https://foodiefortwo.wordpress.com/tag/vanilla-bean-whipped-cream/ | foodiefortwo

Tatlılarınız Pastanedekilerle Yarışacak Güzellikte Olacak: Çikolata Nasıl Kolayca Eritilir?

Favorilerime
Ekle

Ev yapımı tatlıların lezzetini ve görüntüsünü en az birkaç katı daha güzel hale getiren mis gibi çikolata sosları hazırlamanın, ganajları yapmanın yolu çikolata nasıl eritilir bilmekten geçiyor. Peki çikolata en güzel ve kolay nasıl eritiliyor?

Şöyle tam kıvamında, yeri geldiğinde akışkan yeri geldiğinde biraz daha koyu kıvamlı çikolatalar hazırlayabilmek için ihtiyacınız olan tüm bilgiler hemen aşağıda sizi bekliyor.

Püf noktalarına dikkat ederek tam aklınızdaki kıvam ve lezzette çikolatalar hazırlamak düşündüğünüzden çok daha kolay olacak.

Hadi o zaman, benmari usulü çikolata eritmeden mikrodalgada çikolata eritmeye, içine tereyağı, krema ya da süt ilave etmeden bitter, beyaz ve sütlü çikolata eritirken dikkat edilmesi gerekenlere, hatta çikolata kremasını nasıl daha akışkan hale getirebileceğinize, çikolata nasıl eritilir anlatmaya başlayalım.

Benmari usulü çikolata eritme

Fransızca bain-marie denilen ve dilimize benmari usulü olarak geçen bu yöntem, çikolata eritmede en çok kullanılan yöntemlerden biri. Bu yöntemi uygulamak için 2 farklı kaba ihtiyacınız var. Altta kalacak kabın içine kaynattığınız suyu ilave etmeniz, üzerine ise ayrı bir kap -mümkünse cam kap- yerleştirip içine çikolatalarınızı aktarmanız yeterli.

Bu yöntemle aşağıdaki kaptan yükselen sıcak buhar sayesinde çikolatalar kısa sürede erimeye başlıyor. Çikolatalar tamamen eriyene dek karıştırmayı da unutmamanız gerekiyor. Benmari usulünü bu denli yaygın bir hale getirense oldukça sağlıklı bir yöntem olması. Zira sudan yükselen sıcak buhar ile eriyen çikolatalar doğrudan ısıya maruz kalmıyor.

Bu yöntemi daha hızlı bir hale getirmek isteyenler çikolataları küçük parçalara ayırarak değerlendiriyor ve bir tencerenin içine kaynar suyu koyup tencere ocağın üzerinde kaynamaya devam ederken de çikolatalarını eritmeyi seçebiliyor, bizden hatırlatması.

Son olarak üstte kalan kabın kaynayan suya değmemesine özen göstermeniz gerektiğini de söylemiş olalım.

Mikrodalgada çikolata eritme

Kokolin, kokoline ya da konfiseri çikolata olarak bilinen ve genelde pastacılık sektöründe kullanılan çikolataları eritmek için en çok tercih edilen yöntem ise mikrodalgada eritme. Hızlıca donduğu için dekoratif amaçlı kullanımlara uygun bu çikolatalar çok geç yumuşadığı için eritilmesinde mikrodalganın daha zahmetsiz olduğu söyleniyor.

Mikrodalgada kullanıma uygun bir kabın içine küçük parçalara ayırdığınız ya da rendelediğiniz çikolatalarınızı koyun ve mikrodalgaya koyun. Mikrodalgada ortalama 50 derece yeterli olacaktır ama bu mikrodalga fırınınızın performansına göre değişiklik gösterebileceğinden mutlaka kontrollü bir şekilde eritin. Ara ara mikrodalgadan çıkarıp karıştırın ki kabuklanma yapmasın ve pürüzsüz bir şekilde erisin.

Son olarak mikrodalgadan çıkardığınız ve karıştırıp tamamen eridiğinden emin olduğunuz çikolatanın içine ufak bir parça katı haldeki çikolatadan ilave edip kendi sıcaklığıyla eritmeyi de unutmayın. Bu daha kıvamlı ve lezzetli bir hal almasını sağlayacaktır.

Süt ya da tereyağı ekleyerek çikolata eritme

Eğer erittiğiniz çikolatayı daha kıvamlı, daha lezzetli bir hale getirmek istiyorsanız süt, krema ya da tereyağından destek alarak farklı çikolata sosları hazırlayabilirsiniz. Bitter ve kuvertür çikolatalar için tereyağı, yine bitter ve damla çikolatalar için süt tercih edebilirsiniz.

"Tereyağı ya da süt ile çikolata nasıl eritilir?" derseniz benmari usulü eritmeye başlayan çikolatanın içine azar azar süt akıtarak sürekli karıştırabilir, aynı şekilde tereyağını da küçük parçalar halinde ekleyip sürekli karıştırarak eritebilirsiniz. Çikolata sosunuzun tamamen homojen bir kıvama geldiğinden emin olmayı unutmamalı, süt ve tereyağı ilavesi yaparken ölçüyü elden kaçırmamaya unutmamalısınız. Süt ve tereyağı eklenen çikolata soslarının tadı çok daha yumuşak olacak, birçok tatlıya da çok yakışacaktır.

Krema ile çikolata eritme

Kremaya gelirsek, krema ile çikolata eritme işleminin sonunda aslında doğrudan ganaj dediğimiz sosu elde etmiş olursunuz. Bu yöntem için önce küçük bir sos tenceresinin içine kremayı aktarmanız ve ocakta ısıtmaya başlamanız gerekiyor. Isınmaya başlayan kremanın kaynamasına izin vermeden ocaktan alıp içine kuvertür çikolata parçalarını atmanız ve kremanın sıcağıyla tamamen eriyene dek karıştırmanız yeterli. Ardından bir süre oda sıcaklığında, ardından da buzdolabında bekleterek pastaların, keklerin üzerini süsleyebileceğiniz bir ganaj elde edebilirsiniz.

Daha detaylı tarif isterseniz sizi hemen şöyle de alabiliriz: Ganaj tarifi

Kuvertür çikolata nasıl eritilir?

Pastacılık sektöründe sıklıkla kullanılan kuvertür çikolatalar sizin de elinizde mevcutsa bu çikolatalar ile harika çikolata sosları, ganajlar hazırlamanız mümkün. Kakao yağı açısından hazır paketli olarak aldığımız çikolatalardan daha zengin olan bu çikolatayı tercihe göre küçük taneli ya da büyük kalıplar halinde bulabilirsiniz. Yine piyasada hem beyaz hem de bitter hallerini bulmanız da mümkün.

Bu çikolatanın kıvamını ayarlamak için benmari usulü eritirken içine süt ya da tereyağı eklemesi yapabilir ya da yine yukarıda söz ettiğimiz krema ile eritme işlemini uygulayarak yoğun kıvamlı nefis ganajlar hazırlayabilirsiniz.

Damla çikolata nasıl eritilir?

Damla çikolata eritmek istiyor ve "Damla çikolata nasıl eritilir?" diye düşünüyorsanız benmari usulünü gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Halihazırda küçük parçalar halinde olan bu çikolatanın erime süresi de oldukça kısadır. Ancak daha kıvamlı ve lezzetli bir çikolata sos elde etmek istiyorsanız süt ilave ederek de yapabilirsiniz.

Piyasa bulunan birçok damla çikolatanın kakao oranı yüksek olduğundan, sade olarak erittiğinizde neredeyse bitter çikolata lezzetinde olacak çikolata sosunuzu daha hafif ama yoğun kıvamlı bir hale getirmek için krema ile eritme işlemi de uygulayabilir ve pastalarınızda kullanabileceğiniz enfes ganajlara imza atabilirsiniz.

Bitter çikolata nasıl eritilir?

Bitter çikolataları da benmari usulünü kullanarak kolayca eritebilir, çikolata kalıbını ufak parçalara ayırarak bu işlemi hızlandırabilirsiniz. Bitter çikolatanın yoğun kıvamını, kakao tadını ve sert yapısını bir nebze kırmak isterseniz benmari usulünü uygularken içine tereyağı ya da süt ekleyebilirsiniz. Eritme işlemi boyunca tel çırpıcı ile karıştırarak tamamen homojen kıvamlı bir çikolata sos elde edebilirsiniz.

Dilerseniz krema ile eritip ganaj hazırlayarak meyveli ya da kakaolu ev yapımı pastalarınızın üzerini de süsleyebilirsiniz.

Sütlü çikolata nasıl eritilir?

En çok tercih edilen çikolata çeşidi olan sütlü çikolatayı hiçbir ilave malzeme kullanmadan benmari usulü eritebilirsiniz. Piyasa tablet ya da kalıp dediğimiz halde bulunan, "Tablet çikolata nasıl eritilir?" diye merak edilen bu eritme yönteminde dikkat etmeniz gereken ise sürenin kısalması ve işinizin kolaylaşması için tablet çikolatayı öncesinde bıçakla ufak ufak doğramanız, parçalara ayırmanız ya da rendelemeniz.

Aynı şekilde en başta söylediğimiz gibi benmari usulü için kullanacağınız cam kabın, alttaki kaynamış suya doğrudan temas etmemesi sadece sıcak sudan yükselen buhar sayesinde ısınması. Çikolataları doğrudan ısıya maruz bırakırsanız hem yağısı hem de tadı bozulacaktır, aklınızda bulunsun.

Beyaz çikolata nasıl eritilir?

houstonfamilymagazine

houstonfamilymagazine

Beyaz süslemeli pastalar, kekler, cupcake'ler hazırlamak için beyaz çikolata eritmek istiyorsanız yine ilk başvuracağınız yöntem benmari usulü eritme olmalı. Halihazırda hafif bir tadı olduğu için içine süt, tereyağı gibi ilaveler yapmanıza gerek olmayan beyaz çikolata, yapısal olarak çok daha hassas olduğundan eritme işlemi boyunca asla gözünüzü ondan ayırmamalı, çok sıcağa maruz kalmadan erimesini sağlamalısınız. Eritmek için mutlaka cam kase kullanmaya da özen göstermelisiniz.

Şimdiden herkesin ellerine sağlık!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?