caffe-dei-fiori-mersin-mekan-onu-one-cikan-yeni

Mersin'e Gitmek İçin "İnci Gibi" Bir Sebep Daha: Caffé dei Fiori

Favorilerime
Ekle

Biliyoruz, birçoğumuza göre Mersin çok uzak bir şehir. Ama bu şehirde o kadar güzel lezzetler var ki kokularını nerede olursanız olun camınızı açtığınızda duyabilirsiniz. Tabii sadece yemekleri değil; birçok medeniyete ev sahibi yapan topraklarında doğmuş kültürleriyle, sahilleriyle Akdeniz'in incisi olmasıyla ve doğa harikalarıyla da yakınına çekmek ister bizi.

İşte eğer bir gün Mersin'e gitmek isterseniz bu güzelliklerinin yanında artık farklı bir sebebiniz daha olacak: Caffé dei Fiori.

Mersin'e Akdeniz'in incisi dedik ya, Caffé dei Fiori de Mersin'in içinde bir inci gibi. Çünkü dünya mutfağından yemekleri lokal damak tatlarıyla harmanlayarak müşterilerine sunuyorlar.

Yenişehir/Güvenevler mahallesinde kısa bir süre önce açılan Caffé dei Fiori, Mersin'den dünyanın diğer mutfaklarının kapılarını çalmak isteyenler için ideal bir mekan.

İçeri girer girmez göze çarpan "yenilikçi" ve "sade" tasarım anlayışı mekanın mottosuyla da uyuyor. Burada dünyanın farklı mutfaklarına açılan bir boyuta girmiş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle San Sebastian cheesecake kokuları yüzünüze çarptığında kendinizi İspanya'da değil de Mersin'de olduğunuza ikna edebilmeniz için aradan birkaç saniye geçmesi gerebilir.

Menü ise sanki Temel Britannica'nın Dünya Atlası gibi. Fiyatlar da oldukça ortalama.

fiori-menu-yeni

Eğer erken bir vakitte giderseniz mekanın meşhurlarından "avokadost"u tercih edebilirsiniz. Çıtır ekşi mayalı ekmek üstünde avokado püresi ve poşe yumurta size bildiğiniz kahvaltıları unutturup Mersin'den Şanzelize Caddesi'ndeki (Champs-Elysees) kafelerden birine bir süreliğine ışınlayacaktır. Avokadost; yumurta, ekşi mayalı çıtır ekmek ve avokadoyla voltran bir lezzet oluşturuyor. Doyurucu, tosta farklı bir yorum olacak tatminkar bir kahvaltılık.

Tabii sadece kahvaltıdan ilerlersek menü bize kızar, üzülür. Dünyadan farklı lezzetlerin yer aldığı menüde öğle ya da akşam yemekleriniz için Japonya'lardan gelen tonzu sosuyla tavuk but ve birbirinden farklı, ferah salata çeşitleri hemen göze çarpıyor.

Mekanın San Sebastian cheesecake'inin meşhurluğu sizi buraya kadar getirecek olsa da menüden sürpriz tatlılar da söylemeyi ihmal etmeyin. San Sebastian'ı anlatmaya kelimeler yetmeyebilir zaten, Mersin'e gelmeye üşenirseniz aşağıdaki fotoğrafının çıktısını alıp evinize asabilirsiniz.

Menüdeki tatlılardan, katlarındaki kremalara ve üzerindeki çileklere baktığınızda hipnoz etkisi yaşayacağınız "çilekli milföy" gözlerinizden kalpler çıkmasına neden olabilir. Hafifliği ve milföyünün tüm Akdeniz'e yayılacak çıtırlığıyla da sizi cezbedecek bir tatlı.


Menüden sürprizler yapın demiştik, bu sayede "bubble tea" ile de tanıştık.

Tayvanlar'dan gelen bu ilginç çay tarifinde lastiksi tapioka-incileri denen küçük toplar yer alıyor. Başlıkta "inci gibi mekan" dedik ya, işte biraz da bu yüzden! Süt, çay ve farklı meyvelerle yapılan karışımda "bubble" denilen minik toplar çayın aromasını daha net almanızı sağlıyor. Dünyada çok popüler ama Türkiye'de çok az yerde bulabilirsiniz. Alın size buraya gelmek için Instagram'da bol beğenili bir sebep daha.

Instagram

Instagram

Caffé dei Fiori, Mersin'in en cesur mekanlarından bir tanesi. Bu mekana hayat veren isim Şef Halil Şimşek. Dünyanın farklı ülkelerinde hikayeleri olan lezzetleri Mersinlilerin karşısına kendi özgünlüğünü katarak çıkaran o. Caffé dei Fiori, Mersin'de tantuni gibi bir devin karşısında inci gibi parlıyor...

caffe-dei-fiori-sef-yeni

Eğer bir gün yolunuz Mersin'e düşerse, Mersin'den anılar biriktirmeyi planlarınız arasına koymuşsanız ya da bir Mersinliyseniz buraya gelip tabaklar arasında dünya turuna çıkmayı ihmal etmeyin.

Ve bubble tea'nin baloncuklarını hüpletmeyi unutmayın!

Çalışma Saatleri: 10:00 - 22:00
Tel: 0 554 347 97 20
Instagram: Fiori


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Nuray Bozkurt5 Eylül 2019 16:16
Süper 👍
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?