Karamelli Fincan Tatlısı Tarifi

Akışkan Kıvamının Sırlarıyla: Donmadan Karamel Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Amber rengiyle dikkat çeken, girdiği her tatlının lezzetini iki katına çıkaran lezzetlerden biri karamel. Krem karamel gibi tatlıların ise olmazsa olmazlarından biri. Kurabiyelerden tutun pastalara, çöreklerden tatlı böreklere kadar birçok tarifin içerisinde kullanılabiliyor.Malzemeleri az, yapımı da oldukça kolay ancak karamel yapmanın bazı sırları var. Birçoğumuzun karamel yaparken donma, çok katılaşma ya da olduğu yüzeye yapışıp kalma gibi problemler yaşayabiliyor. Özellikle ilave etmek istedikleri tatlıların tabanında kaskatı bir hale gelebiliyor. Gelin bugün tüm püf noktaları donma problemi yaşamadan yapabileceğiniz şahane karameller yapalım.

Donmadan karamel nasıl yapılır?

donmadan-karamel-nasil-yapilir

Birçoğumuzun karamel yaparken yaşadığı o endişeleri yaşamamak adına püf noktalarını anlatmaya başlayalım. Öncelikle karameli yapacağımız tava ya da tencere oldukça önemli. Özellikle kalın tabanlı, yüzeyi yanmaz, yapışmaz bir tava ya da tencere kullanmak gerekiyor. İnce tabanlı ve çok dayanıklı malzemelerden yapılmamış bir pişirme ürünü kullanıldığı durumda karamel tabana yapışıp kaskatı bir hale gelebiliyor. Burada önemli olan durum ısının dengeli bir şekilde yayılması. Bu nedenle pişirme ürününüzü mutlaka dikkatlice seçin. Soslar için yapılan sos tencereleri karamel yapımı için biçilmiş kaftan. Bizim sizin için yukarıda birbirinden şahane sos tencereleri önerilerimiz var. Onlara da mutlaka göz atın.

donmadan-karamel-nasil-yapilir1

Pişirme ürününüzü seçtikten sonra sıra geldi ölçülere. Nefis bir karamel sosta dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de ölçüleri doğru şekilde ayarlamak. Bunun için de sizi tam ölçülü karamel sos tarifimize alalım. Bu ölçülere göre hazırladığınız şekeri sos tencerenize ya da tavanıza alın. Ardından orta ateşte, eriyene kadar bekleyin. Bu süre zarfında ateşi yükseltip alçaltmayın. Karıştırmayın. Şeker karamelize olmaya başlayacaktır. O noktada eğer şekerin içinde topaklar olduysa veya yanlarda yapışan şekerler olduysa tahta kaşık veya silikon spatula yardımıyla karıştırabilirsiniz.

donmadan-karamel-nasil-yapilir3

Şeker tamamen kahverengi bir ton aldıktan ve eridikten sonra tarifte yazan miktarda tereyağı ilave edin ve karıştırın. Bu aşamda tereyağını ilave ettiğinizde şekerde aniden bir kabarma göreceksiniz. Bu sizi endişelendirmesin. Şekerle bütünleştikçe o kabarma inecektir. Bu süre zarfında tahta kaşık ya da spatula yardımıyla karıştırmaya devam edin. Kullanacağınız krema ve tereyağının oda sıcaklığında 30 dakika kadar dinlendirilmiş olmasına özen gösterin.

donmadan-karamel-nasil-yapilir4

Ardından kremayı azar azar ilave ederek karıştırmaya devam edin. Kremayı tamamen ilave ettikten sonra karıştırma işlemini bırakın. Daha fazla yoğunlaşmasını istemeyiz. Krema oda sıcaklığında olmazsa şekerinizi katılaştırır ve istediğiniz o akışkan kıvamı elde edememiş olursunuz. O yüzden kremayı oda sıcaklığında kullanmaya mutlaka dikkat edin. İyice amber renk aldığında ocaktan alın. Kremayı yedirdikten çok kısa bir süre sonra almanız yeterli olacaktır.

donmadan-karamel-nasil-yapilir5

Ve karamel sosunuz hazır! Krem karamel gibi tatlıların tabanında kullanacaksanız hemen kapların tabanına pay edebilirsiniz. Sosunuzu daha sonra tatlılarda kullanmak istiyorsanız oda sıcaklığında karıştırarak çok hafif soğutup cam kavanozlara aktarın ve ağızlarını kapatıp buzdolabına kaldırın. Bu şekilde 2 hafta buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Kullanmadan önce çıkarıp oda sıcaklığında dinlendirmeyi unutmayın. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?