TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Tokat'ı Ziyaret Edenlere Yerleşme Kararı Aldıracak Lezzette 12 Tokat Yemeği

yemek.com
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!

Sıkça Yenen Konular

Biz Yemek.com olarak düşündük de Tokat yemeklerine haksızlık yapıldığını fark ettik. En az Malatya, en az Gaziantep kadar ilgili hak ediyor Tokat yemekleri.

Asma yaprağından Tokat kebabına kadar birçok güzel lezzeti içinde barındıran Tokat yemeklerini sizler için derledik.

Küçük bir not: Aranızda Tokatlı olan varsa yemekleri yaptığınızda fotoğrafları bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

Afiyet olsun!

En meşhur olanınla başlayalım: Tokat yaprağı

Görsel- Vildan Mese Demir - Facebook

Görsel- Vildan Mese Demir - Facebook

Tokat bağ yaprağı olarak bilinen asma yaprağı, sarmaların en lezzetli hale dönüşmesini sağlıyor. Başlı başına C ve A vitamini deposu olan yaprak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda salatalara doğranır, üzerine limon sıkılarak yenilir.

Bir teşekkür: "Tokat sarması işte tam olarak böyle olur" diyerek bize fotoğraf yollayan Vildan Meşe Demir'e teşekkürü bir borç biliriz.

Cevizsiz olmaz: Tokat pağacı

İçine ceviz eklendiği sert kıvamlı bir hamur fırınla buluşuyor. Normal ekmekten biraz daha sert olması en temel özelliği. Genellikle üzerine tereyağı ve bal sürülerek yenilir. Tokat köylerinde kahvaltıların vazgeçilmezdir.

Çayından reçeline: Kuşburnu

kusburnu

kusburnu

Tokatlıların çok sevdiği hatta belki de güzellik sırları bile diyebileceğimiz bir bitkidir kuşburnu. Pekmezi de bolca tüketilir. Bol c vitamini içeren kuşburnu genellikle çay olarak içilir ama Tokatlılar ekmek üzerine sürerek kahvaltılarda yer.

Bir nevi kısır: Bat

Bat, Tokat mutfağının en ünlü yemeklerinden birisidir. Bulgurun ıslatılarak tokat baklası, salça ve bol su eklenmesiyle yapılır. Hatta bu yemek ile ilgili Tokat'ın Pazar ilçesinde “Bat mı yedin de güzelleştin?” diye de bir söylem mevcuttur.

Lezzet ve vitamin bir arada: Bakla dolması

universalmagazin

İç baklayla hazırlanan harika bir yemektir kendisi. Kemikli etlerin tencere dibine dizilmesi önemli bir ayrıntıdır. Altın günlerinin olmazsa olmazıdır.

Doyurucudur: Tokat keşkeği

Tokat mutfağında keşkeğin özel bir yeri vardır. Hatta valiler özel günlerde Tokat’ın meşhur Ali Paşa Hamamı'nda keşkekli kutlaması yaparlar. Keşkek bütün dana etinin hafif ateşte bulgur ile kaynatılarak daha sonra fırına verilmesi ile olur ve özellikle Tokat’a gelen misafirlere keşkek ikramı yaygındır.

Küçük bir not daha buraya: "En güzel Tokat keşkeği bende var" diyenler yollayıverin fotoğrafını bir zahmet çünkü internette güzeline rastlayamadık da biz

Gözlemenin en lezzetli hali: Tokat çökeliklisi

Odun kömüründe yanan saç üzerinde yapılan ve arasına Tokat çökeliklisi diye adlandırılan peynir çeşidi konan gözlemeler çayların vazgeçilmez ikilisidir.

Gelsin çörekler: Niksar cevizi

Orhan Pamuk'un Kar adlı romanında adı geçen ceviz ve bu cevizle yapılmış çörekler tam olarak da Tokat'ın niksar cevizinden söz etmektedir. Daha da başka bir şey demeye gerek yok herhalde

Bahsi geçmişken: Niksar çöreği

cevizli-corek

Cevizli çöreğiyle meşhur Niksar çöreğinin orijinal haline internette rastlayamadık arkadaşlar. Aranızda yapan, yaptıran olursa bir zahmet.

Hastalık unutturur: Zile pekmezi

Zile ilçesinde yapılan ve kendine haz üretimi ile beyaz renkli bir yiyecektir ve bol vitamin deposu olmasından dolayı da masalardan eksik olmaz. Aynı zamanda Zile pekmezinin tam 30 farklı ülkeye aktif olarak satışı bulunmaktadır.

Sivas'ın da gözdesi: Tokat kebabı

Patlıcanların, kemikli kuzu etinin ya da köftenin harika kebabına özel domatesli sos eşlik eder. Görüntüsü ve malzemeleri Sivas kebabını da andırdığı için arada az da olsa tartışmalar çıkmıştır.

Ekstra kıymalı: Tokat çemeni

Mis gibi Tokat çemeni derler bu çemen için. Çünkü orijinalinde çemen yapılırken içine kıyma da katılırmış. Bol sarımsak, bol çemen. Yeme de yanında yat.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?