kopek-sira-manset

Yemek İçin Düzgünce Sıraya Girip Tüm İnsanlığa Büyük Bir Ders Veren Köpekler

Favorilerime
Ekle

Araştırmalara göre yeryüzündeki en zeki canlılar biziz. Hem de açık ara. Bize yaklaşan çok fazla hayvan yok. Yunuslarda durum fena değil. Şempanzelerde öğrenme kapasitesi var. Köpekler eğitilebiliyor. Filler resim yapabiliyor. Kargalar insan yüzünü unutmuyor falan. Ama hiçbiri insan değil söylediğimiz gibi. Lakin birazdan göreceğiniz üzere bizden iyi oldukları alanlar mevcut. Bazen insanlık mesela.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz dostlar Çin'den. Kendileri polis köpekleri. Yemek kaplarını ağızlarına almışlar, insan gibi yemek sırası yapmışlar. Haliyle sırası gelince herkes yemeğini alıp yerine geçiyor; afiyetle yemeğini yiyor. Şiir gibi fotoğraf. Bir bakışla 200 sayfalık kitap yazasın gelir.

Aşağıdaki fotoğraf da 1940 yılından. Yer Finlandiya. Bu dostlar da Çin'deki köpeklerin mutasyona uğramadığını ya da özel bir ırk olmadığını, yalnızca eğitildiklerini gösteriyor. Yine sıra halindeler, yine insan gibi sıralarını bekliyorlar.

Tabii dünya üzerindeki bütün köpekleri böyle bir şekilde eğitmek mümkün değil. Mantıklı da değil. Köpeğin doğasında yemeği bulduğu gibi yemek var ya da küçük munzurluklar. Onlar temel içgüdüleriyle yaşıyorlar. Ama en azından aşağıdaki video gibi görüntülerin bir daha yaşanmaması için biz insanlara küçük bir ders verebiliyorlar.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?