Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

"Eminönü Balık Ekmek Semtidir" Diyenleri Haksız Çıkarmaya Niyetli 8 Eminönü Mekanı

yemek.com

Cihangir, Balat, Karaköy, Çukurcuma gibi pek havalı semtlerin mekanlarını bir bir sıralarız da Eminönü’yü atlar mıyız? Tabii ki hayır. Sonuçta kendisi bir klasik!

İster alışverişlerinizden, ister tarihi yarım ada turlarınızdan sonra mola vermelik, karın doyurmalık, keyif yapmalık mekanlarla karşınızdayız.

İşte kebapçısından tatlıcısına, yeni nesil kahvecisinden kokoreççisine, köftecisinden burgercisine kadar Eminönü’nün bir yemek cenneti olduğunu kanıtlayan 8 leziz mekan:

Antep bileti: Lezzet-i Şark Antep Sofrası

Eminönü’ndeki bu şahane mekanı "İstanbul’un En İyi Künefecileri” isimli listemizden hatırlarsınız. Kendisine çıtır çıtır kadayıflı, bol fıstıklı, yerinde şerbeti, közde pişen künefesiyle vurulduğumuz doğrudur.

Künefesiyle olaylar yaratsa da İstanbul’daki en iyi Antep mutfaklarından biri olur. Dürümleri, içli köftesi, Adana kebabı, çöp şişiyle Antep’e kadar gidip geliyorsunuz. Bir de bunlar yanında içinize su serpecek yayık ayranı yok mu, tam bir efsane!

Anlayacağınız buradaki her lezzetin müdavimiyiz. Bu lezzet için Eminönü’ne bir kez daha gidiniz.

Lezzet-i Şark Antep Sofrası adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Caddesi, No 52, Fatih, İstanbul

Eminönü denince akla burger gelir: Virginia Angus

Listenin en popüler olanıdır. Hatta adından o kadar çok bahsettirdi, o kadar çok sevdirdi ki kendisini; sonunda Nişantaşı’nı da fethetti. "Eminönü denilince akla balık gelir" klişesini bile alt üst etti. Artık akla içi sulu burgerler, lezziz baharatlı anne patatesleri düşüyor.

Özellikle Virginia Burger, Chicago Burger, acısına bayıldığımız New York Burger, Fantactic Four, köfte burgerleri için dakikalarca sıra beklemeye değer. Amma ve lakin bilen bilir ki burada etoburların yüzünü güldürecek bonfile lokum, mangalda gurme sucuk, antrikot, yaprak, dry-aged steak gibi fena seçenekler de var. Onlar da en az burgerler kadar başarılı.

Sözün kısası Virginia Angus tek başına Eminönü’nün bir yemek cenneti olduğunun kanıtıdır, o denli büyük konuştuk.

Virginia Angus adres: Süleymaniye Mahallesi, Uzunçarşı Caddesi, No 136, Mercan, Fatih, İstanbul

Döner gibi döner: Zümrüt Büfe

Eminönü’nde hazır Mısır Çarşısı etrafındaysanız, karnınız da pek açsa rotanızı hemencik Zümrüt’e doğru çevirin. Bu gizli saklı kalmış yerde dünyanın en başarılı dönerleri çıkıyor. Zamanında Vedat Milor bile gidip tatmış bu lezzeti. Tahtakale esnafı arasında da pek popüler.

Gram şeklinde sipariş edeceğiniz etler epey leziz. Lavaşı, pidesi de en az etleri kadar mest etmiş herkesi. Yanına da olmazsa olmaz açık ayran söylemeli!

Mekanın minik olduğunu, seveninin çok olduğunu ve her dakika da bir telefon siparişi aldığını da söyleyelim. Yani nu lezzete kolay kolay erişmeyecek, biraz beklemenizin şart olacak.

Zümrüt Büfe adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Sabuncu Hanı Caddesi, No 12, Fatih, İstanbul

Güzel köfte herkesin hakkı: Köfteci Yaşar

Şimdi Eminönü’nde kesinlikle atlamamanız gereken en salaş mekanı yazıyoruz. Notunuzu alın. Buradan öyle leziz köfteler çıkıyor ki bir tattınız mı uzun süre unutamayacağınız türden! Kömür ateşinde pişmiş sivri biber ve domatesler ile servis edilen köfteler aynı anne evindeki gibi.

Menüde köfteler dışında şiş ve biftek de var. Ama gönüller köfteden yana. Bir de piyaz ve ayran söylediniz mi keyfinize diyecek yok!

Rüstem Paşa Camii’nin hemen dibine konumlanan mekan minicik. Dikkatli bakmazsanız fark edeceğinizi bile düşünmüyoruz. Bu sebeple adresi de yazın bir kenara!

Köfteci Yaşar adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Mahkeme Sokak, No 21, Fatih, İstanbul

İlk yeni nesil kahvecilerden: Coffeetopia

İstanbul’un ilk yeni nesil kahvecilerinden olur. Zaten eminiz ki burayı keşfetmeyen 'foodie, blogger' kalmamıştır. Ama konumuz Eminönü lezzetleriyse burayı es geçemezdik. Sonuçta İstanbul’un en iyi kahvecilerinden.

Mısır Çarşısı’nda turladıktan, han han fink attıktan sonra yapacağınız en keyifli şey buraya gelip kahve içmek olur. Espresso bazlı kahvelerinden latte, flat white, cortado, mocha gibi klasik seçenekler var. Cold brew, milkshake, smoothie, frozen, frappe, ice latte, ice Americano gibi yaza özel menüsü de şahane! Ağızları tatlandırmak için yaban mersinli muffin, çikolatalı kruvasan ise favorilerimizden.

Coffeetopia adres: Hobyar Mahallesi, Arpacılar Caddesi, No 8, Fatih, İstanbul

Koko Dolma: Kral Kokoreç

Bakın, bu bir klasiktir! Hala içimizde bu lezzeti tatmayan arkadaşlarımız varsa kaybedecek zamanlarının olmadığını hatırlatmak isteriz. Özellikle boğazınıza düşkünseniz, yemek yerken almadığınız zevk yoksa buraya da bayılacaksınız. İşte huzurlarınızdaaaaa Eminönü simgelerinden Koko Dolma!

Kokoreçler iri kıyım. Öyle içine domates, biber, baharat bastırılmış ince kıyım kokoreç burada bulamazsınız. İster yarım ekmek isterseniz porsiyon şeklinde alabilirsiniz ama önerimiz bu mekanın spesiyali dolmadan yana, mutlaka deneyiniz!

Kral Kokoreç adres: Hobyar Mahallesi Büyük PTT Caddesi No:54 Fatih, İstanbul

Yeşilliği için bile gidilir: Çiğ Köfteci Ali Usta

Türkiye’nin bütün klasik lezzetleri sanırsın Eminönü’nde toplanmış. Künefe, kokoreç, köfte, döner... Şimdi bu listeye bir de çiğ köfte eklemek lazım. Hem de yiyip yiyebileceğiniz etsiz çiğ köftelerin en güzelinden! Üstelik fiyat olarak da ortalamanın altında.

Kendisi ikramlarıyla olsun, dürüm içine koyduğu en bolundan yeşilliği, çiğ köftesi, limonuyla olsun İstanbul’un en cömert çiğ köftecisi olarak da bilinir. Enerjisine hayran kalacağınız Ali Usta’yla da gitmişken tanışmalı!

Çiğköfteci Ali Usta adres: Hobyar Mahallesi, Muhzirbaşı Sokak, No 2, Fatih, İstanbul

Eminönü'nde yüzde yüz dana eti: Baldır

Eminönü’nde burger, köfte ve dönere en iyi alternatiftir baldır. Yüzde yüz dana etinden yapılan ve 18 saatte düşük sıcaklıkta pişirilen bu lezzete; isteğe bağlı mantar, yumurta, ve soğan eşlik ediyor.
Patates, peynir ve jalapeno biberi dolgulu çıtır kızartmalıklar, peynir bombası da yancılardan. Baldır ayranı ise içeceğiniz için doğru seçim.

Gramına göre insan porsiyonu, erkek porsiyonu, delikanlı porsiyonu, yavaşşş, hadi bre diye şeklindeki porsiyon isimlerinin az biraz cinsiyetçi olmalarından dolayı dünyanın en güzel porsiyon ismi olmadıklarını söylemeden geçmeyelim.

Baldır adres: Hobyar Mahallesi, Aşir Efendi Caddesi, İmar Han, No 15/A, Fatih, İstanbul

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?