https://hearthookhome.com/homemade-butter-and-buttermilk-with-kitchenaid-mixer/ |hearthookhome.com

Bu Kadar Kolay Olduğuna İnanamayacaksınız: Kaymaktan Tereyağı Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Sütçülerimizden ya da güvenilir yerlerden temin ettiğimiz çiğ sütler... Neredeyse tüm süt ürünlerini işte bu sütten yapmak mümkün. Hatta tereyağını bile. Tereyağı zaten süt yağının yoğunlaşmış hali olarak tanımlayabileceğimiz, mutfaklarda yemeklere ve tatlılara lezzet katan nefis bir malzeme. Evde yapımı ise sandığınızdan çok daha kolay. Hani süt kaynatırken üzerinde oluşan bir kaymak tabakası vardır. İşte o kaymaklardan nefis mi nefis bir ev tereyağı yapmak mümkün. O kaymakları her süt kaynatışınızda bir kenarda biriktirin ve tereyağı yapmak için kollarınızı sıvayın.

Sonuçları hazır aldığınız herhangi bir tereyağından çok daha nefis!

Kaymaktan tereyağı nasıl yapılır?

Sütünüzü kaynatırken üzerinde oluşan kaymakları bir saklama kabının içerisine aktarın. Sütünüz ne kadar yağlı olursa üzerinde biriken kaymak tabakası da o kadar fazla olacaktır. Kenara ayırdığınız kaymakları ağzı kapalı bir şekilde buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Yeterli miktarda kaymak biriktiğinde kaymakları bir çırpma kabının içerisine alın. Mikser yardımıyla güzelce çırpın ve içerisine soğuk su ilave edin. İlk aşamada az miktarda soğuk su ilave edin. 200 gram kaymak için 1 su bardağı soğuk su yeterli olacaktır. Bu suyu azar azar ilave edeceğiz.

Az miktarda soğuk suyu ekledikten sonra çırpmaya devam edin. Ardından yeniden su ilave edin. Soğuk su (hatta mümkünse buzlukta bekletilmiş soğuk su), tereyağının toparlanmasına yardımcı olacaktır. Tereyağı mikserin ucunda iyice toplanıp katılaşmaya başladığında bir tülbente aktarın ya da temiz bir kaba alın.

hearthookhome.com

hearthookhome.com

Tülbentte güzelce sıkın veya elinizle fazla sularını güzelce sıkarak şekil verin. Dilerseniz biraz tuz ilave edip ya da farklı aromatik otlar ilave edip güzelce yoğurduktan ve tüm suyunu attığına emin olduktan sonra da şekil verebilirsiniz.

tereyagi-yapimi-1

Tereyağını hazır! Ev yapımı tereyağınızı kapalı bir kabın içerisinde 1 haftaya kadar taze bir şekilde buzdolabında, yine kapalı bir şekilde 1-2 ay kadar da taze bir şekilde buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?