Hemen Yenmeye Hazır: Buzluk İçin Köz Patlıcan Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Özellikle yaz mevsiminin bitimine doğru yapılan kış hazırlıkları mutfakta çok fazla zaman kazandırıyor. Buzlukta yenmeyi bekler halde olan yiyecekler iş ya da okul çıkışında ''Akşama ne pişirsem'' telaşından kurtarıyor, hızlı çözümler sunuyor. Mevsiminde hazırlandığı için de lezzetini koruyor. Buzlukta saklanabilen ve lezzeti ayrı nefis olan yiyeceklerden biri de köz patlıcanlar. Közlenmeden de patlıcan saklayabilirsiniz, ancak közlenmiş hali özellikle meze, hünkar beğendi gibi tariflerinizde çok daha kolaylık sağlayacaktır. O yüzden buzluğunuzda köz patlıcanlarınız için de yer açın.

Buzluk için köz patlıcan nasıl yapılır?

buzlukicinpatlican1

İster bostan patlıcan, ister kemer patlıcan kullanın her iki çeşitle de efsane bir köz patlıcan elde edebilirsiniz. Önerimiz közlemek için minik dolmalık patlıcanları kullanmamanızdan yana. İşe patlıcanlarınızı güzelce yıkayıp kurulayarak başlayın. Ardından bıçak yardımıyla patlıcanlarınız üzerinde minik delikler oluşturun.

buzlukicinpatlican2

Delikleri oluşturmak patlıcanlarızın közlendikten sonra çok daha rahat bir şekilde soyulmasını sağlar. Sıra geldi közleme aşamasına. Bu aşamada birbirinden farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Ocakta yüksek ısıda patlıcanlarınızı közleyebilirsiniz. Aynı işlemi fırında da gerçekleştirebilirsiniz. En klasiği ve nefisi pek tabi mangalda közlemek. Közleme işlemiyle ilgili farklı alternatifleri ve püf noktalarını öğrenmek için sizleri şuradan alalım: En Kolay Pişirme ve Kabuk Bırakmadan Soyma Yöntemiyle: Patlıcan Nasıl Közlenir?

buzlukicinpatlican3

Patlıcanları közledikten sonra rahatlıkla soymak için üzerini bir bezle kapatabilirsiniz. Biraz beklettikten sonra soyma işlemini yapabilirsiniz. Patlıcanlarınızı bir kaba alıp üzerini sıkıca kapatarak terletmek de patlıcanları kolaylıkla soyulmasına yardımcı olacaktır.

buzlukicinpatlican4

Közlediğiniz tüm patlıcanlara aynı işlemi uyguladıktan sonra sıra geldi buzluğa hazırlama aşamasına. Patlıcanlarınızın sap kısımlarını çıkararak bütün şekilde buzdolabı poşetine koyarak saklayabilirsiniz. Ancak o şekilde dondurursanız çözüldükten sonra ezmeniz gerekecek. Daha da işlerinizi kolay hale getirmek için bizim önerimiz farklı. Hem kararmasını önlemek hem de acısını önlemek için közlenmiş patlıcanlarınızı hafifçe tuzlayıp bıçak yardımıyla doğrayabilir ya da mezelik şekilde ezebilirsiniz. Ardından buzdolabı poşetlerine pay edebilirsiniz.

buzlukicinpatlican5

Patlıcanlarınızı bu şekilde buzlukta en az 6 ay tazeliğini koruyacak şekilde saklayabilirsiniz. Buzluktan çıkarıp çözdürdükten sonra mezelerinize ve yemeklerinize ilave edebilirsiniz. Patlıcanın farklı pişirme şekilleriyle de saklanabileceğini anlattığımız içeriğimize de bekleriz: Közleyerek, Kızartarak ya da Kavurarak: Patlıcan Buzlukta 1 Yıl Boyunca Nasıl Saklanır? Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?