TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Sizi Bu Hafta Sonu Yola Çıkmaya İkna Edecek 8 Harika Edirne Mekanı

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Bu hafta lezzet avcılarının senede bir kez ciğeri için uğradığı Edirne’deyiz. Evet! Bir ciğer için şehir değiştiren insanlar var. Zamanında "İstanbul’daki en iyi ciğerciler"in adreslerini bir bir yazsak da birçok gurmeye göre bu mekanlar Edirne’dekilerinin yanında mükemmel değilmiş.

Yani sözün kısası bir gün bu lezzeti tatmak uğruna Edirne’ye giderseniz rotanıza almanız gereken mekanları sizin için derledik. Sadece tava ciğerin adreslerini çıkarmadık tabii. Şehrin en iyi kahvaltıcısı, tatlıcısı, mezecisi, köftecisi de bu listede.

Edirne'de nerede kahvaltı yapılır: Tadım Kahvaltı Salonu

"Edirne’de nerede kahvaltı yapılır?" sorusunun ilk cevabıdır. Aslında bir kahvaltı salonundan çok bir menemenci desek daha doğru olur. Karışık, sucuklu, mekanın imzasını taşıyan tereyağlı menemenlerinin üstüne tanımıyoruz. Sahanda kavurmalı, pastırmalı ve beyaz peynirli yumurtalarının da seveni çok.

Yanına taze sıkılmış nar veya portakal suyu da söylemeli. Size nostalji yaşatacak ballı süt bile menüde.

Mekan oldukça salaş. Fiyatları ise cep yakmayan cinsten. Edirne gezilerinin bizce olmazsa olmazı, listeye almalı!

Tadım Kahvaltı Salonu adres: Sabuni, Yüksek Kahve Sok. Merkez, Edirne

Mini bir ziyafet: Aydın Tava Ciğer

Edirne’nin en turistik ciğercisiyle tanışın. İlk bakışta önündeki upuzun kuyruğa anlam veremeyebilirsiniz. Sanırsın ki ciğeri bedava dağıtıyorlar. Lakin bir masa bulup oturduğunuzda ve o çıtır çıtır tava ciğerinden bir ısırık aldığınızda minik çapta bir aydınlanma yaşamanız olası.

Bu meşhur lezzet yanına kurutulmuş ve kızartılmış Edirne’nin acı biberi, soğan, turşu biberler ve o muhteşem kırmızı acı biber sosundan da almalı.

Edirne’ye bu rengarenk ve akıllara kazınacak olan sofra için bile gidilir söylemedi demeyin.

Aydın Tava Ciğer adres: Tahmis Çarşısı, No:12 Merkez, Edirne

Tatlıya da yer bırakın: Niyazi Usta

Edirne’nin yerel yemek kültürünün bir parçası olan tava ciğeri için bir başka rotamız Niyazi Usta! Çünkü burada nar gibi kızarmış, taze, yumuşacık yaprak ciğer var. Deyim yerindeyse tam ağızlara layık.

Kurutulmuş acı biber, domates, söğüş soğan, cacık ve kızarmış yeşil biberler ise yancılardan. Porsiyonlar bir hayli büyük ama olur da midenizde yer kalırsa dondurmalı irmik tatlısının da tadına bakmalı.

2005 yılından beri ününün hakkını veren mekanı radarınıza almalı.

Niyazi Usta adres: Mithat Paşa, Ortakapı Cad. No: 9, Merkez, Edirne

Ciğer dışında et yemek isteyenlere: Ali İlte Kıyık Et Lokantası

Edirne’yi tüm gün gezdiniz, ayaklarınıza kara sular indi. Akşam otelinize çekilmeden ya da evinize dönmeden sofra başında şöyle uzun bir akşam geçirmek istediniz. İşte tam bu esnada aklınıza ilk gelecek mekan Ali İlte Kıyık Et Lokantası olmalı. Her ne kadar lokanta dense de kendisi şehrin en iyi, sohbeti bol mekanlarından olur.

Köz patlıcan, kırmızı biberle yapılan yöresel meze mamzana, koyu yoğurtlu biber borani; 1980 yılından bu yana aynı yerde hizmet veren mekanın imza mezelerinden. Bir de adının hakkını veren kuzu tandır, kelle, bonfile, köfte, ciğer gibi et çeşitleri var.

Ali İlte Kıyık Et Lokantası adres: Kıyık Cad. No:77, Merkez, Edirne

Ana vatanı: Keçecizade

Tarihi 1961 yılına dayanan bu mekanı "İstanbul’u İstanbul Yapan En Lezzetli 9 Klasik Tatlıcı” isimli listemizden hatırlarsanız. Bir alo demenizle Türkiye’nin dört bir yanında biten badem ezmelerini öve öve bitirememiştik. Yine bir o kadar başarılı bademli kurabiyesi, çikolatalı sultan lokumu, çikolata kaplı portakal kabuğunun da hakkını yememiştik.

İşte hazır bu lezzetlerin ana vatanındayken Keçecizade’ye uğramalı. Hatta orada yemekle kalmayıp eşe dosta da paket yaptırmalı.

Keçecizade adres: Hükümet Cad. No:5, Merkez, Edirne

Meşhur köftecisi de var: Köfteci Osman

Edirne’de en az tava ciğer kadar meşhur Osman Usta'nın köfteleri. Dinlendirilmiş dana eti, ipince kıyılmış soğan, baharatlarla hazırlanan içi hafif sulu pofuduk köfteler, herkesi kendine mest edecek türden. Porsiyonu da bol kepçe.

Köz biber ve domates ile servis edilen bu leziz köftelerin yanına en acılısından biber sosu almalı. Bol sirke ve limonlu piyazı da unutmamalı.

Yemek sonunda gelen bademli kavala kurabiyesi ve acıbadem kurabiyesi ise mekanın minik ikramlarından.

Köfteci Osman adres: Meydan Mah. Yediyolağzı Sok. No:16, Edirne

Kallavi kurabiyesi: Arslanzade

Badem ezmesini Keçecizade’de yiyor, Edirne’nin bir diğer meşhur tatlısı kallavi kurabiyesi için yönümüzü Arslanzade’ye çeviriyoruz.

Edirne gezisi dönüşünüzde paket paket alıp bavulunuza koymanız gereken bu kurabiyeler yağ, un, tuz kullanılmadan hazırlanılıyor. Antepfıstığı, bal, safran ve şeker ise bu kurabiyenin başrolündekiler.

Bu lezzeti damakta kalan tatlı dışında kavala kurabiyesi, helva, lokum ve badem ezmesinin de müdavimi bir hayli çok.

Arslanzade adres: Şükrüpaşa Mah. Su Yolları Mevkii, Lalapaşa Yolu, No:3/A, Merkez, Edirne

Baba oğul: Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım ve İlhan Usta

Baba oğlun elinden çıkan ciğerleri yemeden Edirne’den ayrılacak değiliz. Ciğer sevmeyeni bile kendi hayran bırakan yumuşak ve yağsız ciğerleri zamanında Vedat Milor’u bile mest etmiş.

Ciğerler yine Edirne’ye özgün sunumla kurutulmuş biberle servis ediliyor. Siz yanına mutlaka acı biber sosu, cacık, piyaz, tava yoğurdu ve mevsim salatasından söyleyiverin.

Sözün kısası alın size Edirne’ye gitmek için bir hoş sebep daha! Keşfedilmeyecek gibi değil.

Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım ve İlhan Usta adres: Dilaverbey, Osmaniye Cad. No:69, Balıkpazarı, Merkez, Edirne

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?