Fotoğraf: Müjde Çapraz

Surplus Restoran'dan Gurme Seyahatinizi İptal Ettirecek Tarifler

Favorilerime
Ekle

Her biri kentin bir köşesine serpilmiş bu tarihi ve doğal güzellikler, İstanbul’un değerli mücevherleri gibidir. Surplus Restoran'ın panoramik manzarasında bir yanda tarihi yarımada, diğer yanda ise Pera ayaklarınızın altında. İstanbul’un kalbinin attığı Eminönü meydanı 100 metre ilerde. Vapur ve motorlardan inip binen binlerce insanın telaşını görmek için, gözlerinizi çevirmeniz yeterli.

Bu güzel manzaraya karşı şef Semih Kaplan'ın hazırladığı birbirinden lezzetli meze, zeytinyağlı, ara sıcak ve kebap çeşitlerini tatmanız, bir kadeh eşliğinde tadı damağınızda kalacak dost sohbetlerine imza atmanız mümkün.

Profesyonellere taş çıkartacak kebap, lahmacun ve içli köfte tarifleri de şeflerimizin paylaşımları ile evinizde hazırlamanız için artık elinizin altında.

Mideye fotoğraf çektiriyor: İçli Köfte

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Mekana girdikten 15 saniye sonra, ister istemez beyninizin İstanbul fotoğrafları çekmeye başladığını fark ediyorsunuz Surplus'da. Cam kenarına otursanız da oturmasanız da. İçli köfte de masaya gelir gelmez, kokusu aracılığıyla midenize fotoğraf çektiriyor. İlk önce kokusunu, sonra tadını unutturmamak için epey uğraşıyor ve gayet başarılı oluyor.

"Aynısını yaparım, kokusu tüm şehri sarar" diyorsanız: İçli Köfte

'Çıtırfındık': Lahmacun

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğrafa biraz dikkatli baktığınızda (açsanız çok uzun süre bakmayın), gördüğünüz ikilinin fındık lahmacun olduğuna kanaat getireceksiniz. Surplus Restoran'da 'lahmacun' istediğinizde 'fındık' getiriyorlar. Adına da yalnızca 'lahmacun' diyorlar. Gerçi 'plastik çay kaşığı' bile deseler, ne lezzetinden ne de iştah açıcılığından bir şey eksiltemezler.

"Bizim mutfağın diğer adı, Evim Pide Salonu" diyorsanız: Lahmacun

Konu kebapsa seçim zordur: Karışık Kebap

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Herhangi bir kebapçıya "Ne yardan ne serden, ne Adana'dan ne Urfa'dan, hele patlıcanlıdan hiç geçilmez" diyerek gidiyorsanız, karışık kebap denen lezzet Everest'inin sizin için yaratıldığını biliyorsunuz. Surplus'da bu üçlünün yanında bir de frik pilavı, patlıcan söğürme ve soğan salatası üçlüsü geliyor. Usta bizimkisi buçuk olsun.

"Bu kez usta yapmasın evde olsun, buçuk değil 2 olsun" dediyseniz: Karışık Kebap

Bardaksız olmasın: Pastırmalı Humus

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Bazı anlar vardır, tek başına yaşasanız dahi sizi mutlu etmeye yeter. Eş, dost ya da arkadaşla yaşandığında ise, unutulmaz olur. Pastırmalı humus da böyledir. Tek başına olabildiğine lezzetli, olabildiğine 'durduk yere mutluluk' verendir. Rakıyla birleştiğinde ise, kendini gerçekleştirir. Yolunuz Surplus'a düştüğünde de iki seçeneğiniz var haliyle. Bizce yanında rakı bardağı olsun.

"Bir de evde denemek gerek" diyorsanız: Pastırmalı Humus


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?