taze soğan, dolmalık biber, paztizz ve blinq tomurcuğu öneriliyor.

Yok artık: Beyaz peynir ile pudra şekeri

Beyaz peynire en fazla böğürtlen reçeli döküp yiyeni bilirdik biz. Pudra şekeri de ne ola ki!? Bu arada beyaz peynire önerdiği diğer lezzetler ise; susam, sirke, mango ve papaya.

En kabul edilebilir lezzet: Mantar ile enginar kalbi

mantar-sote

İkisi de tuzlu en azından ve kulağa kötü gelmiyor. Ancak mantarın yanına önerdikleri diğer lezzetler ise şu yönde: Tahoon mayonezi, tahoon filizi, beyaz soğan.

Sevilir mi bilmiyoruz: Patates cipsi ile reçel

Şeftali Reçeli Tarifi

Şeftali Reçeli Tarifi

Patates cipsi dediğin en ama en fazla yoğurtlu bir sosla yenir biliyorduk biz reçel nereden çıktı yahu? Ama öneriyorlar işte hatta; çikolata, portakal ve toz şekerle yemenizi tavsiye ediyorlar bu akımın temsilcileri.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Semra Tansel4 Şubat 2016 5:15
Bu listeye kurabiye ve manyas peynirini ekleyebilirmiyim?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?