Vücudunuzu Yenileyip Canlandıracağınız Sağlık Deposu 7 Detoks ve Faydası

yemek.com
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
1503 takipçi303 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ekim 31, 2018
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Cemre Özgüzel
Ocak 23, 2018

Detoks programları ve çeşitleri son zamanlarda karşımıza sıkça çıkmaya başladı ve yavaş yavaş da bu bilinç yayılıyor.

Sağlıklı olmadığını vurgulamak neredeyse imkansız, meyve ve sebzelerin en güzellerinden yapılan içecekler nasıl sağlıksız olur ki?

Şimdi ise evde yapabileceğiniz detoks tariflerine ve bu detoksları hangi durumlarda uygulayacağınıza değineceğiz. Malzemelerin yoğunluğuna damak zevkinize göre karar verebilirsiniz. Aksini söylemediğimiz sürece hiçbir karışıma su eklemeyin.

Kocaman bir not: Detoksu diyet gibi görüp, kilo verme amacıyla kullanıyorsanız kesinlikle kendi başınıza bir program yazmayınız. Muhakkak bir uzmana danışarak uygulayınız. Biz burada sadece hangi detoksun neye iyi geldiğini yazıyoruz.

Önce en sık tercih edilenle başlayalım: Sindirimi hızlandıran detoks

sindirim-detoks

Gün içerisinde anlık ya da kronik olarak yaşadığınız sindirim sorununu bu detoks ile önleyebilirsiniz. Aynı zamanda dolaşım sistemini de aktif olarak çalıştıran bu detoks vücudunuzun direnç ve bağışıklık kazanmasını da sağlayacak.

Bunun için: Salatalık, maydanoz, ıspanak, marul, limon ve zencefilden yardım almanız gerekiyor. Biraz da tat katmak için portakal ya da armut kullanabilirsiniz.

Önümüz yaz: Kilo vermeye yardımcı olan detoks

zayiflatan-detoks

Kırmızı biberin şanını duymuşsunuzdur. Hatta o kadar çok yayıldı ki hemen hapları çıktı ki kesinlikle önermiyoruz. Kırmızı biberin bu gücünü kullanıyoruz şimdi, havucun da şekerini. Ananasın yağ yakma özelliğini ve elmanın mis gibi tadını.

Bunun için: Kırmızı biber(salça yapımında kullanılan biberler, dolmalık olanlar değil), ananas, havuç ve elmadan yardım alabilirsiniz. Havuç şekerli bir sebze farkındayız ama yapay şekerler kadar değil.

Gün içinde en ihtiyacımız olan: Enerji veren detoks

Güne güzel başlamak ve devamında da enerji depolamak istiyorsanız, gözünüzü açar açmaz bunu içmenizde fayda var. Vücuda kazandırdığı enerjinin yanı sıra hastalıklardan da koruması cabası.

Bunun için: Havuç, greyfurt, zerdeçal veya zencefile bir danışın deriz. İsterseniz ek olarak portakal da ekleyebilirsiniz.

İlaç niyetine: Ağrı kesici özellikli detoks

agri-kesici-detoks

Gün içerisinde birçok sebepten mide, karın ya da baş ağrıları yaşarız. Meyve ve sebzelerin içindeki vitaminler bunun için var. Kullanmayı bilelim yeter ki

Bunun için: Kırmızı üzüm, havuç, beyaz lahanayı kullanabilirsiniz. Tadı zaten çok güzel ve tatlı olacağı için ekstra bir şey koymanıza da gerek yok.

Güzellik de önemli: Cildi arındıran detoks

Detoks programlarını oluşturan içeceklerin tabii ki güzelliğe de etkili olanı var. Cildi, yağlı görüntüsünden arındırarak siyah nokta ve sivilcelerle içten savaşır.

Bunun için: Salatalık, armut ve kakuleden yardım alabilirsiniz. Hepsi bu kadar basit!

Bırakın protein tozlarını: Kasları güçlendiren detoks

kas-guclendiren-detoks

Spor yapalım ya da yapmayalım vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden birisi de proteindir. Ama özellikle de spor yapıyor ya da fiziksel aktivitelerle haşır neşirseniz bu detoksa kulak vermenizde fayda var.

Bunun için: Ispanak, maydanoz, badem, salatalık ve kırmızı elmayı bir araya getirebilirsiniz.

Su koyulan tek detoks: Limonata

foodnetwork

foodnetwork

Tada! Limonata da aslında iyi bir detokstur arkadaşlar, sadece ferahlık vermeye yaramaz, vücudun gün içerisindeki ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Hazımsızlık sorunu çekenlerin imdadına yetişir.

Bunun için: Su, limon ve misket limon kullanmanız yeterlidir. Bunun bir detoks olduğunu unutmayın arkadaşlar o yüzden içine şeker koymuyoruz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?