https://www.webmd.com/pain-management/guide/hand-pain-causes#1 | webmd

Şeker Hastası Olup Olmadığınızı Anlamanıza Yardımcı Olacak 9 Önemli İpucu

Favorilerime
Ekle

Şeker hastalığı artık hepimizin günlük hayatında çok sık duyduğu, büyük çoğunluğumuzun bildiği, hatta tanıdıklarımızdan en az bir kişinin muzdarip olduğu bir rahatsızlık.

Kalıtsal nedenleri bir yana beslenme düzeni ve yeme alışkanlıklarından da çokça etkilenen bu rahatsızlıkla ilgili bilmemiz gereken en önemli noktalardan biriniyse birçoğumuz kaçırıyoruz aslında: Şeker hastalığının belirtileri.

Her hastalıkta olduğu gibi aslında bu hastalık da bize çeşitli sinyaller vererek geliyor, vücudumuzun verdiği bu sinyallere doğru zamanda kulak vermeyi başardığımızda çok daha güzel sonuçlar elde etmek mümkün oluyor. Tabii Tip 1 ve Tip 2 şeker hastalığına göre bazı belirtiler de farklılık gösterebiliyor.

Siz de geç olmadan önlemlerinizi almak, şeker rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki belirtilerin sizde var olup olmadığını düşünün, eğer birkaçı ya da hepsi sizde de varsa ilgili alanda uzman doktorlara danışıp gerekli ölçümleri yaptırmayı da ihmal etmeyin.

Ağzınızın sürekli kuruduğunu düşünüyor, çok sık su içiyorsanız...

Tip 1 ve Tip 2 diyabet zaman zaman farklı belirtilerle kendini göstermeye başlasa da şeker hastalığının en yaygın belirtilerinden birinin ağız kuruluğu olduğu biliniyor. Havaların ısınmasıyla birlikte aslında birçoğumuzun günlük su alımında artış oluyor ama burada söz edilen sürekli susama hali ve ağız kuruluğu çok daha farklı ve yoğun bir şekilde hissediliyor.

Eğer hava sıcaklıklarından bağımsız olarak son zamanlarda her zamankinden daha fazla su içiyorsanız, sürekli ağzınızın kuru olduğunu, hatta dudaklarınızın çatlamaya başladığını düşünüyorsanız bir doktora danışmanızda fayda var. Zira su içme isteğiniz kan şekerinizin yükselmesi nedeniyle oluşuyor olabilir.

Gün içinde çok sık tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız...

Şeker hastalığının yukarıdaki belirtisiyle de ilgili olan sık sık idrara çıkma isteği de vücudunuzun size bir şeyler anlatmak istediğinin kanıtlarından. Çünkü vücutta oluşan insülin eksikliği kanda aşırı oranda şeker birikmesine neden oluyor, karaciğerimiz de bu şekerden kurtulabilmek için sürekli su toplayarak fazla şekeri vücuttan atmaya çalışıyor.

Hal böyle olunca sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyor ve sık sık susuyor, ağız kuruluğundan muzdarip oluyoruz anlayacağınız.

Diyet ya da spor yapmamanıza rağmen sürekli kilo veriyorsanız...

Kilo vermek birçok insan için sevindirici bir hadise gibi dursa da aslında spor ya da beslenme düzeninde yapılan değişikliklerden bağımsız olarak verilen kilolar, yani nedenini bilmeden başlayan zayıflama ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu rahatsızlıklardan biri de şeker hastalığı tabii.

Neden böyle bir belirtiyle karşı karşıya kalabilirsiniz, bunu da hemen açıklayalım: Çünkü vücut, kandaki şekerin yüksekliği nedeniyle yenilen yiyeceklerden alması gereken yararlı maddeleri alamaz, bu da vücudun enerji kaynağı olarak önce yağları yakmasına, ardından da kasları eritmesine neden olur. Tüm bunlar da sağlıksız bir zayıflama olarak bize geri döner.

Kendinizi sürekli çok aç hissediyor, sürekli bir şeyler yeme isteği duyuyorsanız...

Şeker hastalığının bir diğer belirtisi de verilen kilo kayıplarına bağlı olarak ortaya çıkacak iştah açıklığı. Eğer şu sıralar, her zamankinden çok daha fazla yemek yiyor ya da yemek istiyorsanız ve iştahınızın bu denli açılmasına sebep olacak herhangi bir takviye almıyorsanız şeker hastalığı belirtilerinden biriyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Vücut, ihtiyacı olan enerjiyi bulmak için sürekli bir şeyler yemenizi sağlayabilir, iştahınız açılabilir. Ancak kandaki şeker düzeyinizi dengelemediğiniz sürece dünyanın en sağlıklı yiyecekleriyle bile beslenseniz fazla fazla yemeniz pek de bir işe yaramayacaktır.

Kendinizi eskiden hiç olmadığı kadar yorgun ve halsiz hissediyorsanız...

İşte yukarıdaki tüm bu belirtilerin sonucu olarak da ortaya şeker hastalığının diğer bir belirtisi yani yorgun ve halsiz hissetme çıkar. Bunun sebebi de tabii ki yine vücudun ihtiyacı olan enerjiyi bulamaması, sık sık idrara çıkma zorunluluğu, en temel olarak da insülin eksikliğidir.

Yani siz, siz olun, şu sıralar sebebini bilmediğiniz ve kronikleşmeye başlayan bir yorgunluk, halsizlik hissediyorsanız hiç vakit kaybetmeden alanında uzman doktorlara danışın, gerekli görülüyorsa ölçümlerinizi yaptırın ve yorgunluğunuzun nedenlerini öğrenin.

Son zamanlarda ellerinizde ve ayaklarınızda sık sık karıncalanma hissi oluşmaya başladıysa...

Özellikle vücudun uç bölgeleri olduğundan el ve ayaklarda uyuşmalar ya da halk arasındaki adıyla karıncalanmalar ara sıra hepimizin başına gelebilir, doğruya doğru. Ama bu durum sık sık tekrarlıyorsa, elinizin-ayağınızın duruş şeklinden bağımsız olarak, sebebini çözemediğiniz bir şekilde uzun süre devam ediyorsa hiç ihmal etmeden doktorunuza danışın ve yaşadığınız bu durumun nedenini öğrenin. Çünkü kandaki yüksek şeker seviyesi de buna sebebiyet veriyor olabilir.

Ortada bildiğiniz hiçbir sebep yokken mideniz bulanıyorsa...

Susuz kalan, sürekli yemek yeme ihtiyacı hisseden ve enerjisiz olan bir vücut, yaşadığı bu sorunların üzerine kandaki şeker seviyesinin de yüksekliği üzerine mide bulantılarına sebep olabilir. Bu durum, şeker hastalığının en bilinen ve en yaygın olarak görülen belirtilerinden biridir.

Cildiniz kurumaya, pul pul dökülmeye başladıysa...

livestrong

livestrong

Yukarıda da anlattığımız gibi kandaki şeker seviyesinin yükselmesi üzerine karaciğerimiz başta olmak üzere tüm doku ve hücrelerimiz harekete geçip vücuda su sağlamaya çalıştığından cilt de bu durumdan nasibini alır ve susuzluk nedeniyle zaman içinde kurumaya, pul pul dökülmeye ve hatta çatlamaya başlar. Çatlaklar özellikle dudaklarda kendini gösterir.

Eğer kullandığınız hiçbir ürün olmadığı halde cildiniz ya da dudaklarınız kuruyup çatlıyorsa, hatta pul pul dökülmeye başladıysa bu durum şeker hastalığının habercisi olabilir, bizden söylemesi.

Görme sorunu yaşıyor, zaman zaman çok bulanık görüyorsanız...

seker-hastaligi-belirtileri-9

Şeker hastalığının en ciddi ve asla hafife alınmaması gereken belirtilerinden biri bulanık görme sorunu. Eğer gün içinde bulanık gördüğünüz zamanlar oluyorsa ya da şu sıralar her şeyi bulanık görmeye başladıysanız hiç ama hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutmalısınız.

Yaşadığınız bu sorun eğer şeker hastalığının habercisiyse bu, kanınızda çok fazla şeker biriktiği anlamına gelir ve oldukça tehlikelidir. Vücut, kandaki şekerle mücadele etmek için o kadar çok suya ihtiyaç duyar ki göz çevrenizdeki dokular dahi susuzlukla mücadele etmek zorunda kalır. Aman diyelim, sağlığınızı riske atmayın, bu belirtilere ve vücudunuzun size anlatmak istediklerine kulak verin.

Bu konuda mutlaka uzmanlardan destek almanız gerektiği gibi bazı yiyecekler de size yardımcı olacaklardır. Ama şeker hastasıysanız bu yiyecekleri bile doktorunuza danışmadan düzenli olarak tüketmemeye başlamamanız gerektiğini hatırlatalım: Diyabetle Olan Mücadelenizde Sizi Yalnız Bırakmamaya Kararlı 11 Nefis Yiyecek

Peki hastalığınızı tetikleyebilecek ya da olumsuz etkileyebilecek yiyecekler var mı, bundan da söz etmeden bitirmek olmaz. Buyursunlar: Diyabet Hastalarının Bir An Önce Hayatlarından Çıkarması Gereken 10 AlışkanlıkDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?