Yosun Tuzu

Favorilerime
Ekle

Yemeklere lezzet katan tuzun, sağlığa zararlı etkilerinin ortaya çıkması ile farklı alternatifler ön plana çıktı. Yosun tuzu da bunların başında geliyor. Normal tuzun kalp damar sistemi başta olmak üzere, vücut sağlığına olumsuz etkilerinin keşfedilmesi, yosun tuzu gibi seçeneklerin sofralarda daha çok yer almasını sağladı. Aslında geleneksel Uzak Doğu mutfaklarında yüzyıllardır kullanılan yosun tozu, bu sayede Batı yemek kültüründe de kendinden söz ettirmeye başladı.

Zaman zaman farklı tuz çeşitleriyle de (Deniz tuzu, Himalaya tuzu vs.) karıştırılan yosun tuzu, deniz yosununun özel işlemlerden geçirilerek granül (zerrecikli) hale getirilmesi ile elde edilir. Deniz tuzu, yosun tuzu ile kimi benzerlikler içerse de, yosun tuzu sodyum açısından fakir, mineral açısından ise zengindir.

Yosun tuzunun faydaları nelerdir?

- Yosun tuzu yüzde 4'ten daha az sodyum içermektedir. Sodyum sofra tuzunun yapı taşlarından biridir ve sofra tuzunda yaklaşık yüzde 40 oranında bulunur. Sodyum, kalp damar sistemine de ciddi zararlar verir, özellikle yüksek tansiyon problemi olanların sakınması gereken bir elementtir. Düşük sodyum içeren yosun tuzu ise yemeklerde güvenle kullanılabilir.

- B vitamini, iyot, çinko ve kalsiyum içeren özü sayesinde vücut metabolizmasının ihtiyacı olan mineral desteğini sağlar.

Hangi yemeklerde kullanılır?

Uzak Doğu mutfağı tatlarını sevenler için, aslına uygun otantik aromaları yakalamada, deniz yosunu tuzu önemli malzemedir. Benzer şekilde Uzak Doğu mutfaklarına ait sosları hazırlarken de (Japon yosunu wakame sosu gibi) yosun tuzundan sıkça yararlanılır. Yosun tuzu Çin, Kore, Japon mutfaklarının özellikle deniz ürünlü yemeklerinde (Suşi, tempura gibi) kullanıldığı gibi, sağlığını düşünen fakat tuzdan vazgeçemeyen lezzet tutkunlarının tercih ettiği her tür yemek ve sos tarifinde kullanılabilir.

Yosun tuzu nerelerde bulunur?

Uzak Doğu mutfaklarına özgü malzemelerin satıldığı mağazalarda yosun tuzu bulunabilmektedir. Türkiye'de üretiminin yapılmaması, dolayısıyla ithal bir ürün olması nedeniyle, internet üzerinden, ithal gurme ürünlerin satıldığı reyonlardan ve özellikle de Uzak Doğu'ya özgü lezzet ürünlerinin sunulduğu noktalardan satın alınabilir.

Yosun tuzunun alternatif kullanımı

Yemeklerde sağlıklı tuz kullanımı için tercih edilen yosun tuzundan, cilt bakımı ve güzellik için de yararlanılmaktadır. Yüz bakımı, maske, peeling, selülit giderici olmak üzere farklı cilt güzelleştirme uygulamalarında yosun tuzu fayda sağlamaktadır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?