Orkinos

Favorilerime
Ekle

Halk arasında ton balığı olarak da bilinen orkinos, uskumrugiller familyasına ait göçmen bir balık türüdür. Orkinos, etçil bir balık olması nedeniyle sürü halinde gezmektedir.Hamsi, sardalya, tirsi, torik, uskumru, palamut, lüfer gibi küçük balıklarla beslenen orkinosun yetişkinleri 5 metre boya ve 900 kilogram ağırlığa ulaşabilmektedir.

Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus’ta yaşayan bu balık, mayıs - ağustos ayları arasındaki üreme mevsiminde, dünyada sadece Akdeniz’e ve Meksika Körfezi’ne göç etmektedir. Mavi yüzgeçli, kara kanat, uzun kuyruk, sarı yüzgeç, büyük göz, benekli orkinos gibi alt türleri bulunan bu balığın bazı türlerinin 40-50 yıl yaşadığı bilinmektedir.

Bazı türlerinden Japonların geleneksel yemekleri olan suşi ve sashimi yapılmaktadır. Orkinos türleri, yağlı balık kategorisinde yer almaktadır. Denizlerin orta ve üst su kesimlerinde yaşayan, hareketi seven, oldukça güçlü balıklardır.

Orkinosun içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Orkinos balığı Omega 3 yönünden oldukça zengindir. İçerdiği selenyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, sodyum ve çinko gibi mineraller sayesinde faydalıdır. Bu minerallerin yanı sıra A, E ve B grubu vitaminler (B3, B6, B12) açısından da sağlık dostudur.

Orkinos balığının faydaları nelerdir?

- Yüksek protein ve düşük sodyum oranı ile kan basıncını düzenler.

- Omega 3 ve proteinler açısından zengindir. Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur.

- Özellikle çocuklarda beyin gelişimini destekler, ileri yaşlarda Alzheimer riskini azalttığı düşünülmektedir.

- Pıhtılaşmayı engelleyerek kan akışını arttırır. Felç riskini düşürücü etkisi vardır.

- Omega 3 yağ asitleri, aynı zamanda kırılgan saçlarda onarıcı ve besleyici etki gösterir.

- Depresyon, göğüs kanseri, böbrek kanseri, lösemi gibi hastalıklara yakalanma riskinin önlenmesinde yardımcıdır.

Orkinos balığı nasıl tüketilir?

Yüksek et kalitesi nedeniyle özellikle konservecilik alanında tercih edilen orkinos balığı, yağlı balıklar grubunda yer alır ve bu nedenle oldukça lezzetli bir ete sahiptir. Taze orkinos balığının ise şiş, güveç, ızgara ve suşi gibi farklı tüketim yöntemleri bulunsa da, ülkemizde yaygın olarak konservesi tercih edilmektedir. Marul, domates, soğan, yeşil biber, konserve mısır, salatalık ve zeytinyağı kullanılarak hazırlanan ton balığı salatası, pratik ve lezzetli bir yemek alternatifidir.

Görselin kaynağı: http://www.deepfishing.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?