Editor
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Hamur İşlerinin Prensesi Çiğ Böreği İstanbul'da Yiyebileceğiniz 7 Nefis Mekan

yemek.com

Ciğeri Edirne’de, çiğ böreği de Eskişehir’de yiyeceksiniz diye bir şey yok. Tamam iki lezzet farkına diyecek bir şeyimiz yok ama her zaman da alıp başımızı çekip gidemiyoruz maalesef. Mide bu! Gecenin bir vakti ya da herhangi bir sabah çiğ börek diye uyanabilirsiniz mesela.

Bu sebeple İstanbul’daki çıtır çıtır, kıymalı/peynirli, pofuduk çiğ börekçilerin rotalarını çıkardık. Not alıp bir kenara koymalı, gün gelir lazım olur.

İstanbul'un en eskisi: Tarihi Odabaşı Çiğ Börekçisi

foursquare

İstanbul’un en iyi ve en eski çiğ börekçisiyle tanışın! Artık bilmeyeni olmasa da bu listenin olmazsa olmaz demirbaşlarındandır kendisi. Yer vermezsek olmaz.

İçi sulu, minik minik kıymaları, hamurun kıvamı kısacası her şeyiyle leziz. Yedikçe yiyesiniz gelecek. Hem öyle merkezde bir yerde değil, bu sebeple gitmişken bolca yiyin. Zaten bu lezzet karşısında hızınızı alacağınızı düşünmüyoruz.

Toplasan 3-4 masa olan bu minik mekanda hafta sonu upuzun kuyruklarla karşılaşabilirsiniz, sakın vazgeçmeyin!

Tarihi Odabaşı Çiğ Börekçisi adres: Çapa Mahallesi, Mevlanakapı Caddesi, No 125/B, Fatih, İstanbul

Adı her ne olursa olsun: Küçük Ev Çi Börek

foursquare

Gördüğünüz gibi çi/çiğ börek tartışmaları devam ediyor. Biz bu tartışmaya ortak olmadan geçiyoruz bu işi hakkıyla yapan bir başka yere. Çok uzaklaşmadık, yine Fatih’teyiz!

Bir porsiyonda 3 tane gelen çiğ böreklere yine doyum olmuyor. "Bir porsiyon daha söyleyin! Yiyin efendiler!" demekten de kendimizi alamıyoruz.

Lezzet konusunda Odabaşı’nı geçer mi bilmeyiz ama buradaki böreklerin pofudukluğuna bizden on puan!

Küçük Ev Çi Börek adres: Çapa Mahallesi, Ziya Gökalp Caddesi, No 40/B, Fatih, İstanbul

Kadıköy'e gidiyoruz: Hammur

facebook

Acılı, ıspanaklı, kıymalı, peynirli, mantarlı gibi mantının her çeşidini bulabileceğiniz Hammur’da leziz çiğ börekler de var! Bu muhteşem ikili için yapmanız gereken tek şey ise Kadıköy’e doğru yol almak.

Liste başlığı sebebiyle mantıyı bir kenara koyup çiğ böreğine odaklanmakta fayda var. Yağ çekmeden kızarttıkları çiğ börekler çıtır çıtır. Üstelik tek değil kıymalı ve peynirli olmak üzere iki çeşitleri var. Bu lezzeti sıcacık çay ya da iç serinletecek ayran ile denemeye değer bulduk, öneriyoruz.

İçli köfte, zeytinyağlı ev yemekleri, miss gibi tatlılar da menüdeki diğer seçenekler. Ev sıcaklığındaki bu mekana en yakın zamanda gitmeli!

Hammur adres: Merdivenköy Mahallesi, Ressam Salih Ermez Caddesi, No 42, Kadıköy, İstanbul

Mantıyla, çiğ böreği ayıramıyoruz: Ulubey Mantı

foursquare

Gördüğünüz gibi Küçük Ev Çi Börek, Tarihi Odabaşı Çiğ Börekçisi gibi başlı başına bu lezzetin üstüne yoğunlaşan başka bir yer yok. Mantıyla ayrılmaz bir ikili olarak devam ettiriyor varlığını pofuduk çiğ börek. Nispetiye Caddesi ve Şaşkınbakkal’da yer alan Ulubey, mantısıyla olaylar yaratan bir mekan ama gelin görün ki çiğ böreği de bir o kadar başarılı. Hem bir sürü de çeşidi var: Kıymalı, peynirli, kaşarlı, kıymalı/kaşarlı.

Malzemeyi de bol kepçe koyuyorlar. Mesela kıymalı çiğ böreğin içinden kıymalar fışkırıyor. Buna rağmen bir tane ile doymak mümkün değil. Bir mantı bir çiğ börek size yetecektir. Ulubey Mantı adres: Nispetiye Mahallesi, Nispetiye Caddesi, No 56/3, Beşiktaş, İstanbul

Çiğ böreğin yanına da turşu: Sayla Mantı

foursquare

1969’dan beri Kadıköy’de hizmet veren Sayla Mantı çiğ börek için bir diğer leziz rotamız. Mantıyla yola çıkan mekan sonrasında çiğ börekte de harikalar yaratınca kendilerini görmezden gelemedik. Beyaz peynirli ve kaşarlı menüdeki iki çeşit çiğ börekten.

Gelmişken tek çiğ börek yemek olmaz. Efsane turşularının da tadına bakmalısınız. Özellikle pancar turşusunun pek çok müdavimi olduğunu belirtelim.

Sayla Mantı adres: Caferağa Mahallesi, Nailbey Sokak, No 32/A, Kadıköy, İstanbul

Uygun ve doyurucu: Tuğbiş Mantı Evi

instagram

Adıyla tatlılıktan ölecek bu mekan için atlıyoruz metrobüse, gidiyoruz Acıbadem’e. İşte bunların hepsi çiğ börek için!

Buradaki çiğ börekler 2 adet ile geliyor. Diğerleri gibi de değil hem, epey uygun. Üstüne üstlük bu iki çiğ börekle doymanız bile mümkün. Yanına salata ya da turşunun pek yakışacağınız düşünmekteyiz.

25.yaşına merdiven dayayan bu mekanın zeytinyağlıları da başarılı. Bir de haşlama içli köfteleri var ki bir ayağınızı oraya bağlar. Ev yemeklerinin hasretiyle yanıp tutuşan arkadaşlar burayı not edebilir.

Tuğbiş Mantı Evi adres: Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi, Faikbey Mescidi Sokak, No 39/2, Kadıköy, İstanbul

Galiba çiğ böreğin başkenti Kadıköy: Küp Mantı

foursquare

Çiğ börek, yağ mantısı, haşlama mantı ve içli köfte buranın 4 başrol oyuncusu. İkramda da leziz turşular var.

2 adet şeklinde servis edilen kıymalı çiğ börekleri efsane desek yanlış olmaz. Bu lezzet için dörtlüden üçünü eleseniz de olur yani.

Ama ve lakin daha önce hiç yemediyseniz yağ çekmeyen kızarmış küp mantıyı da deneyin. Leziz sosuna ekmek banmak serbest.

Evlere servis de var.

Küp Mantı adres: Kozyatağı Mahallesi, Şemsettin Günaltay Caddesi, Kaymakam Kemal Bey Sokak, No 6, Kadıköy, İstanbul

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?