Fotoğraf: Müjde Çarpraz

Crepe & Fondue'den Açık Açık Kaçırdığımız 4 Tarif

Favorilerime
Ekle

Fransız mutfağının dünyaya kazandırdığı en büyük lezzetlerden biri olan krep ile İsviçre sevdalısı fondü menüdeki yerlerini almışlar ve konuklarını karşılamışlar. Özellikle yoğun çikolata ve meyveli krep çeşitleri bir yana çikolata fondüsü ile uzaktan cadının şekerden evi izlenimini veren bu tatlı mekan Crepe & Fondue.

İstanbul'da çok da alternatifi bulunmayan et ve peynir fondüyü burada keyfini çıkara çıkara denemeniz mümkün. Evet fondü sadece benmari usulü eritilmiş çikolataya meyve parçacıkları batırmaktan ibaret değil.

Siz bir de onu bu işe gönlünü koyan işletmeci, şef Murat Ata'dan dinleyin. Olmadı bizimle paylaştığı tarifleri; evi, kabı, kapkacağı çok fazla batırmadan alın teri ile evde hazırlayın.

Uzadıkça Uzar: Peynir Fondü

Crepe Fondue Peynir Fondü

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Tamamen İsviçre usulü, aslına sadık kalınarak taze taze hazırlanan peynir fondüyü ekmek banarak yemek serbest. Peynir zaten kalorili, içinde bir de şarap varmış diyorsanız hay hay size haşlanmış sebze verelim. Bu muhteşem karışıma onları bandırın, sevinsin garipler.

"Eski fondücülerden kim kaldı" diyorsanız: Peynir Fondü

Lezzeti Çorbasından: Et Fondü

Crepe Fondue Et Fondü

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Vitamin ve besin değeri yüksek patlıcan ve bezelye (onlar cezalı) dışında hemen hemen tüm sebzelerin yerini alıp, kaynaştığı berrak çorba içinde kısa sürede pişen çok ama çok ince bonfile dilimleri çeşitleri soslarıyla buluşur. Onlar sağ sizin mideniz selamet mekandan ayrılıyorsunuz.

"Sen tarifi ver gerisini ben hallederim" dediyseniz: Et Fondü 

Sebzeli Seçenek: Kremalı Ispanaklı Krep

Crepe Fondue Ispanaklı Krep

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Ispanak ve mantar ile hazırlanan iç harç, dumanı üzerinde krep ile buluşuyor. Rendelenmiş kaşar peyniri ile buluştuktan sonra fırınlanıyor.

"Mutfağa girdim, kolları sıvadım, tarifi bekliyorum" diyorsanız: Kremalı Ispanaklı Krep

Elinize Bulaşır, Kalbinizi Kazanır: Çilekli Çikolatalı Krep

Crepe Fondue Çilekli Çikolatalı Krep

Fotoğraf: Müjde Çapraz

İncecik pişirilen krep, benmari usulü eritilen sütlü çikolatası, muz ve çilek dilimleri ile uslu uslu flört ediyor. Zarf şeklinde kapatıldıktan sonra insanı şaşı edecek kadar bol çikolata sosu ile karşınızda boy gösteriyor.

"Çilek ve çikolata varsa ben de varım" diyenlerdenseniz: Çilekli Çikolatalı Krep 


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?