edirne-mekanlari-cigerciler

Sizi Bu Hafta Sonu Yola Çıkmaya İkna Edecek 8 Harika Edirne Mekanı

Favorilerime
Ekle

Bu hafta lezzet avcılarının senede bir kez ciğeri için uğradığı Edirne’deyiz. Evet! Bir ciğer için şehir değiştiren insanlar var. Zamanında "İstanbul’daki en iyi ciğerciler"in adreslerini bir bir yazsak da birçok gurmeye göre bu mekanlar Edirne’dekilerinin yanında mükemmel değilmiş.

Yani sözün kısası bir gün bu lezzeti tatmak uğruna Edirne’ye giderseniz rotanıza almanız gereken mekanları sizin için derledik. Sadece tava ciğerin adreslerini çıkarmadık tabii. Şehrin en iyi kahvaltıcısı, tatlıları da bu listede.

Not: Bu içerik ilk olarak 13 Haziran 2017'de yayınlanmış, 19 Temmuz 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Edirne'de nerede kahvaltı yapılır: Tadım Kahvaltı Salonu

"Edirne’de nerede kahvaltı yapılır?" sorusunun ilk cevabıdır. Aslında bir kahvaltı salonundan çok bir menemenci desek daha doğru olur. Karışık, sucuklu, mekanın imzasını taşıyan tereyağlı menemenlerinin üstüne tanımıyoruz. Sahanda kavurmalı, pastırmalı ve beyaz peynirli yumurtalarının da seveni çok.

Yanına taze sıkılmış nar veya portakal suyu da söylemeli. Size nostalji yaşatacak ballı süt bile menüde.

Mekan oldukça salaş. Fiyatları ise cep yakmayan cinsten. Edirne gezilerinin bizce olmazsa olmazı, listeye almalı!

Tadım Kahvaltı Salonu adres: Sabuni, Yüksek Kahve Sok. Merkez, Edirne

Mini bir ziyafet: Aydın Tava Ciğer

Edirne’nin en turistik ciğercisiyle tanışın. İlk bakışta önündeki upuzun kuyruğa anlam veremeyebilirsiniz. Sanırsın ki ciğeri bedava dağıtıyorlar. Lakin bir masa bulup oturduğunuzda ve o çıtır çıtır tava ciğerinden bir ısırık aldığınızda minik çapta bir aydınlanma yaşamanız olası.

Bu meşhur lezzet yanına kurutulmuş ve kızartılmış Edirne’nin acı biberi, soğan, turşu biberler ve o muhteşem kırmızı acı biber sosundan da almalı.

Edirne’ye bu rengarenk ve akıllara kazınacak olan sofra için bile gidilir söylemedi demeyin.

Aydın Tava Ciğer adres: Tahmis Çarşısı, No:12 Merkez, Edirne

Tatlıya da yer bırakın: Niyazi Usta

Edirne’nin yerel yemek kültürünün bir parçası olan tava ciğeri için bir başka rotamız Niyazi Usta! Çünkü burada nar gibi kızarmış, taze, yumuşacık yaprak ciğer var. Deyim yerindeyse tam ağızlara layık.

Kurutulmuş acı biber, domates, söğüş soğan, cacık ve kızarmış yeşil biberler ise yancılardan. Porsiyonlar bir hayli büyük ama olur da midenizde yer kalırsa dondurmalı irmik tatlısının da tadına bakmalı.

Ününün hakkını veren mekanı radarınıza almalı.

Niyazi Usta adres: Mithat Paşa, Ortakapı Cad. No: 5/2, Merkez, Edirne

Ana vatanı: Keçecizade

Tarihi 1961 yılına dayanan bu mekanı "İstanbul’u İstanbul Yapan En Lezzetli 9 Klasik Tatlıcı” isimli listemizden hatırlarsanız. Bir alo demenizle Türkiye’nin dört bir yanında biten badem ezmelerini öve öve bitirememiştik. Yine bir o kadar başarılı bademli kurabiyesi, çikolatalı sultan lokumu, çikolata kaplı portakal kabuğunun da hakkını yememiştik.

İşte hazır bu lezzetlerin ana vatanındayken Keçecizade’ye uğramalı. Hatta orada yemekle kalmayıp eşe dosta da paket yaptırmalı.

Keçecizade adres: Hükümet Cad. No:5, Merkez, Edirne

Kallavi kurabiyesi: Arslanzade

Badem ezmesini Keçecizade’de yiyor, Edirne’nin bir diğer meşhur tatlısı kallavi kurabiyesi için yönümüzü Arslanzade’ye çeviriyoruz.

Edirne gezisi dönüşünüzde paket paket alıp bavulunuza koymanız gereken bu kurabiyeler yağ, un, tuz kullanılmadan hazırlanılıyor. Antep fıstığı, bal, safran ve şeker ise bu kurabiyenin başrolündekiler.

Bu lezzeti damakta kalan tatlı dışında kavala kurabiyesi, helva, lokum ve badem ezmesinin de müdavimi bir hayli çok.

Arslanzade adres: Şükrüpaşa Mah. Su Yolları Mevkii, Lalapaşa Yolu, No:3/A, Merkez, Edirne

Baba oğul: Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım ve İlhan Usta

edirne-mekanlari-cigerciler

Baba oğlun elinden çıkan ciğerleri yemeden Edirne’den ayrılacak değiliz. Ciğer sevmeyeni bile kendi hayran bırakan yumuşak ve yağsız ciğerleri zamanında Vedat Milor’u bile mest etmiş.

Ciğerler yine Edirne’ye özgün sunumla kurutulmuş biberle servis ediliyor. Siz yanına mutlaka acı biber sosu, cacık, piyaz, tava yoğurdu ve mevsim salatasından söyleyiverin.

Sözün kısası alın size Edirne’ye gitmek için bir hoş sebep daha! Keşfedilmeyecek gibi değil.

Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım ve İlhan Usta adres: Dilaverbey, Osmaniye Cad. No:69, Balıkpazarı, Merkez, Edirne

"Sadece ciğer yemek olmaz" diyenlere: Kırkpınar Kasap Restaurant

Yine menüsünde Edirne ciğeri bulabileceğiniz ama bu kez ciğer dışında birçok et çeşidine de menüsünde yer veren bir adresteyiz. Kaşarlı köfteden kuzu külbastıya, dana biftekten tavuk buta kadar hemen her damağa hitap eden et severler için biçilmiş kaftan olan bu adrese uğramadan dönmek olmaz, bizden söylemesi.

Kırkpınar Kasap Restaurant adres: Fatih Mah. Binevler 1. Kısım No:24 D:25 Edirne

Ciğere doymak için rotamızdaki son isim o: Öz Akgünler Edirne Ciğercisi

https://www.facebook.com/%C3%96z-Akg%C3%BCnler-Edirne-Ci%C4%9Fercisi-1419916164927194/ | facebook

facebook

Edirne'ye kadar gitmişiz, öyle bir kez ciğer yiyip dönecek değiliz elbette! Şehrin en meşhur ciğercilerinden bir diğeriyle daha devam ediyor, midelere ziyafet yaşatan bu yumuşacık lezzetin tadını doya doya çıkarıyoruz.

Burada yiyeceğiniz lokum gibi ciğerlerin ardından her hafta sonu rotanızı Edirne'ye doğru çevirmek isteyebilirsiniz.

Öz Akgünler Edirne Ciğercisi adres: Mithat Paşa, Orhaniye Cd. No:9, 22020 Merkez, Edirne


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?