Tadını Yalnızca Egelilerin Bildiği 25 Nefis Egeli Ot

Favorilerime
Ekle

Meyveleri sevebilirsiniz, sebzeleri sevebilirsiniz ancak otları seviyorsanız siz büyük bir ihtimalle Egelisiniz. Boşuna değildir Alaçatı'da Ot Festivali düzenlenir. Dünya üzerinde adına festival düzenlenen kaç tane festival var ki?

Böyle bir yer işte İzmir, hem yaşaması hem yemesi güzel. Aman diyelim, herkes tası tarağı toplayıp da Ege'ye de kaçmasın tabii ki. Bırakalım orası böyle kalsın, doğal ve güzel.

O zaman Ege'de yetişen otlar serimize başlayalım, tanış olalım. Egeliler, siz de dört açın gözlerinizi ki önerilerinizi bize yorum olarak bırakabilin. Ne kadar araştırıp en ince detaylarına kadar insek de bir Egeli olmak kolay değil.

Cibes otu

cibez-cibes-otu-nisan-2021

Cibez otu olarak da bilinen, salatası ve yemeği yapılan turpgiller familyasından bir ottur. Lahana ve karnabaharın kesilip toplanma işleminden sonra toprakta kalan köklerinden büyüyen bir ottur. Küllerinden doğandır yani.

Şevketi bostan

sevketi-bostan-nasil-yetistirilir

Bostanotu, şevketotu, mübarekdikeni, akkız adıyla da bilinen, papatyagillerden dikenli bir ottur. Kemikli kuzu etiyle de yapılır, kaynatılıp salatası da hazırlanır. Afiyetle yenmelik otlar arasında ilk sıralarda yer alır.

Deniz börülcesi

Adı üstünde deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen bir bitkidir. Kendisi şaşırtıcı şekilde ıspanakgillerdendir. Tuzludur, ekşidir ama lezzetlidir. Yemeği de salatası da yapılır. Çok oturgaçlı götürgeç gibidir.

Arapsaçı

Yabani rezene ve sıralık olarak da bilinen arapsaçı otu, ısırgangillerden bir bitkidir. Dereotuna çok benzer ama aslında arada büyük bir fark vardır, o da arapsaçının keskin bir anason kokusuna sahip olmasıdır.

Turpotu

Kolay yetişen, çiğ yenildiğinde tadı aynı turp gibi olan bir bitkidir. Beyaz çiçek açar, haşlandığında yapılan salatası misler gibi olur.

Hardal otu

hardal-otu-nisan-2021

Şekil olarak turpotuna benzer. Tatlı hardal ya da ak hardal olarak da bilinir. Turp otuna göre daha ince yapılı ve sarı çiçekli olur. Kendisiyle hem salata hem de yumurtalı kavurması yapılır.

Stifno

Halk arasında istifno, bambul, bambıl, köpek üzümü ya da it üzümü olarak da bilinen kabak, biber ya da börülceyle pişirilince efsane bir lezzete dönüşen bitkidir.

Dağlama

Koyungözü ya da alagömeç olarak da bilinir. Tek yıllık otsu bitkiler kategorisindedir. Börek ve gözlemelerde kullanılıp afiyetle mideye indirildiği bilinir.

Eşek dikeni

Yol kenarlarında bolca bulunan hatta dikenimsi yapısıyla hiç yenilmeyecek gibi bir his uyandıran bitkidir. Ancak bir yapmasını bilirseniz vazgeçebildiğiniz görülmemiştir.

Kazayağı

kazayagi-otu-faydalari-subat-2021

Kazıyak, gazyak, karakazıyak ya da gazayağı olarak da bilinen, maydanoza benzeyen bir bitkidir. Turşusu da salatası da böreği de yemeği de yapılır. Mutfağın her alanına girer yani.

Radika

Hindiba, tatlı radika, karahindiba... James Bond. Tırtıklı yapraklı, koparıldığında sütü çıkan bir bitkidir. Balık yerken en çok tercih edilen salatalarda hep radika vardır.

Gelincik

gelincik-otu-nisan-2021

Narin mi narin bir bitkidir. Alt yapraklarından enfes yemekler ve salatalar yapılırken renkli yani kırmızı yapraklarından reçeli yapılır. Gül reçelini sollamamak için ağırbaşlılık yapar.

Köremen

koremen-otu-kormen-nisan-2021

Yabani pırasa, yabani sarımsak, sirım ya da körmen olarak da bilinen, yemeği oldukça lezzetli olan bir ottur. Bodrum usulü yapılıyorsa mutlaka nohutla pişirilir. Kömürem diyenler de vardır.

Su teresi

su-teresi-nisan-2021

Sulak yerde yetişir, roka sevenlerin löp löp yiyebileceği güzelliktedir. Terenin akrabası olur. Salataya katıldığında ne kadar güzel olduğunu anlarsınız.

Sinir otu

sinir-otu-nisan-2021

Çayı ve lapası yapılarak kullanılan bitkidir. Sinirli ot da denir. Toplayan kişiden kaynaklı böyle bir isim almıştır herhalde. Sinirli ot mu olurmuş canım?

Eşek helvası

Helvacık otu, sütlüce, çoban düdüğü ve sütlü diken olarak da bilinen, dikenli bir bitkidir. Salatası yapılır, haşlanıp afiyetle mideye gönderilir. Eşeklerin bayılarak yediği otlardan bir tanesi olduğu için bu ismi alır.

Ebegümeci

ebegumeci-nasil-yetistirilir-3

Halk arasında develik ya da gömeç olarak da bilinen, leylak ya da pembe renkli çiçekleriyle insanın gözünü, güzel salata ve yemekleriyle karnını doyurur. Çayı ve böreği de yapılır tabii ki.

Hodan

hodan-otu-nedir-faydalari-nelerdir-3

Kaldırık, galdırık ya da zılbıt gibi isimlerle anılan, mavimsi mor renkli bir kök bitkidir. Yumurtayla yapıldığında bir harika olur.

İğnelik

Leylek gagası, mis otu ya da tarak otu olarak da bilinen, pembe çiçekleriyle göz alan bir ottur. Tabii ki salatası, böreği, gözlemesi ve haşlaması yapılır. Bir Ege klasiğidir.

Kaya koruğu

kaya-korugu-nisan-2021

Temmuzda başlayıp ekim ayına kadar açmaya devam eden bir sulak bitkidir. Özellikle denize yakın bölgelerde hemen çıkıverir. Haşlanıp salatası da yapılır yemeği de.

Kuş otu

kus-otu-nisan-2021

Serçe dili ya da serçe otu olarak da bilinen ottur. Salatası bir harika olur, yemeklerin yanına pek yakışır.

Sirken

Ispanak yemeği gibi de yapılabilen, yumurtalısı da olan ve hatta haşlanıp salata haline de getirilebilen ottur. Geleneksel Ege yemekleri arasında yerini alır.

Tilkişan

Yabani tatlı kuşkonmaz, tilkişen ya da tatlı sarmaşık olarak da adlandırılan, çalı gibi dikenli bir yapıya sahiptir. Yumurtalı ya da yumurtasız kavurmaları yapılır.

Zahter

Kara kekik ya da dağ kekiği de denir kendisine. Misler gibi kokar. Salatası da yapılır, kavurması da. Bayılırsınız.

Yabani marul

instagram

instagram

Süt otu, dikenli marul ya da acı marul adlarından yalnızca birkaçıdır. Mat yeşil yaprakları ve dikenli bir yapısı vardır. Bu güzel otun da salatası ve yemeği yapılır.

Ege yolculuğumuzun sonuna geldik, bir sürü ot tanıdık. Varsa unuttuklarımız yorum olarak bekleriz. Afiyet olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

14

defnefesma1 Haziran 2021 20:31
ben amasyalıyım bazılarını biliyorum burda topluyorum da yöre yöre değişiyor tabi lezzet farkı da vardır toprağa göre....
Yanıtla
Öznur Uşaklılar23 Nisan 2021 23:35
gelincik diye paylaştığınız görsel madımak otu. ayrıca, kuş otu olarak gösterdiğiniz bitkiler arasında kabak çiçeği, yoğurt otu, yabani sarımsak var. bir ihtimal sol üstteki bitki kuş otu olabilir ancak anlaşılmıyor bile. umarım bu görselleri düzeltirsiniz.
Yanıtla
Zeynep Çetin 25 Nisan 2021 04:23
Yanıtla
Hemen kontrol edilip gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Dikkatiniz için teşekkür ederiz.
oguzselcukhan3511 Nisan 2021 21:07
labada da yoktu sanırım
Yanıtla
baharozzz16 Ocak 2021 22:44
haşhaş otu birde
Yanıtla
Emir Hasan Mehekli3 Mart 2017 13:19
Kedirgen ve sarmaşık anlatılmamış....
Yanıtla
neron13 Nisan 2016 07:25
Hatayliyim ama bu otlardan en az yedi tanesini biliyorum+kusura bakmayin ama zahter bizim oranin otu ve baharatidir, zeytinyagi ile servis edilir, zeytinle sabah kahvaltisinda yeriz.
Yanıtla
Günseli Alpengin5 Mart 2016 15:54
Bu otların bir çoğu sıcak olan Ege ve Akdeniz yöresine ait otlar. Kenger'de ilave edilebilirdi.
Yanıtla
TC Zeliha Yılmaz4 Mart 2016 18:12
Gelincik otu dediğiniz otun adı başka gelincik otu başka .
Yanıtla
Ferhat Ozden 10 Mart 2016 14:56
Yanıtla
Zeliha hanım size katılıyorum. Bizde kuş yüreği denir. Gelincik ise kırmızı laleye denir.
Salih Kemal Bozok27 Ocak 2016 15:04
bu otların pısırme onerılerınızı anlatırsanız sevındırırsınz
Yanıtla
Ferhat Ozden 10 Mart 2016 14:57
Yanıtla
Salih bey hangisini istiyorsunuz?
Eva19 Temmuz 2015 16:03
Zahter Antakya'da dagda tasta biter, Tunceli yoresinde Zembul denir. Kaya korugu ve deniz borulcesi Akdeniz taraflarinda da rahatca yetisir. Neresi sadece egeli anlamadim...
Yanıtla
Aux 12 Mayıs 2020 21:54
Yanıtla
Anlamayın siz 😄
sispus12 Temmuz 2015 11:20
Turpotu ve hardalın yanında acıturp'u da saymak gerekir. Bir de sarmaşık, bunlar önemli :) Dalgan da eklenirse tam olacak.
Yanıtla
Halenur Çankaya11 Temmuz 2015 16:01
Eniç (sarmaşık da deniyor. Belki sizin tilkişan dediğiniz otla aynı olabilir), dalgan ( ısırgan otu) ve semiz otunu da ekleyebilirsiniz.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?