Oradayken Zamanın Durmasını İsteyeceğiniz 9 Enfes Foça Mekanı

Favorilerime
Ekle

Yaz bitmemişken, hala esmiyorken, Foça hala Bodrum ya da Alaçatı kadar cep yakmıyorken bir hafta sonunuzu Foça'ya ayırabilirsiniz. Yapılacak öyle güzel şeyler var ki eminim o iki gününüz dolu dolu, fıstık gibi geçecektir.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Foça'ya bir kat daha aşık eden "yapılacaklar listesi"

• Bir slow food projesi olan Foça Yeryüzü Pazarı’na mutlaka gitmeli, boş bir bavulu buradan aldığınız organik yiyeceklerle doldurmalı.
• Arkeoloji Müzesi’ni, Şeytan Hamamı’nı, Taş Ev'i ziyaret etmeli.
• Hemen sahilde yer alan Beş Kapılar’ı ve surları gezmeli.
• Akdeniz foklarını da yakından görebileceğiniz Odeysseia Destanı’nda adı geçen Siren Kayalıkları turuna katılmalı.
• Kapısına, penceresine, mimarisine hayran kalacağınız evleri fotoğraflamalı, sokaklarında saatlerce dolanmalı.
• Birbirinden iyi, anlayışlı, ötekileştirmeyen yerlileriyle tanışmalı.
• Birbirinden nefis plajlarında kulaçlar atmalı.
• Hoş, huzurlu bir oda için İyon Pansiyon ve Lola 38 Hotel kulağınıza küpe olmalı.

Şimdi Foça mekanlarına rahatlıkla geçebiliriz.

Not: Bu içerik ilk olarak 11 Ağustos 2015'te yayınlanmış, 8 Temmuz 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Nanelisi bile var: Meşhur Girit Sakız Dondurmaları

Dondurmanın şüphesiz en iyi adresi Küçük Deniz Sahili’nde yer alan Nazmi Usta’nın Girit usulü dondurması.

Minnacık mekanın önündeki kocaman sırayı görünce vazgeçmek isteyebilirsiniz ama sakın öyle bir gaflete düşmeyin, bu dondurmalardan yiyiverin.

Antep fıstıklı, vanilyalı, krokanlı, kakaolu, karadutlu, tahinli dondurmalarının dışında başrol sakızlı dondurmanın. Ama sanmayın ki her yıl aynı lezzetler var. Ustamız bir hayli yenilikçi; bazen bir bakmışsın incirli dondurma bir bakmışsın naneli dondurma çıkarmış.

Kısaca bir külah kapıp, Foça keşfine bu dondurmayla çıkmalı.

Meşhur Girit Sakız Dondurmaları adres: İsmet Paşa Mah., Reha Midilli Cad. No:82, Foça, İzmir

Rüzgarı bol, kahvesi köpüklü: Cafefe Gramafon

Yine taş bir binadayız. Nostaljik görüntüsüyle dikkatinizi hemen çekecektir zaten.

Burada sadece şu yapılır gibi bir önerimiz yok. Çünkü günün her saati gidip vakit geçirebileceğiniz, soluk alabileceğiniz bir mekan. Vaktinizi ister bir Türk kahvesiyle, ister bir çayla, isterseniz de bira çerez ile değerlendirin.

Yazın dışarı atılmış masalarda vakit geçirmek epey keyifli oluyor. Özellikle bu mekan rüzgarı bol olan bir ara sokaktaysa tadından geçilmiyor.

Cafefe Gramafon adres: Reha Midilli Cad. 194. Sok., Foça, İzmir

Mezeleri de manzarası kadar şahane: Sahil Balık Lokantası

Foça’nın en köklü balık restoranlarından biri. Tam limanda olmasından, balık ve mezelerinin nefis olmasından dolayı seveni de gideni de çok. Yemeğe geçmeden önce mekanı betimlemem gerekirse; mekan leb-i derya! Manzarayı az çok tahmin edersiniz sandallar, balık ağları, martılar, Foça’nın minik tatlı evleri…

Mezeler de manzarayı aratmıyor. Atom dedikleri bir mezeleri var ki düşman çatlatır. Yoğurtlu semizotu, turp otu, patlıcan salatası, fava, ahtapotun sosu da ekmek banacağınız lezzetlerden. Çiroz, barbun, çipura, levrek de özel pişirdikleri balıkları.

İlk gün akşamı yorgunluğunuzu burada gönül rahatlığıyla atabilirsiniz.

Sahil Lokantası adres: Aşıklar Cad. No:5 Eski Foça, İzmir

Söz konusu balıksa: Fokai Balık Restoran

Söz konusu Ege olunca balık mekanları da say say bitmiyor. Amfi tiyatronun hemen üstünde yer alan bu mekanda parmak yedirten mezeler ve balıklar yapılıyor.

Taş avluda, yeşilliklerde boğulan mekan Foça’nın en keyifli mekanı. Merkez gibi kalabalık değil hem. Tam akşamüstü gidip kafa dinlemelik.

Peki masanızda neler olmalı? Mezelerle başlayalım; acılı ezme olmazsa olmazımız zaten. Deniz börülcesi, radika, fava, haydari, yoğur ezme o masadaki yerini almalı. Sonrasında bir karides güveç iyi gidecektir. Gelelim namıdiğer balıklarına. Bir kere günün balığını sorun önce. Balık fileto, balık buğulama, balık şiş gibi seçenekler de var.

Fokai Balık Restoran adres: Atatürk Mahallesi, 121 Sokak, No: 8, Foça, İzmir

Sunumlarıyla kendine hayran bırakan: Aheste Volkan'ın Yeri

Ege sahillerinden bahsedip de mavili beyazlı bir mekandan bahsetmemek olmaz. Neyse ki Foça’da böyle bir mekan bulduk. Eski adı Saka Balık olan bu samimi mekana şimdi dört kolla sarılabiliriz.

Burada yenilecek en güzel balıklardan biri barbundur. Yanında istiridye kabuğunda gelen mevsim salatasından mutlaka söylemelisiniz. Midye ve kalamarı da efsanedir. Kısacası gidiniz!

Aheste Volkan'ın Yeri adres: Fevzipasa Mah. 193. Sok. Foça, İzmir

Yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel: Şakir’in Yeri

Burası halis muhlis bir köy kahvesi. Hani şu meydanda yer alan, amcaların tavla attığı, geleni gideni seyrettiği kahvelerden.

Kozbeyli Köyü’nde bulunan bu mekanda eski bir gelenek olan dibek kahvesi başrolde. Bu kahve için burada ufak bir mola vermek şart.

Kahvaltı ve gözlemeleri de hiç küçümsenecek gibi değil. Yaz kış ayrı keyifli. Kışın üstünde güğüm olan soba ile ısınıp nostalji yapabilir, yazın da bahçesinde keyifli sohbetlere dalabilirsiniz. İşin içinde kahve olunca nedense o çeneler açıldıkça açılır.

Şakir’in Yeri adres: Kozbeyli Köyü Meydanı, Foça, İzmir

Günün yorgunluğunu atmak için biçilmiş kaftan: Kavala Cafe

“Günün planı nerede yapılır?”, “Nerede rahat rahat rota çıkarılır?”, “Nerede rahat rahat kitap okunur?”, “Nerede taze demlenmiş çay içilip, mola verilir?” İşte tüm bu soruların cevabı güzel manzaralı, rüzgarı eksik olmayan Kavala’da gizli.

Foça’da yolunuz buraya illa ki düşecektir, bir mola vermeli.

Kavala Cafe adres: İsmet Pasa Mahallesi, Reha Midilli Caddesi, No: 47, Foça, İzmir

Zeytinyağlıları mutlaka denenmeli: Kuzina Foça

Burası öyle bir yer ki kahvaltıya da gidersin, akşam yemeğinde mezelerle de donatırsın sofrayı, tatlısını yer, kahvesini içersin. Ne ararsanız ona cevap veren Kuzina, Foça'nın en bilinen ve en çok gidilen noktalarından biri.

Kahvaltıda farklı reçel çeşitlerini mutlaka denemeli, akşamları mezeleriyle birlikte Ege'ye özgü zeytinyağlılarını mutlaka tatmalısınız. Bir Ege tatili de başka türlü geçmemeli zaten.

Rotanıza Kuzina Foça'yı da mutlaka eklemelisiniz.

Kuzina Foça adres: 196. Sk. No:1, 35680 Foça/İzmir

Gün batımında uğrayın: Trio Sardalya Meyhanesi

facebook

facebook

Gün batımında keyfi daha da iyi çıkan bir Foça mekanındayız. Sakin müzik eşliğinde sohbetlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz bu mekanın da mezeleri kadar balıkları da güzel.

Kendinizi evinizdeki gibi rahat hissedeceğiniz Trio'da karides, kalamar gibi ara sıcakları da es geçmeyin, nefis manzaraya karşı menüdeki en sevdiğiniz lezzetleri sipariş etmeden kalkmadan deriz.

Şimdiden afiyet olsun tüm gidenlere.

Trio Sardalya Meyhanesi adres: Fevzipaşa, Reha Midilli Cd. No:52, 35680 Foça/İzmir


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?