TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Kalbi Ege'de Tümden Bırakma Garantili 7 Harika Assos Mekanı

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

İstanbul’dan yavaş yavaş kaçışımızın resmidir bu listeler. Geçtiğimiz hafta Gökçeada çok daha önce de Bozcaada, Bodrum, Alaçatı ve Datça listeleri ile huzurlarınızdaydık. Bu kez Behramkale ismiyle de anılan bir antik kente götürüyoruz sizleri: Assos’a!

Boğazımızı düşünmeden evvel öncesinde "Assos’tayken ne yapmalı?’nın cevaplarını verelim. Mesela Athena Tapınağı, Antik Liman, Truva Antik Kenti, Amfi tiyatro birinci derecede önemli görülmesi gereken yerlerden. Assos’un en berrak, en yüzülesi plajı Kadırga Koyu’na gitmeli. Sivrice, Koruoba, Sokakağzı, Assos Liman kulaç atacağınız diğer plajlar.

Behramkale Köyü’ndeki yüzyıllık tarihi evleri de fotoğraflamalı.

Hazır oradayken Assos’a pek yakın olan Yeşilyurt Köyü’ne de gitmeli. Zeytin ağacı ve çamlara doyamayacağınız bu köydeki taş evler görülmeli.

Sonraki rotanız ise Zeus Atları’nın yer aldığı ve büyüleyici bir körfez manzarasına sahip Adatepe. Başınızı döndürecek manzaradan sonra meydan kahvesinde oturup soluklanmalı.

Şimdi geçiyoruz en keyifli Assos mekanlarına... Haydi bakalım.

Bal badem yemeden ayrılmayın: Meşhur Yahya Usta Assos Dondurmacısı

Assos’un adının hakkını veren en popüler dondurmacısıdır. Akşamüstü yürüyüşleriniz esnasında ya da Kadırga Koyu’nda kulaç atıp, bol bol güneşlendikten sonra gidip bu lezzeti tatmanız şiddetle tavsiye edilir. Karadut, limon, vişne, yabanmersini gibi dondurma çeşitlerinin yanında öyle bir lezzet var ki hiçbir yerde bulamazsınız. Evet, bal badem Assos’a has bir güzellik. Yemeden ayrılmayın!

Not: Bir de Assos’a gelenleri ikiye ayıran Ali Usta Dondurma var. Özelikle waffle arası dondurma denenesi.

Meşhur Yahya Usta Assos Dondurmacısı adres: Kadırga Plajı, Assos, Ayvacık, Çanakkale

Güneş burada batar: Uzun Ev

Leb-i derya konumu, manzarası ve mezeleriyle tatilinizin tadını çatır çatır çıkaracağınız mekanlardan olur. Hemen Assos Liman’da yer alan mekanda, midye dolma, börülce, şakşuka, haydari, ızgara ahtapot, kalamar gibi klasik ama leziz seçenekleri var.

Sözün kısası buraya balık için gelmeli hatta güneşi burada batırmalı!

Uzun Ev adres: Behramkale Köyü Sahili, Assos, Ayvacık, Çanakkale

Çok samimi, çok leziz: Etem ile Aslı'nın Yeri

Assos’un öyle çok geniş bir yemek kültürü olduğunu söyleyemeyiz. Gideceğiniz restoran sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Hatta bu mekanlardan gidip de fazlasıyla tatmin olacağınız yerler bir hayli az. İşte el üstünde tuttuğumuz, sizin de çok seveceğinize inandığımız mekanlardan biri Etem ile Aslı.

Eski bir köy kahvesinden çok keyifli bir Ege meyhanesine dönüşen bu mekandan çıkan mezeler Assos’un en lezzetlileri. Pancar yaprağından etli sarmaya, kuzu gerdana, kuruetli humusa, barbun ızgaraya, denizden çıktığı gibi önünüzde biten levrek, sargoz, ahtapot ızgara, zahter, kireçte kabak tatlısına kadar damaklarda iz bırakacak türden.

Yukarıda da önerdiğimiz Sivrice koyuna gidip yüzdükten sonra burada bitmeli.

Etem ile Aslı'nın Yeri adres: Bektaş Köy, Sivrice Koyu, No:44, Assos, Ayvacık, Çanakkale

Plajı da var: Assos Club Beyaz

Kendisi aynı zamanda Assos’da konaklayabileceğiniz mekanlardan olur. Ama öyle keyifli bir mekan yapmışlar ki konaklamasanız bile akşam yemeği, kahve molası bahanesiyle burada vakit geçirmek isteyeceksiniz.

Özellikle bahçesindeki zeytinlerle elde ettikleri zeytinyağ ile yaptıkları yemekleri denemeli, ızgara çeşitleri ve salataları da bir o kadar başarılı. Hiç olmadı tesisin kendine ait plajından gün boyu yararlanın. Hem Türk kahvesi, frappeleri, limonatası da bu keyfinize ortak olur.

Assos Club Beyaz adres: Assos Behram Köyü, Kadırga Koyu, No:13, Ayvacık Çanakkale

Kahvaltı rotası: Doğa Köy Evi

Yukarıda "Assos’da ne yapmalı?"nın cevaplarını ararken Behramkale Köyü’ndeki yüzyıllık tarihi evlerden söz etmiştik. İşte bu evlerden biri de şimdilerde otel olan Doğa Köy Evi. Gezileriniz sırasında olur da ayaklarınıza kara sular inerse buranın rengarenk bahçesinde oturup demlenmeli. Leziz kahvelerinden ya da limonatasından denemeli. Rengarenk sunumları için eliniz hemen objektife gidecektir.

Hatta kahvaltı için rotanıza burayı da ekleyebilirsiniz. Gidenlerin gözleme ve mantılarını da yere göğe sığdıramadığını ekleyelim.

Doğa Köy Evi adres: Behram Köyü, No:152/A, Behramkale, Ayvacık, Çanakkale

Kahvesi dillere destan: Behramkale Köy Kahvesi

Assos’un en turistik mekanı ile tanışın! Daha Assos’a ayak basmadan, henüz yoldayken bile buranın ismini ve kahvelerini duymanız olası.

Fincanda pişen damla sakızlı Türk kahveleri, ruhunuzu dinlendirecek manzarası ve karadut suyu bu mekanın baş rol oyuncuları. Özellikle "Buranın kahvesini denemeden, kahve içtim demeyin” gibi büyük laf edenler de var. Hazır Assos oradayken denemenizde fayda var. Yalnız bu üç büyük dışında da farklı beklentilere girmeyin, üzülürsünüz.

Behramkale Köy Kahvesi adres: Assos, Ayvacık, Çanakkale

Midilli Adası manzarası bile var: Dutburnu

Geldik Assos’un bol yeşilli, mavili çay bahçesine. Sokakağzı Koyu’nda kalan bu mekan plaj öncesi/sonrası rotalarınızdan. Sivrice ve Kadırga’ya göre çok daha sessiz sakin olan Sokakağzı’ndaki bu mekanın nasıl huzurlu olduğunu tahmin edersiniz. Kendisinden "Assos’un gizli cenneti" diye bahsedenler de var.

Midilli Adası da manzaranız. Yapılacak en güzel şey de bu manzaraya karşı gözlemenizi yiyip, ayranınızı içmek. Köfte, menemen, saç kavurma gibi diğer kısıtlı seçenekleri de var.

Karınları doyurduktan sonra keçi sütünden yapılan sütlacı da denemelisiniz. Yanına çay ise olmazsa olmazımız.

Dutburnu Kafe adres: Sokakağzı, Assos, Ayvacık, Çanakkale

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?