instagram

Michelin Guide İstanbul Açıklandı: İstanbul'daki Michelin Yıldızlı Restoranlar

Favorilerime
Ekle

Tüm gurmelerin uzun süredir merakla beklediği Michelin Guide İstanbul 2023 restoranları açıklandı, toplanın! Michelin Guide, bir süre önce İstanbul'u da yeni bir destinasyon olarak listelerine eklediklerini açıklamış ve hepimizi heyecanlandırmıştı. Yapılan tüm başvuruları değerlendirdikten sonra İstanbul'da toplam 53 restoranı rehberine ekleyen Michelin Guide, bu sayede ağzının tadını bilen tüm gurmeler için muazzam bir İstanbul seçkisi hazırlamış oldu.

"Michelin Guide da nedir?" diyenler için hemen açıklamış olalım: Michelin Guide "dünyanın en prestijli restoran derecelendirme sistemi" olarak anılan, lüks ve kaliteli hizmet veren restoranları yıldızlarla ödüllendiren ve dünya çapında kabul gören geniş çaplı bir rehber. Bu denli prestijli bir rehberde yer almayı başaran İstanbul'daki restoranlarımız ise şöyle:

Michelin Guide İstanbul 2023 lezzet haritası

istanbuldaki-michelin-yildizli-restoranlar-harita

Michelin Yıldızları'nın ve Michelin Ödülleri'nin anlamları ise kısaca şöyle:

1 yıldız: Kategorisinde çok iyi restoran, gitmeye değer yüksek kaliteli yemek deneyimi (High quality cooking, worth a stop)

2 yıldız: Yolunuzu değiştirmeye değecek kadar yüksek kaliteli yemek deneyimi (Excellent cooking, worth a detour)

3 yıldız: Özel bir yolculuğa değecek kadar kaliteli ve olağanüstü bir mutfak (Exceptional cuisine, worth a special journey)

Michelin Yeşil Yıldız (Michelin Green Star): Gastronomik olarak üstün sürdürülebilirlik yaklaşımı olan restoran (Gastronomy and sustainability)

Bib Gourmand Ödülü: Görece uygun fiyatlara hizmet veren ama yüksek kalite ve lezzet düzeyine sahip restoranlar (Good quality, good value cooking)

2 Michelin yıldızlı restoran:

Turk Fatih Tutak

İstanbul'un 2 Michelin yıldızlı restoranı olmayı başaran Turk Fatih Tutak, Şef Fatih Tutak'ın kendi yorumunu katarak özenle hazırladığı Türk yemeklerini bulabileceğiniz mükemmel bir adres. Sıfır atık yaklaşımının temel alındığı, fermantasyon ve kuru olgunlaştırma gibi koruma tekniklerinin bolca kullanıldığı restoranda geleneksel Türk yemeklerine özgün ve yepyeni bir boyut kazandırılıyor.

Turk Fatih Tutak adres: Bomonti, Cumhuriyet Hacıahmet Silahşör Caddesi, Yeniyol Sokak No:2, Şişli, Istanbul

1 Michelin yıldızlı restoranlar:

Mikla

Mehmet Gürs'ün Anadolu mutfağına saygılı ama yenilikçi dokunuşlar katarak oluşturduğu menüsüyle Mikla, hem Türkiye'deki ürün çeşitliliğini hem de mükemmel yemeklerini keşfetmenin en lezzetli adreslerinden biri. 360° muhteşem İstanbul manzarası ve Mehmet Gürs'ün hayvansal ürünler tüketmeyenler için her zaman özenle hazırladığı vegan menüsü de eklenince Mikla, Michelin yıldızını fazlasıyla hak eden restoranlardan.

Mikla adres: Meşrutiyet Caddesi No:15, 18th floor (18. kat), Tepebaşı/Beyoğlu, Istanbul

Nicole

Adını şu an bulunduğu binanın eski sahiplerinden Rahibe Agnés Marthe Nicole’den alan Nicole, Şef Serkan Ersoy ve ekibinin hazırladığı özel lezzetlerle dolu muazzam adreslerden biri. Geleneksel Türk Mutfağı lezzetlerine yaptıkları sıra dışı dokunuşlarla bambaşka bir yeme-içme deneyimi sunan bu adresi mutlaka gidilecekler listenize eklemelisiniz.

Nicole adres: Tomtom Kaptan Sokak No:18, Beyoğlu, Istanbul

Araka

Yeniköy'de ama kendinizi şehrin gürültüsünden çok uzakta hissetmenizi sağlayacak huzur dolu mekanı ve Şef Zeynep Pınar Taşdemir'in hazırladığı muazzam yemekleriyle Araka da hiç vakit kaybetmeden keşfedilmesi gereken Michelin yıldızlı restoranlardan biri. Sebze ve otların başrolde yer aldığı menüde baharatlar da oldukça dengeli bir şekilde kullanılıyor, burada her mevsimin tadını taze taze çıkarmak mümkün oluyor.

Araka adres: Kapalı Bakkal Sokak No:8, Yeniköy/Sarıyer, Istanbul

Neolokal

Anadolu yemeklerini yepyeni dokunuşlarla sunan Şef Maksut Aşkar imzalı yemekleriyle Neolokal, şehrin en sevilen adreslerinden biri. Kendi tanımlarıyla toprak anadan ilham ve geleneklerimizden örnek alarak yaptıkları her bir yemek, bir başyapıt niteliğinde.

Neolokal adres: Arap Camii Mahallesi, Bankalar Caddesi No:11/1, Beyoğlu, Istanbul

Michelin Yeşil Yıldızı alan restoran: Neolokal

Michelin Green Star Award olarak da bilinen Michelin Yeşil Yıldızı, gastronomi ve sürdürülebilirlik alanlarında başarıyı yakalamış, hem ağırladığı tüm misafirlere hem de tüm restoran ve şeflere sürdürülebilirlik açısından ilham olabilecek örnek restoranlara verilen bir ödül diyebiliriz ve çok şanslıyız ki İstanbul'da da böyle bir restoranımız var!

Neolokal ve Şef Maksut Aşkar, sadece 1 Michelin yıldızı almakla kalmadı, Michelin Guide İstanbul'un Yeşil Yıldız Ödülü'nü de kazanmayı başardı! Türk mutfak geleneğine gösterdikleri saygı, yerel ürünler arasında yaptıkları titiz seçimler, çevreci yaklaşımlar ve sürdürülebilirlik anlayışlarıyla Neolokal, mutlaka tadını bilmeniz gereken adreslerden.

Michelin Servis Ödülü alan restoran:

Sunset Grill & Bar

instagram

instagram

Michelin Service Award olarak anılan Michelin Servis Ödülü'nü kazanan restoran ise Sunset Grill & Bar oldu! Klasik Fransız ve Asya mutfağının etkilerini taşıyan yemekleri ve sushi seçenekleriyle gurmelerin damaklarında nefis tatlar bırakan mekan, kusursuz servisi, güler yüzlü çalışanları ve muazzam konumuyla gününüzü güzelleştirmeye kararlı adreslerden.

Sunset Grill & Bar adres: Kuruçeşme Mahallesi, Yol Sokağı No:2, Ulus, Istanbul

Bib Gourmand Award alan restoranlar:

Görece düşük fiyatlara hizmet veren ama yüksek kalite ve lezzet düzeyine sahip restoranlara verilen bir ödül olan Bib Gourmand Award'un İstanbul'daki sahipleri şöyle:

Karaköy Lokantası

Aheste

Pandeli

Cuma

SADE Beş Denizler Mutfağı

Giritli

Alaf

Aman da Bravo

Calipso

Tershane

Michelin Guide İstanbul 2023'de yer alan diğer restoranlar:

Spago

Glens

St. Regis Brasserie

Tatbak

1924 İstanbul

Nobu

Atölye

Topaz

Zuma

Seraf

Beyti

Balıkçı Kahraman

Kıyı

Şans

Aila

Azur

Çok Çok Thai

Kubbeli Lounge

Sofyalı 9

Eleos Beyoğlu

Yeni Lokanta

Octo

Mürver

Ocak

Kiss the frog

Rumelihisarı İskele

29

Lokanta 1741

Deraliye

AQUA

Khorasani

Matbah

Tugra

İnari Omakase Kuruçeşme

Feriye

Banyan

Park Fora


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?