"Eminönü Balık Ekmek Semtidir" Diyenleri Haksız Çıkarmaya Niyetli 9 Eminönü Mekanı

Favorilerime
Ekle

Cihangir, Balat, Karaköy, Çukurcuma gibi pek havalı semtlerin mekanlarını bir bir sıralarız da Eminönü’yü atlar mıyız? Tabii ki hayır. Sonuçta kendisi bir klasik!

İster alışverişlerinizden, ister tarihi yarım ada turlarınızdan sonra mola vermelik, karın doyurmalık, keyif yapmalık mekanlarla karşınızdayız.

İşte kebapçısından tatlıcısına, yeni nesil kahvecisinden kokoreççisine, köftecisinden burgercisine kadar Eminönü’nün bir yemek cenneti olduğunu kanıtlayan 8 leziz mekan...

Not: Bu içerik ilk olarak 15 Haziran 2016 tarihinde yayınlanmış, 25 Ekim 2018 tarihinde güncellenmiştir.

kesfet-yemekcom-instagram-hesabi-son-2022

Antep bileti: Lezzet-i Şark Antep Sofrası

Eminönü’ndeki bu şahane mekanı "İstanbul’un En İyi Künefecileri” isimli listemizden hatırlarsınız. Kendisine çıtır çıtır kadayıflı, bol fıstıklı, yerinde şerbeti, közde pişen künefesiyle vurulduğumuz doğrudur.

Künefesiyle olaylar yaratsa da İstanbul’daki en iyi Antep mutfaklarından biri olur. Dürümleri, içli köftesi, Adana kebabı, çöp şişiyle Antep’e kadar gidip geliyorsunuz. Bir de bunlar yanında içinize su serpecek yayık ayranı yok mu, tam bir efsane!

Anlayacağınız buradaki her lezzetin müdavimiyiz. Bu lezzet için Eminönü’ne bir kez daha gidiniz.

Lezzet-i Şark Antep Sofrası adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Caddesi, No 52, Fatih, İstanbul

Döner gibi döner: Zümrüt Büfe

Eminönü’nde hazır Mısır Çarşısı etrafındaysanız, karnınız da pek açsa rotanızı hemencik Zümrüt’e doğru çevirin. Bu gizli saklı kalmış yerde dünyanın en başarılı dönerleri çıkıyor. Zamanında Vedat Milor bile gidip tatmış bu lezzeti. Tahtakale esnafı arasında da pek popüler.

Gram şeklinde sipariş edeceğiniz etler epey leziz. Lavaşı, pidesi de en az etleri kadar mest etmiş herkesi. Yanına da olmazsa olmaz açık ayran söylemeli!

Mekanın minik olduğunu, seveninin çok olduğunu ve her dakika da bir telefon siparişi aldığını da söyleyelim. Yani nu lezzete kolay kolay erişmeyecek, biraz beklemenizin şart olacak.

Zümrüt Büfe adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Sabuncu Hanı Caddesi, No 12, Fatih, İstanbul

İlk yeni nesil kahvecilerden: Coffeetopia

İstanbul’un ilk yeni nesil kahvecilerinden olur. Zaten eminiz ki burayı keşfetmeyen 'foodie, blogger' kalmamıştır. Ama konumuz Eminönü lezzetleriyse burayı es geçemezdik. Sonuçta İstanbul’un en iyi kahvecilerinden.

Mısır Çarşısı’nda turladıktan, han han fink attıktan sonra yapacağınız en keyifli şey buraya gelip kahve içmek olur. Espresso bazlı kahvelerinden latte, flat white, cortado, mocha gibi klasik seçenekler var. Cold brew, milkshake, smoothie, frozen, frappe, ice latte, ice Americano gibi yaza özel menüsü de şahane! Ağızları tatlandırmak için yaban mersinli muffin, çikolatalı kruvasan ise favorilerimizden.

Coffeetopia adres: Hobyar Mahallesi, Arpacılar Caddesi, No 8, Fatih, İstanbul

Koko Dolma: Kral Kokoreç

Bakın, bu bir klasiktir! Hala içimizde bu lezzeti tatmayan arkadaşlarımız varsa kaybedecek zamanlarının olmadığını hatırlatmak isteriz. Özellikle boğazınıza düşkünseniz, yemek yerken almadığınız zevk yoksa buraya da bayılacaksınız. İşte huzurlarınızdaaaaa Eminönü simgelerinden Koko Dolma!

Kokoreçler iri kıyım. Öyle içine domates, biber, baharat bastırılmış ince kıyım kokoreç burada bulamazsınız. İster yarım ekmek isterseniz porsiyon şeklinde alabilirsiniz ama önerimiz bu mekanın spesiyali dolmadan yana, mutlaka deneyiniz!

Kral Kokoreç adres: Hobyar Mahallesi Büyük PTT Caddesi No:54 Fatih, İstanbul

Yeşilliği için bile gidilir: Çiğ Köfteci Ali Usta

Türkiye’nin bütün klasik lezzetleri sanırsın Eminönü’nde toplanmış. Künefe, kokoreç, köfte, döner... Şimdi bu listeye bir de çiğ köfte eklemek lazım.

Kendisi ikramlarıyla olsun, dürüm içine koyduğu en bolundan yeşilliği, çiğ köftesi, limonuyla olsun İstanbul’un en ünlü çiğ köftecilerinden biri. Enerjisine hayran kalınan Ali Usta’yı zaten artık bilmeyen de yok.

Çiğköfteci Ali Usta adres: Hobyar Mahallesi, Muhzirbaşı Sokak, No 2, Fatih, İstanbul

Eminönü'nde yüzde yüz dana eti: Baldır

Eminönü’nde burger, köfte ve dönere en iyi alternatiftir baldır. Yüzde yüz dana etinden yapılan ve 18 saatte düşük sıcaklıkta pişirilen bu lezzete; isteğe bağlı mantar, yumurta, ve soğan eşlik ediyor.
Patates, peynir ve jalapeno biberi dolgulu çıtır kızartmalıklar, peynir bombası da yancılardan. Baldır ayranı ise içeceğiniz için doğru seçim.

Gramına göre insan porsiyonu, erkek porsiyonu, delikanlı porsiyonu, yavaşşş, hadi bre diye şeklindeki porsiyon isimlerine sahip olduğunu da söyleyelim.

Baldır adres: Hobyar Mahallesi, Aşir Efendi Caddesi, İmar Han, No 15/A, Fatih, İstanbul

Köfte yemeden dönmek yok: Meşhur Filibe Köftecisi

Eminönü'ne gelmişken köfte yemeden dönecek değildik. Rotamızı dışarıdan salaş gözüken ama içi mis gibi köfte kokusuyla dolu, çok samimi bir mekana çevirdik. Adı üstünde Meşhur Filibe Köftecisi!

Adının hakkını vererek köftesinin lezzetiyle namını dağa taşa salmış olan Meşhur Filibe Köftecisi'nde içinden su fışkıran filibe köftesini yiyen herkesin tepkisi aynı: "Bu hayatımda yediğim en güzel köfte!" Her sene "en iyi köfteciler" listesinde yer alan bu nefis mekanda gelen köftelerin içi sulu mu sulu, kimyonlu tadıyla çok ama çok farklı.

Meşhur filibe köftesinin yanında piyaz, üstüne de yoğurt tatlısı yemeyi unutmayın deriz.

Meşhur Filibe Köftecisi adres: Tarihi Hocapaşa Lokantaları Sokağı NO:3 Sirkeci/İstanbul

Erzurum'dan transfer: Şehzade Cağ Kebap

Erzurum'un tüm dünyaya armağanı olan cağ kebabını yiyebileceğiniz en başarılı yerlerden Şehzade Cağ Kebap. Yiyenin şiş sayısını unuttuğu, tadı damakta kalan cağ kebaplarının adresi Şehzade Cağ Kebap'ta yediğiniz cağ kebapları şişte lavaşla birlikte servis ediliyor.

İlk kez cağ kebap yiyeceklerin de unutulmaz bir deneyim için ziyaret etmesi gereken bu nefis mekan oldukça küçük ama yaptığı işin gerçekten hakkını veriyor. Fiyatları da oldukça uygun olan Şehzade Cağ Kebap'ta siz yine de şişlerin sayısını abartmayın ve Erzurum'un bir diğer efsane lezzeti olan kadayıf dolmasına da midenizde yer ayırın.

Şehzade Cağ Kebap adres: Hocapaşa Sokak No: 6 | Sirkeci, İstanbul, Türkiye

Denize karşı: Hamdi Restaurant

facebook

facebook

Galata Kulesi’nden Boğaz Köprüsü’ne doğru uzayan deniz manzarasının karşısında bir ziyafete hayır diyemiyorsanız Hamdi Restaurant mutlaka listenizde olmalı. Kim istemez ki denize karşı nefis kebaplar yemek, arkadaş sohbetleriyle karnını doyurmak, öyle değil mi?

İlk olarak 1960'lı yılların sonunda Eminönü Yeni Camii’nin yanında bulunan otoparkın köşesinde seyyar bir tezgahta işe başlayan ve bu noktada 7 sene boyunca insanları doyuran Urfa Birecikli Hamdi Arpacı'nın kebapları öyle ünlendi ki Eminönü'nün aranan yüzü oldu.

Şimdilerde İstanbul’un eşsiz manzarası; Galata, Eminönü, Sultanahmet, Boğaz'a karşı nefis lezzetlerini konuklarıyla buluşuran Hamdi Restaurant'ın geniş menüsünde acılı Birecik kebabından oruk kebabına patlıcan kebabından testi kebabına ne ararsanız var!

Et sevenler Hamdi Restaurant'ı atlamasın deriz.

Hamdi Restaurant adres: Tahmis Caddesi Kalçın Sokak No: 17 Eminönü - İSTANBULDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Berra15 Haziran 2016 1:13
Bir de Özkan Köfte var gerçek köftenin adresi http://www.tarihiozkankoftecisi.com/
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?