Uzak Doğuluların Fantastik Bir Yemek Kültürüne Sahip Olduğunun 11 Rahatsız Edici Kanıtı

Favorilerime
Ekle

Masa dışında ayakları olan her canlıyı; denizaltı dışında yüzen her canlıyı ve uçak dışında uçabilen her canlıyı yiyebileceklerini söylüyor ve bundan gurur duyuyor Uzak Doğulular.

Bugüne kadar muhakkak, Uzak Doğu mutfağına dair bir çok nahoş mit duymuşsunuzdur. Bunların çoğu efsane tabii. Uzak Doğu mutfağında gerçekten besleyici, sağlıklı, doyurucu ya da etik açıdan tartışma yaratmayacak yemek de var ancak bazıları var ki insana, 'Çekik gözlü kardeşlerimizin yemekleri, ata sözlerindeki şakalar kadar iştah açıcı(!) değil galiba...' dedirtiyor.

Yalnız yemekleriyle değil, onları yeme biçimleri ve seremonileriyle de insanı strese sokabiliyor bu kültür.

Uyarmadı demeyin, birazdan okuyacağınız detaylar, göreceğiniz fotoğraflar, izleyeceğiniz videolar yüzünüzde tuhaf bir ekşime yaratabilir. Şimdiden özür dilerim.

Bu yemeklerin tadını ilk merak edip yiyen ne düşünüyordu acaba?

Yalnız canlı ahtapot olsa, hani her şey normal bir ahtapot kötü olsa anlarız. Ama maymun beyni, domuz kulağı, ton balığı gözü, yılan, timsah, at ayağı, kurutulmuş kertenkele, beyaz karınca yumurtası, çürük soya fasulyesi, civciv, ördek yavrusu, daha neler neler... Hansel ile Gretel'i kaçıran cadı birazdan kötülük iksiri hazırlayacakmış gibi malzemeler...

Balut da var, bir başka adıyla kıllı yumurta, çünkü bir bu eksikti

Pusulamızı biraz Güneydoğu Asya'ya çevirdiğimizde karşımıza çıkıyor bu 'yiyecek'. Balut, özellikle Filipinler'de tüketilen ama Uzak Doğu mutfağında da kendine yer etmiş bir tür yumurta. Fakat bu yumurta bizim mis gibi çift sarılı köy yumurtalarımıza pek benzemiyor.

Bu yumurta, civcive dönmeye başlamış cinsten. Hamile kadınlara çok iyi geldiği de söyleniyor, 18-20 günlük bir tavuk cenininin asla yenilmemesi gerektiği de...

Diğerlerinin yanında, inanın, böcek yemeleri huzur verici

Akrebi anlarım aslında, canı çekiyor yiyor. Belki lezzetlidir. Denemeden bilemeyiz. Hamam böceği ve çekirge başta olmak üzere bilimum eklem bacaklıyı mideye indirmelerini de...

Çünkü insan cenini ya da köpek eti yediklerini duyunca böcek yiyor olmaları sıradan kalıyor.

Hiç değilse kuyruklarını ve bacaklarını ayırıp öyle sunsaydınız

Yok efendim, özellikle Çin'de, sıçan da denilebilecek büyük fareler, kuyruğuyla, kafasıyla, bütün olarak yeniyor. Bi' titreme geldi değil mi?

Bu kadar çaba, popo şeklinde puding yiyebilmek için

Sözün bittiği yer, 'keşkül titretmesi' kavramının hakkını veren özverili(!) bir çalışma.

Bu kurabiyeler beş çayını pas geçmek için çok yeterli bir sebep

Yaban arısı kurabiyesi tarifini veriyorum, un, süt, yumurta ve tabii ki de yaban arısı. Yaban arıları canlı olacak, ona dikkat edin. Bu yüzden kurabiyeleri pişirmeye başlamadan evvel sizi arı sokmasından koruyacak bir kıyafet tercih etmeniz önemle rica olunur.

Tuvalet şeklinde şekerli atıştırmalık mı, ooooo, tebrikler çok yaratıcı fikir

Japonya'da yaşayan küçük çocuklar belki de bu ürünleri her gün tüketiyor. Durum böyle olunca yetişkinliklerinde yemek konusunda kafalarının karışık olması çok normal.

Yedisinde klozetten şeker yiyen, yetmişinde kadın vücudundan suşi de yer...

Bulaşıkları yıkamamışlar hafta içi, evde temiz tabak kalmamış herhalde

Bir Uzak Doğu geleneği olarak, seksizm??? Olacak iş değil. Gerçi bu rezalet bir ara ülkemizde de yapılayazmıştı. Pek deşmesek iyi...

Yılan tarafından ısırılmış tavuk, muhtemelen şefin spesyali

Tavuk henüz canlıyken bir yılana ısırtıldığı için Çin bu yemeğin yapılmasını, restoranlarda satılmasını yasakladı. E bi' zahmet, iyi yapmışlar.

Kurbağaları, canlı canlı yedikleri de oluyor

Bir kültürde, türlü hayvanlar mutfağa giriyor olabilir, çeşitli yemekler üretilebilir. Bu bir yere kadar kabul edilebilir, en azından tartışma götürebilir. Sonuçta hayvanlar bizim kültürümüzde de besin zincirine dahil.

Fakat, restoranlarda hayvanların canlı sunulması, bir insanın iç organları dışarıya çıkarılmış olmasına rağmen hala can vermemiş bir hayvanı yemesi merhamet duygusu olan kimsenin kabul edebileceği bir davranış değil. Vicdanını en çok kullanması gereken hayvan insanken, vicdan meselesinden komple sıyrılmış durumdayız, varılığını bile unuttuk.

Sapkınlık bonusu: Pes dedirtmesin de ne yapsın?

Amacı nedir? Bir fikriniz var mı?Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

rukiye23 Aralık 2015 9:04
Uzak Doğu en çok gitmek istediğim ülkelerden ama heralde orada aç kalacağız :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?