Füme Tuz

Favorilerime
Ekle

Tuz, yemeklerin en çok aranan lezzet öğelerinden biridir. Buna karşılık tuzun kalp damar sistemine verdiği zararların bilinmesiyle sofralardaki yeri tartışılmaya başlandı.

Tuz kullanımının azaltılmasının yanında, zaman içinde alternatif tuz tatları da gündeme geldi. Farklı deniz tuzu seçenekleri, yosun tuzu, Himalaya tuzu gibi çeşitlerin yanında, füme tuz gibi özel damak tatlarına seslenen tuz türleri de bu noktada öne çıktı. Füme tuz ise alternatif tuzların başını çekiyor. Füme tuz, özel islendirme teknikleri ile elde ediliyor.

Füme tuz nasıl üretilir?

Yapısı itibariyle granül haline getirilmiş deniz tuzu olan füme tuz, özel bir tütsüleme veya islendirme yöntemiyle kokulandırılarak hazırlanır. Burada önemli olan, tuzu doğrudan ateşe maruz bırakmadan, dumanla islendirmektir. Füme kokulu tuz olarak da isimlendirilebilecek bu tuz türünü islendirmek için, meşe ağacının yanı sıra, elma, armut, kiraz, ayva gibi meyve ağaçlarından elde edilen talaşlardan yararlanılır.

Yakıldığında güzel koku veren bu talaşların dumanıyla tuz kokulandırılır. Elbette bu, basit bir dumana tabi tutma işlemi değildir. Tıpkı diğer füme yiyeceklerde olduğu gibi, is veya dumanın tuzun üzerine sinmesi sağlanarak füme tadın elde edilmesi gerekir. Üretimde doğal ahşap talaşı dumanı yanında, yapay tütsüler de kullanılabilmektedir.

Füme tuz nerelerde bulunur?

İthal bir ürün olan füme tuz, başta Çin olmak üzere ithal gurme ürünleri tedarikçilerinden, gurme ürünler satan şarküteri marketleri ve restoranlardan temin edilebiliyor. Yurt dışında "Smoked sea salt" olarak bilinen füme tuz için çok sayıda yabancı kökenli marka mevcut.

Hazır almak yerine, ev ortamında da hazırlanabilen füme tuz için yemeklik deniz tuzunun uygun islendirme tekniklerinden faydalanılabilir. Ayrıca hazır satılan füme kokulu yağların tuza damlatılması gibi yöntemlerle de elde edilebilir.

Füme tuz hangi yemeklerde kullanılır?

Füme tuzu klasik bir tuz tadı yerine, bir tür baharat veya çeşni gibi değerlendirmek daha doğru olacaktır. İslendirme esnasında açık kahverengi bir görünüme kavuşan füme tuz, mangal - barbekü ve ızgarada hazırlanan et yemekleri, balık ve deniz ürünleri için ideal bir çeşni seçeneğidir.

Ayrıca kırmızı et, tavuk ve balıklar için sos hazırlarken isli bir tat elde etmek isteyenler için uygun bir sos malzemesidir. Salatalar, yumurtalı yiyecekler, burger, çorba gibi farklı alternatiflerde de değerlendirilebilecek bir lezzet olan füme tuz, yemeklerde isli damak tadını korumak veya gurme tatlar yakalamak isteyenlere özel bir seçenek sunuyor.

Görselin kaynağı: http://turkish.alibaba.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?