TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Oradayken Zamanın Durmasını İsteceyeceğiniz 8 Enfes Foça Mekanı

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Keşfedilmedik yer bırakmayan gezgin arkadaşlar Alaçatı, Bozcaada ve Cunda’dan sonra bu kez de Foça’ya dadandı. Ne de iyi etti. Bundan 5-6 yıl önce rock festivali sebebiyle gidiverdiğim, vuruluverdiğim, her bulduğum fırsatta orada bitiverdiğim Foça’yı şimdi bilmeyen yok. Bu güzellik er ya da geç bir gün fark edilecekti zaten.

Hala yaz bitmemişken, hala esmiyorken, Foça hala Bodrum ya da Alaçatı kadar cep yakmıyorken bir hafta sonunuzu buraya ayırabilirsiniz. Yapılacak öyle güzel şeyler var ki eminim o iki gününüz dolu dolu, fıstık gibi geçecektir.

Foça'ya bir kat daha aşık eden "yapılacaklar listesi"

• Bir slow food projesi olan Foça Yeryüzü Pazarı’na mutlaka gitmeli, boş bir bavulu buradan aldığınız organik yiyeceklerle doldurmalı.
• Arkeoloji Müzesi’ni, Şeytan Hamamı’nı, Taş Ev'i ziyaret etmeli.
• Hemen sahilde yer alan Beş Kapılar’ı ve surları gezmeli.
• Akdeniz foklarını da yakından görebileceğiniz Odeysseia Destanı’nda adı geçen Siren Kayalıkları turuna katılmalı.
• Kapısına, penceresine, mimarisine hayran kalacağınız evleri fotoğraflamalı, sokaklarında saatlerce dolanmalı.
• Birbirinden iyi, anlayışlı, ötekileştirmeyen yerlileriyle tanışmalı.
• Mambo Beach Club, Acar Camping plajlarında kulaçlar atmalı.
• Başınızı sokacak hoş, huzurlu bir oda için İyon Pansiyon ve Lola 38 Hotel kulağınıza küpe olmalı.

Şimdi Foça mekanlarına rahatlıkla geçebilirim;

Nanelisi bile var: Meşhur Girit Sakız Dondurmaları

Dondurmanın şüphesiz en iyi adresi Küçük Deniz Sahili’nde yer alan Nazmi Usta’nın Girit usulü dondurması.

Minnacık mekanın önündeki kocaman sırayı görünce vazgeçmek isteyebilirsiniz ama sakın öyle bir gaflete düşmeyin, bu dondurmalardan yiyiverin.

Antep fıstıklı, vanilyalı, krokanlı, kakaolu, karadutlu dondurmalarının dışında başrol sakızlı dondurmanın. Ama sanmayın ki her yıl aynı lezzetler var. Ustamız bir hayli yenilikçi; bazen bir bakmışsın incirli dondurma bir bakmışsın naneli dondurma çıkarmış.

Kısaca bir külah kapıp, Foça keşfine bu dondurmayla çıkmalı.

Meşhur Girit Sakız Dondurmaları adres: İsmet Paşa Mah., Reha Midilli Cad. No:82, Foça, İzmir

Bir kahvaltıdan daha fazlası: Taş Köy

Kendisi kahvaltının Foça’daki en lezzetli adresidir. Çünkü Taşköy Serpme kahvaltısı çok iyi, çünkü içinde 5 çeşit peynir tabağı, Taşköy’ün kendi el emeği göz nuru olan siyah zeytin ve kırma yeşil zeytini, kuru domates, ceviz, baharatlarla hazırlanan zeytin harcı, bal-kaymak, pastırmalı muska börek, söğüş tabağı, çemen, yağlı çökelek, bergamut ve turunç reçeli var. Bir kahvaltıdan daha ne bekleyebilirsiniz ki!

Dilerseniz, kahvaltı dışında hoş bahçesinde şarap ve peynir tabağı ile keyif yapıp, güneşi burada batırabilirsiniz. Dönüşte de kendi imalatları olan yaklaşık 10 çeşit zeytinyağlarından birkaçını sepetinize mutlaka ekleyin.

Ayrıca şarap ve zeytinyağı tadımları, zeytinyağı ve şarap üretim teknolojisi üzerine seminerler de buradaki atölye çalışmalarından.

Taşköy adres: Ilıpınar Köyü, No:57 Foça, İzmir

Rüzgarı bol, kahvesi köpüklü: Cafefe Gramafon

Yine taş bir binadayız. Nostaljik görüntüsüyle dikkatinizi hemen çekecektir zaten.

Burada sadece şu yapılır gibi bir önerimiz yok. Çünkü günün her saati gidip vakit geçirebileceğiniz, soluk alabileceğiniz bir mekan. Vaktinizi ister bir Türk kahvesiyle, ister bir çayla, isterseniz de bira çerez ile değerlendirin.

Yazın dışarı atılmış masalarda vakit geçirmek epey keyifli oluyor. Özellikle bu mekan rüzgarı bol olan bir ara sokaktaysa tadından geçilmiyor.

Cafefe Gramafon adres: Reha Midilli Cad. 194. Sok., Foça, İzmir

Mezeleri de manzarası kadar şahane: Sahil Balık Lokantası

Foça’nın en köklü balık restoranlarından biri. Tam limanda olmasından, balık ve mezelerinin nefis olmasından dolayı seveni de gideni de çok. Yemeğe geçmeden önce mekanı betimlemem gerekirse; Mekan leb-i derya! Manzarayı az çok tahmin edersiniz sandallar, balık ağları, martılar, Foça’nın minik tatlı evleri…

Mezeler de manzarayı aratmıyor. Atom dedikleri bir mezeleri var ki düşman çatlatır. Yoğurtlu semizotu, turp otu, patlıcan salatası, fava, ahtapotun sosu da ekmek banacağınız lezzetlerden. Çiroz, barbun, çipura, levrek de özel pişirdikleri balıkları.

İlk gün akşamı yorgunluğunuzu burada gönül rahatlığıyla atabilirsiniz.

Sahil Lokantası adres: Aşıklar Cad. No:5 Eski Foça, İzmir

Söz konusu balıksa: Fokai Balık Restoran

Söz konusu Ege olunca balık mekanları da say say bitmiyor. Amfi tiyatronun hemen üstünde yer alan bu mekanda parmak yedirten mezeler ve balıklar yapılıyor.

Taş avluda, yeşilliklerde boğulan mekan Foça’nın en keyifli mekanı. Merkez gibi kalabalık değil hem. Tam akşam üstü gidip kafa dinlemelik.

Peki masanızda neler olmalı? Mezelerle başlıyayım; Acılı ezme olmazsa olmazımız zaten. Deniz börülcesi, radika, fava, haydari, yoğur ezme o masadaki yerini almalı. Sonrasında bir karides güveç iyi gidecektir. Gelelim namıdiğer balıklarına. Bir kere günün balığını sorun önce. Tazesi dururken diğerlerini yemek çok daha iyi fikir değil gibi. Balık fileto, balık buğulama, balık şiş gibi seçenekler de var.

Fokai Balık Restoran adres: Atatürk Mahallesi, 121 Sokak, No: 8, Foça, İzmir

Sunumlarıyla kendine hayran bırakan: Saka Balık Evi

Ege sahillerinden bahsedip de mavili beyazlı bir mekandan bahsetmemek olmaz. Bu renkleri şehrin en vıcık vıcık yeri Mecidiyeköy’de bile görsek hemen Ege’yi hatırlarız. Neyse ki Foça’da en nihayetinde böyle bir mekan bulduk. Şimdi dört kolla sarılabiliriz.

Burada yenilecek tek balık varsa o da barbundur. Yanında istiridye kabuğunda gelen mevsim salatasından mutlaka söylemelisiniz. Midye ve kalamarı da efsanedir. Kısacası gidiniz!

Saka Balık Evi adres: Fevzipasa Mah. 193. Sok. Foça, İzmir

Yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel: Şakir’in Yeri

Burası halis muhlis bir köy kahvesi. Hani şu meydanda yer alan, amcaların tavla attığı, geleni gideni seyrettiği kahvelerden.

Kozbeyli Köyü’nde bulunan bu mekanda eski bir gelenek olan dibek kahvesi başrolde. Bu kahve için burada ufak bir mola vermek şart. Bunu bilir bunu söylerim!

Kahvaltı ve gözlemeleri de hiç küçümsenecek gibi değil. Yaz kış ayrı keyifli. Kışın üstünde güğüm olan soba ile ısınıp nostalji yapabilir, yazın da bahçesinde keyifli sohbetlere dalabilirsiniz. İşin içinde kahve olunca nedense o çeneler açıldıkça açılır.

Şakir’in Yeri adres: Kozbeyli Köyü Meydanı, Foça, İzmir

Günün yorgunluğunu atmak için biçilmiş kaftan: Kavala Cafe

“Günün planı nerede yapılır?”, “Nerede rahat rahat rota çıkarılır?”, “Nerede rahat rahat kitap okunur?”, “Nerede taze demlenmiş çay içilip, mola verilir?” İşte tüm bu soruların cevabı güzel manzaralı, rüzgarı eksik olmayan Kavala’da gizli.

Öyle mideleri şenlendirecek bir yemek yiyeyim derseniz olmaz. Burası daha çok tatlı/kahve, bira/çerez yeri.

Foça’da yolunuz buraya illa ki düşecektir, bir mola vermeli.

Kavala Cafe adres: İsmet Pasa Mahallesi, Reha Midilli Caddesi, No: 47, Foça, İzmir

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?