npr

Çok Fazla Tuz Tükettiğinizde Vücudunuzun Size Uyarı Olarak Gönderdiği 7 İşaret

Favorilerime
Ekle

Tuzsuz sofraya oturamıyor, daha yemeğin tadına bakmadan tuzluğa uzanıyor, onsuz hiçbir şeyin tadı olmadığını mı düşünüyorsunuz? Tuzun yemeklere lezzet kattığı bir gerçek ancak fazla tuz tüketimi en az şeker kadar sağlığa zararlı.

Uzmanlar, insan vücudunun günlük tuz ihtiyacının 6 gram olduğunu vurguluyor. Türkiye ortalaması ise 18 gram. Yani çok ciddi bir tuz tüketme durumumuz var.

Tuzu seviyor, tuzlu yiyecekleri sık sık tüketiyorsanız tuz tüketiminde aşırıya kaçtığınızı ve bunun sağlığınızı olumsuz etkilediğini şu belirtilerden anlayabilirsiniz.

Aman diyelim, hiçbir lezzet sağlığınızdan daha değerli değil.

Ayaklarınız, elleriniz şişiyorsa

Ayaklarınız durduk yerde şişiyorsa ya da sabah kalktığınızda gözleriniz şiş uyanıyorsanız bunun sebeplerinden biri çok fazla tuz tüketmeniz olabilir. Bunun sebebi aşırı tuz alımının sonucu olarak vücudun fazla su tutuyor olması.

Kendinizi sürekli susamış hissediyorsanız

her-sabah-su-icmek-sonuclari

Tuzda bulunan sodyum vücudunuzun sıvı dengesini sağlamasına yardımcı olur. Dolayısıyla çok fazla tuz tükettiğinizde kaslarınızın ve diğer organlarınızın düzgün çalışması için vücudunuz daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Vücut sodyum-su dengesini sağlamaya çalışırken siz de daha fazla susarsınız. Normalden fazla susuyor olmanız da tuz tüketiminize dikkat etmeniz gerektiğini gösterir diğer bir deyişle.

İdrarda farklılıklar gözleniyorsa

kadin-tuvalet

Fazla tuz tüketimi durumunda vücut bu fazlalığı vücuttan atmak için böbreklere fazla mesai yaptırır. Bu yüzden daha fazla tuvalete çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ayrıca sodyum fazlalığı sonucu sıvı kaybı dehidrasyona yol açar ve vücutta önemli derecede bir sıvı kaybı olması sonucu idrar koyu sarı renk alabilir.

Kemikleriniz ağrıyorsa

Sofra tuzunu çok fazla tüketiyorsanız böbrekleriniz onu tamamen vücuttan atamayacak, bu da kalsiyum kaybına sebep olacaktır. Kalsiyum eksikliği de size güçsüz kemikler, diş sorunları ve hatta uzun dönemde kemik erimesi gibi rahatsızlıklar olarak dönecektir.

Kas krampları yaşıyorsanız

Kas kasılmalarından sorumlu olan kimyasal maddeler olan sodyum ve potasyum dengesi sağlığımız için oldukça önemli. Eğer çok fazla tuzlu yiyecek tüketerek bu dengeyi bozarsanız kaslarınızda kramplar, gerilmeler ve ağrılarla karşılaşabilirsiniz.

Düzenli olarak başınız ağrıyorsa

Aşırı sodyum tüketimi kanın hacmini artırır ve bu da damarların genişlemesine sebep olur. Bu sebeple tansiyonunuz yükselebilir ve bu da geçmek bilmeyen, şiddetli baş ağrılarını tetikleyebilir.

Konsantrasyon problemleri yaşıyorsanız

theindusparent

theindusparent

Fazla tuz tüketimiyle ortaya çıkan yüksek tansiyon beyninize giden arterlere zarar verebilir. Bunun sonucu bilişsel sorunlar yaşayabilir, gün içinde işlerinize konsantrasyon olmakta zorluk çekebilirsiniz. Aynı zamanda dehidrasyon da hafızanın zayıflamasına, kişinin kendini yorgun hissetmesine ve tepki verme süresinin uzamasına yol açabilir.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?