cam-kozalagi-pekmezi-3

Doğal Bir Şifa Kaynağı Olarak Görülen Bu Özel Lezzetle Tanışın: Çam Kozalağı Pekmezi

Favorilerime
Ekle

Doğanın bize sunduklarını değerlendirmeyi sevenlerin, olabildiğince doğal malzemelerden destek almayı tercih edenlerin özellikle son yıllarda sıkça konuştuğu konulardan birini, çam kozalağı pekmezini inceleyelim diyoruz bugün!

Vücuda olan etkileri sebebiyle son zamanların en popüler isimlerinden olan, zaman zaman çam kozalağı reçeli ya da çam kozalağı şurubu gibi farklı isimlerle de anılan bu özel pekmezin faydaları nelerdir öğrenmek istiyorsanız sizi hiç merakta bırakmadan aşağıya doğru alalım. Çam kozalağı pekmezi nasıl tüketilir, zararları nelerdir bunları da anlatmadan geçmeyelim.

Buyursunlar, karşınızda tüm yönleriyle çam kozalağı pekmezi!

Çam kozalağı pekmezinin faydaları nelerdir?

cam-kozalagi-pekmezi-faydalari-4

Kozalak şurubu olarak da bilinen çam kozalağı pekmezi şu sıralar faydalarıyla çok gündemde. Onu bu denli popüler hale getiren faydalarıysa şöyle:

 • Çam kozalağı pekmezi solunum yoluyla ilgili rahatsızlıklarda iyileşme sürecini hızlandırıyor.
 • Özellikle öksürük kesici bir etki oluşturuyor.
 • Balgam söktürücü bir etki de gösteren çam kozalağı pekmezi grip ve nezle gibi sıkça yaşanan rahatsızlıklar için doğal bir çözüm gibi gözüküyor.
 • Akciğerlerin sağlıkla çalışmasına destek olduğu söyleniyor.
 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Düzenli olarak kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Bağırsakların da düzenli ve sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olan çam kozalağı pekmezi kabızlık sorununa çözüm oluyor.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı da önleyici ve iyileştirici etkiler gösteriyor.
 • Unutmadan, eğer evde kendi çam kozalağı reçelinizi hazırlamak isterseniz şu tarife göz atabilirsiniz: Kozalak Reçeli Tarifi

  Çam kozalağı pekmezi nasıl tüketilir?

  cam-kozalagi-pekmezi-2

  Çam kozalağı pekmezini hazırladınız ya da hazır olarak aldınız diyelim, şimdi sırada "Çam kozalağı pekmezi nasıl tüketilir" sorusuna yanıt bulmak var. Çam kozalağı pekmezi vücuda olan etkileri sebebiyle mutlaka ölçülü kullanılması gereken bir besin. Günde 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde tüketilmesi öneriliyor. Bu sebeple diğer tüm reçel ve pekmezlerden farklı olarak onu adeta bir şurup gibi kullanabilir, doktorunuzun da onayını aldıktan sonra 1 tatlı kaşığını geçmeyecek miktarda pekmezi sabah aç karnına doğrudan tüketebilirsiniz. Az miktarda kullanılması gerektiğinden tatlılarda ya da kahvaltı sofrasında klasik bir pekmez gibi tüketmeyin, doz aşımı olmasın, aman diyelim.

  Çam kozalağı pekmezinin zararları nelerdir?

  cam-kozalagi-pekmezi-3

  Çam kozalağı pekmezinin faydalarını ve nasıl tüketilebileceğini öğrendik ama daha bitmedi. Onu kullanmaya karar vermeden önce mutlaka bilmeniz gereken bir konu daha var: Çam kozalağı pekmezinin zararları ve olası yan etkileri! Yukarıda da gördüğünüz gibi vücut üzerinde birçok etkisi bulunan çam kozalağı pekmezi tabii ki yanlış ya da ölçüsüz tüketildiğinde birçok yan etkiye de sebep olabiliyor. O yüzden çam kozalağı pekmezini kullanmaya başlamadan önce şu adımlara mutlaka dikkat etmek gerekiyor:

 • Çam kozalağı pekmezi asla aşırı tüketilmemeli.
 • Aşırı tüketilmesi durumunda mide ağrısı, bulantı, kusma, kramp gibi birçok sindirim sorununa sebep olabileceği gibi daha ciddi rahatsızlıklara da neden olabilir.
 • Kronik ve ciddi bir hastalığı olanlar, düzenli olarak ilaç kullananlar, özel bir perhiz uygulaması gerekenler, alerjik bir bünyesi olanlar çam kozalağı pekmezini tüketmemeli, doktorlarının önerileri dışına çıkmamalı.
 • Aynı şekilde hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınların da çam kozalağı pekmezinin tüketmesi önerilmez.
 • Çam kozalağı pekmezi günde 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemeli.
 • Kullanılacak çam kozalağı pekmezinin güvenilir yerlerden temin edilmediğinden emin olunmalı, yanlış şekilde hazırlanmış çam kozalağı pekmezi asla tüketilmemeli.
 • Son olarak, çam kozalağı pekmezini ilk kez tüketmeye karar veren herkes öncesinde mutlaka doktoruna danışmalı ve doktorlarının onaylarını almadıkları sürece bu pekmezi tüketmemeli. Aman diyelim, sağlık bu, ihmale gelmez.
 • Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?