Deniz Tuzu

Favorilerime
Ekle

Özel havuzlarda depolanan deniz suyunun, güneş enerjisi kullanılarak buharlaştırılması sonucu elde edilen deniz tuzu, mineraller bakımından oldukça zengindir.

Deniz tuzu kullanım alanları nerelerdir?

Hem iri taneli hem de öğütülmüş halde satılan deniz tuzu; salamura yapımında, peynir sularında, balık tuzlamada ve turşu kurarken sıklıkla kullanılmaktadır. Hiçbir işlemden geçmeyen ve doğallığını koruyan deniz tuzu, rafine edilmiş sofra tuzuna göre daha lezzetli ve faydalıdır. Bu nedenle aşçılar tarafından her türlü yemeğin yapımında öncelikli tercih sebebidir.

Deniz tuzu aynı zamanda cilt ve saç bakımı için de kullanılmaktadır. Cilde peeling olarak uygulanabilir ve selülitlerin giderilmesinde etkilidir. Bunun için yarı yarıya bal, zeytinyağı ve deniz tuzu karıştırılır ve hazırlanan karışımla vücuda masaj yapılır. Bu uygulama, kan dolaşımını hızlandırırken, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cilde kavuşmayı sağlar. Bir çorba kaşığı deniz tuzuna bir miktar lavanta ve hint yağı katılarak saç diplerine friksiyon şeklinde uygulanırsa, saç kökleri ölü hücrelerden arındırılır.

Deniz tuzunun faydaları nelerdir?

- Sindirim sistemini aktive ederek hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı önlemeye katkıda bulunur.

- Saman nezlesi, astım ve bronşit gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Enfeksiyonları gidererek, bronş ve sinüslerdeki tıkanıklığı bertaraf eder.

- Vücuttaki serotonin oranını artıran deniz tuzu; stres, depresyon ve uykusuzluk üzerinde olumlu tesire sahiptir.

- Akne, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

- Antiviral ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı savunur.

- Bileşiminde 80 farklı mineral bulunan deniz tuzu, sağlıklı diş ve kemik gelişimi için oldukça yararlıdır.

- Tıpkı kaya tuzu gibi içeriğindeki potasyumla kramp, spazm ve kas ağrılarını engeller.

- Vücuttaki asit seviyesini dengeleyerek sağlığı korumaya yardımcı olur.

Deniz tuzunun zararları nelerdir?

Deniz tuzu mineraller yönünden zengin olsa da, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olan kişiler tarafından ölçülü tüketilmelidir. Aşırı miktarda deniz tuzu kullanımı kilo alımına, böbrek ve tiroit rahatsızlıklarına yol açabilir.

Bol miktarda sodyum ihtiva eden deniz tuzu, fazla kullanıldığında vücudun hormon ve elektrolit dengesini bozarak algı bozukluğu, titreme ve baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir. Aynı zamanda denizdeki kirlilik oranına bağlı olarak ağır metaller de içerebilen deniz tuzu, mutlaka dikkatle tüketilmelidir.

Görselin kaynağı: http://www.fengshuidana.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?